Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

اختصاصی گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در نشست خبری مورخه اول آبان 96 اعلام کرد : شالیکوبی های استان گیلان نو سازی می شوند .

به دلیل اهمیت موضوع هرگز فراموش نمی شود زمانی که زمزمه نوسازی شالیکوبی ها با تسهیلات دولتی بر سر زبانها افتاده بود به اتفاق یک کارخانه دار شالیکوبی به مسئول واحد صنعت جهاد کشاورزی استان مراجعه کردیم تا همراهم در مورد شرط اخذ تسهیلات و من در خصوص نوع ماشین آلات مورد نظر واحد صنعت سازمان کسب اطلاع نماییم .

مسئول وقت به کارخانه دار گفت چند نفر از همکاران شما تا کنون با استفاده تسهیلات بیش از 200 میلیون تومان ماشین آلات مورد نیازشان را از خارج وارد و در حال استفاده هستند ، جهت کسب اطلاع بیشتر و بهتر می توانید از همین کارخانجات وارداتی فعال در املش و یک شهر هم ذر غرب استان که اسمش دقیقا در نظر نیست، دیدن نموده سپس اقدام به درخواست تسهیلات نمایید .

وقتی از مسئول بخش مربوطه سوال شد سازمان چه نوع دستگاهی را توصیه می نماید با کمال تاسف پاسخ داد : کارخانه دار باید کارخانه را وارد کند و ما عملکردش را ببینیم تا از میان شان بهترین را انتخاب کنیم !!؟

یعنی کارشناس مربوطه از نوع مطلوب کارخانه بی اطلاع بوده و می خواست کارخانه دار با تحمل بار مالی کمرشکن تحت عنوان تسهیلات دولتی ماشین آلاتی را وارد نماید که برای کارشناس مربوطه و وارد کننده ناشناخته است و در حقیقت چندین فقره سرمایه بیش از 200 میلیون تومانی این مملکت را قربانی آزمون و خطای کارشناسی کند که از کارشناسی فقط عنوانش را یدک می کشد ؟!

این نگرش باعث شد از مجموع 1850 واحد شالیکوبی استان عملا 300 تا 350 واحد شالیکوبی تعطیل شد و حالیه 1500 واحد شالیکوبی در سطح استان با 238 هزار هکتار شالیزاری باقیمانده است !

نه مقاله من در روزنامه جهان اقتصاد آن روز کار گشا شد و نه آن کارخانه دار که امروز همچنان کارخانه دار است به دنبال تسهیلات کذایی کارشناس محترم رفت و و نوسازی کارخانجات شالی هم همچنان در برزخ بلا تکلیفی ماند تا اینکه در مصاحبه اخیر به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی فقط 20 درصد کارخانجات نوسازی شدند .

ولی چیزی باعث تحریر این مطلب شد این است که در مراجعه به کارخانه نوبنیاد شالیکوبی در روستای ... برای تبدیل شلتوک به برنج سفید رفته بودم به مدیر کارخانه بابت تصمیم نوسازی شالیکوبی ها تبریک گفتم که جواب شنیدم حتما می خواهند ماشین آلات (چینی) وارد کنند .

وقتی دلیل این اظهار نظر را جویا شدم گفت : کلیه امکانات و ماشین آلات این کارخانه ایرانی است، حسب فرموده رهبری ما هم در راستای کمک به اشتغال از تولیدات داخلی استفاده کردیم ولی با کمال تاسف کارشناس سازمان جهاد کشاورزی تا کنون دوبار از این کارخانه بازدید کرد و هر دو بار گفت : چرا ماشین آلات چینی وارد نکردید ؟

خواستم نظر کارشناس را توجیه کنم که نامبرده می خواسته از مزیت و کیفیت برتر کالای ایرانی مطلع شود ولی نامبرده با یک نگاه عاقل اندر سفیه و تبسمی کرد و چیزی نگفت؟! که لازمه این حرکت سوال برانگیز سکوت بود ولاغیر !؟؟  

 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان