Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رییس اداره شیلات آستانه اشرفیه از صید فیل ماهی نر 205 کیلویی در آبهای ساحلی خزر در منطقه بندرکیاشهر استان گیلان خبر داد.

حمیدرضا سلیمانی با بیان اینکه این ماهی خاویاری امروز در صید ضمنی شرکت تعاونی پره صیادی کولاک بندرکیاشهر صید شده تصریح کرد: این فیل ماهی با داشتن 272 سانتی متر طول دارای بیش از 100 میلیون ریال ارزش اقتصادی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این ماهی خاویاری به منظور تکثیر به مراکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری گیلان ارسال می شود یادآور شد: تکثیر ،تولید بچه ماهیان خاویاری و بازسازی ذخائر دریایی از اهداف و سیاستهای مهم شیلات به شمار می رود که باجدیت نیز دنبال می شود.

وی یادآور شد: فصل صید امسال از 20 مهرماه در سواحل بندرکیاشهر آغاز و تا 15 فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

سلیمانی گفت: هم اکنون یکهزار نفر از صیادان در 11 شرکت تعاونی پره صیادی فعال این شهرستان مشغول فعالیت هستند.

وی صید و صیادی را از منابع مهم اقتصادی صیادان بخش بندرکیاشهر این شهرستان عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد دو صید گاه مجاز ماهیان خاویاری نیز در سواحل بندرکیاشهر فعالیت دارند.

فیل ماهی یا بلوگا ، از راسته تاس ماهیان، بزرگ ترین ماهی دریای خزر است. زیستگاه اصلی این آبزی دریای خزر و دریای سیاه است و گهگاه در دریای آدریاتیک هم دیده شده و هم اکنون در فهرست گونه های به شدت در معرض خطر انقراض دارد. خاویار آن گران ترین نوع خاویار است. نمونه هایی از آنها با وزنی در حدود یکهزار و 400 کیلوگرم و سنی بیش از 100سال صید شده است. هر دو یا سه سال یکبار تخم ریزی می کند و بین 14 و17 سالگی بالغ می شود. طول آن از یک و نیم متر تا بیش از چهار متر است.

در حال حاضر فیل ماهی ها به دلیل بلوغ دیررس بیش از سایر گونه ها در معرض خطر انقراض قرار دارد. فیل ماهی در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) قرار دارد و بصورت بحرانی در خطر است(CR). تکثیر مصنوعی و رهاسازی این ماهی، از دهه 1970در شوروی سابق شروع شد. در ایران نیز سالیانه صدها هزار بچه فیل ماهی در دریای خزر رهاسازی می شود .

شهرستان آستانه اشرفیه ذر شرق استان گیلان در مجاورت سپیدرود قرار دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان