Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس کل دادگستری گیلان گفت: استان گیلان در نظام رتبه بندی پرونده های مختومه شده در کشور رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

احمد سیاوش پور با اشاره به فراوانی پرونده های ورودی به دستگاه قضائی اظهار کرد: ورودی پرونده به دستگاه قضائی در سطح کشور به ازای هر یک صد هزار نفر پرونده در کشور برابر 1210 پرونده است.

وی بابیان اینکه استان گیلان نسبتاً از فراوانی بالایی در تعداد پرونده های قضایی قرار دارد، افزود: گیلان با متوسط پرونده 1411 فقره در جایگاه پنجم کشور به لحاظ ورودی پرونده دسته بندی شده است.

رئیس کل دادگستری گیلان همچنین به شاخص پرونده های ورودی نسبت به مختومه های آن اشاره کرد و گفت: در کشور به ازای هر یک صد هزار نفر 1216 فقره پرونده مختومه می شود.

سیاوش پور بابیان اینکه در گیلان متوسط پرونده های مختومه شده 1412 فقره هست، خاطرنشان کرد: استان گیلان در نظام رتبه بندی پرونده های مختومه شده در کشور رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: آمارها نشان می دهد تقریباً به همان میزانی که پرونده وارد جریان قضائی می شود به همان مقدار نیز پرونده ها مختومه می شوند.

رئیس کل دادگستری گیلان با ابراز نگرانی از تعداد بالای پرونده های ورودی در سیستم قضائی گیلان افزود: باید با راهکارهای پیشگیرانه مانع از افزایش تعداد پرونده های قضائی در گیلان شویم.

سیاوش پور بیان کرد: با کاهش پرونده های ورودی می توان پرونده های قضائی را با دقت و کیفیت بالاتری رسیدگی کرد، گرچه در حال حاضر پرونده ها با دقت بررسی می شوند اما روند رسیدگی به پرونده ها بسیار سخت است.

وی نرخ تراکم پرونده قضائی در سطح کشور را 1.14 اعلام کرد و گفت: نرخ تراکم در گیلان 1.07 است که در جایگاه پنجم کشوری قرار داریم و این بیانگر عملکرد مثبت دستگاه قضائی گیلان نسبت به متوسط عملکرد کشور است.

رئیس کل دادگستری گیلان بابیان اینکه در سال 94 گیلان در شاخص تراکم پرونده قضائی در رتبه دوم قرار داشت، گفت: عملکرد دستگاه قضائی گیلان مطلوب است اما به این مقطع راضی نیستیم و معتقدیم باید عملکردها در گیلان افزایش پیدا کند.

سیاوش پور با اعلام اینکه میزان ورودی پرونده های قضائی به دادسراها در شش ماه نخست سال جاری تاکنون 11 درصد افزایش یافته گفت: مراجع قضائی گیلان 7 درصد بیشتر نسبت به ایام مشابه در سال 95 پرونده ها را مختومه نموده اند که نشانه بار سنگین کار، بر دوش قضات و کارکنان دادگستری استان گیلان هست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان