Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان چای کشور بابیان اینکه ما در سال جاری در مقایسه با سال گذشته حدود 22 درصد کاهش محصول داشتیم اظهار کرد: سال گذشته یک سال کاملاً استثنایی در صنعت چای کشور بود و ما نسبت به سال قبل تر از آن حدود 60 درصد افزایش محصول داشتیم و آن هم به دلیل بارش نزولات جوی بود که شاید در سالیان اخیر بی سابقه بود.

محمدولی روزبهان امروز در نشست خبری بابیان اینکه ما در سال جاری در مقایسه با سال گذشته حدود 22 درصد کاهش محصول داشتیم اظهار کرد: سال گذشته یک سال کاملاً استثنایی در صنعت چای کشور بود و ما نسبت به سال قبل تر از آن حدود 60 درصد افزایش محصول داشتیم و آن هم به دلیل بارش نزولات جوی بود که شاید در سالیان اخیر بی سابقه بود.

وی افزود: ما در مقایسه با سال 94 که 87 هزار تن و در سال 93 که 65 هزار تن و سال 92 که 90 هزار تن محصول داشتیم می بینیم که امسال محصولمان تا الآن حدود یک صد و هفت هزار و 500 تن است که خدا را شکر محصولی کمی هم نیست و شرایط نسبتاً خوبی داریم.

رئیس سازمان چای کشور بابیان اینکه امسال برداشت محصول را تا پنج آبان تمدید کردیم گفت: تابستان امسال تابستانی نسبتاً خشکی بود و ما میزان نزولات امسال را در زمان موردنیاز می توانیم با سال 93 که در ماه های تابستان تقریباً در بعضی از مناطق چای کاری حتی یک میلی متر بارندگی هم نداشتیم مقایسه کنیم.

روزبهان تصریح کرد: در اواخر تابستان امسال خدا را شکر نزولات بسیار خوبی داشتیم که رطوبت لازم را تأمین کرد و همین طور در کنارش بعدازآن هم گرمای خوبی داشتیم.

وی بابیان اینکه باران و آفتاب آخر تابستان خیلی خوب بود گفت: این دو پدیده آب و هوایی در کنار همدیگر باعث شد که در روزهای آخر بهره برداری چای که 30 مهر بود ما شاهد وجود برگ های خوب و کیفی در سر بوته های چای باشیم.

رئیس سازمان چای کشور گفت: چای کاران برای اینکه بتوانند محصول خودشان را برداشت کرده و به موقع تحویل دهند ما چند روزی را تمدید کردیم که فقط برگ های کیفی خوب بر اساس استانداردهای تعیین شده را بتوانند چای کاران برداشت کنند.

روزبهان با اذعان به اینکه ما تا به امروز حدود یک صد و هفت هزار و 500 تن برگ سبز چای را خریداری کرده ایم بیان کرد: ارزش این مقدار چای تقریباً 201 میلیارد تومان بوده که خود این رقم، رقم قابل توجهی است.

وی تصریح کرد: در طول تاریخ چای فقط سال 95 بود که توانستیم از مبلغ 200 میلیارد تومان رد شویم و سال 94 فقط از 100 میلیارد رد شدیم و تابه امروز پولی که چک آن کشیده شده به حساب چای کاران ریخته می شود و این رقم حدود 130 میلیارد تومان است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان