Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : ترکیه با احداث چندین سد در سطح منطقه می خواهد از آب دجله و فرات برداشت کند که احداث جدیدترین سد فاجعه زیست محیطی بزرگی را در ایران به وجود خواهد آورد.

از سال ۱۹۳۶ ترکیه تصمیم گرفت آب هایش را ریخت و پاش نکند. این تصمیم سنگین بدان معنا بود که تمام رودها و آب هایی که از ترکیه سرچشمه می گیرند، نصیب گلوی همسایگان نشوند؛ بلکه خود ترکیه استفاده کننده آن آب ها باشد.

کارشناسان می گویند در سال ۲۰۵۰ قرار است به جای جنگ نفت، «جنگ آب» راه بیفتد. درست در آن زمان سیل بی آبی مردم را با خود می برد. ترکیه این پیش بینی کارشناسانه را سال ها پیش انجام داد و از سال ۱۹۸۰ نیز به صورت جدی روی این موضوع متمرکز شد و سرمایه گذاری کرد تا در جنگ جهانی آب، آب های خودش را با قیمت گران نخرد.

این تصمیم ترکیه، Guneydogu Anadolu Projesi یا طرح آناتولی جنوب شرقی نام گرفت که به اختصار آن را GAP  نیز می نامند. این طرح خودمحورانه ترکیه برای آن است که با سدسازی های مختلف و متعدد بر روی رودخانه های ترکیه بدون درنظرگرفتن حقابه کشورهای دیگر، آب های دجله و فرات را که از این کشور سرچشمه می گیرند خود استفاده کنند.

گاپ، طرحی عمرانی است که بر پایه آن دولت ترکیه در نظر دارد مجموعه ای از سد و نیروگاه برقابی را بر بخش بالایی رودخانه های دجله و فرات که از کوه های آناتولی مرکزی سرچشمه می گیرند و از جنوب شرقی آن کشور به سوی سوریه و عراق روان می شوند، بسازد.

دولت ترکیه مدعی است که در چارچوب این طرح، نه تنها برق و آب برای توسعهٔ کشاورزی تأمین شده و سیلاب ها کنترل خواهند شد، بلکه امکانات بسیاری مانند جاده، راه آهن، فرودگاه، جاذبه گردشگری، کارخانه، بیمارستان، مدرسه و امکانات نوین برای مردم این کشور فراهم می شود و از مهاجرت مردم نیز جلوگیری خواهد شد.

دولت ترکیه، برای اجرای کامل این طرح ۳۰ سال زمان و ۳۲ میلیارد دلار پول در نظر گرفته است. در این طرح، ۱۴ سد بر روی فرات، ۸ سد بر دجله و سرجمع ۱۹ نیروگاه برقابی ساخته خواهد شد. پس از تکمیل، این طرح قرار است ۷/۱ میلیون هکتار زمین کشاورزی را آبیاری و سالانه ۵۵ میلیارد کیلووات-ساعت برق تولید کند. نخستین سازه بزرگ که در این طرح ساخته شد، سد آتاتورک بود که در سال ۱۹۹۲ تکمیل شد.

تمام نگرانی هایمان را از طریق وزارت منعکس کرده ایم

ترکیه قصد دارد سد «ایلی سو» را بر روی رود دجله بسازد و با این کار از ورود ۵۶ درصد منابع آب دجله به خاک عراق جلوگیری می کند که تبعات زیست محیطی داشته و تنش بین کشورهای ترکیه، عراق و ایران ایجاد خواهد کرد.

دجله مستقیماً از ترکیه وارد عراق می شود و عراق را آبیاری می کند و سرانجام به تالاب هورالعظیم می رسد. اگر سد «ایلی سو» بر روی دجله ساخته شود، این کار از ورود ۵۶ درصد منابع آب دجله به خاک عراق جلوگیری می کند که در نتیجه باید منتظر مرگ قریب الوقوع تالاب هورالعظیم و یک فاجعه بزرگ زیست محیطی در ایران باشیم.

حمید جلالوندی، مدیرکل دفتر ارزیابی و اثرات زیست محیطی سازمان محیط زیست، در آخرین اظهارنظرش در این باره می گوید: طرح گاپ و سدهای زیرمجموعه آن می تواند باعث بروز مشکلات زیست محیطی و خشک شدن تالاب هورالعظیم و گسترش ریزگردها در ایران و منطقه شود.

او شرح می دهد: ما تمام نگرانی ها و موضوعات تخصصی خود را از طریق وزارت امور خارجه به طرف ترکیه ای و سازمان ملل منعکس کرده ایم و این رایزنی ها همچنان در سطح دولت های دو کشور ایران و ترکیه ادامه دارد.

پویش مردمی می تواند طرح را به مجامع بین المللی بکشاند

وی همچنین تصریح می کند: موضوع مطرح شده فقط سد ایلی سو نیست بلکه طرح گاپ که متشکل از سدهای مختلف است برای ما اهمیت دارد و تمامی دغدغه های لازم به کشور ترکیه منتقل شده است.

به گفته جلالوندی، وزارت خارجه به طور جد پیگیر این موضوع است البته پویش مردمی نیز درباره طرح گاپ ترکیه و سد ایلی سو شکل گرفته است؛ این پویش مردمی اگر به تعداد بالایی برسد می تواند به عنوان طرحی بین المللی در دیوان لاحه مطرح شود.

جلالوندی درباره اینکه آیا با توجه به رایزنی های صورت گرفته امکان توقف پروژه گاپ و سد ایلی سو که یکی از بزرگترین سدهای این مجموعه است وجود دارد یا خیر می گوید: نمی توانیم به صراحت بگوییم که امکان توقف وجود دارد یا اینکه متوقف نخواهد شد؛ بسیاری از برنامه های طرح گاپ ترکیه و سدهای آن، درصد پیشرفت بالایی داشته و در مرحله اتمام قرار دارد.

اما طرح گاپ و سد ایلی سو نه تنها جنوب ایران، بلکه شمال و شمال غربی آن را نیز به صورت جدی و بحرانی تهدید می کند.

آرام و غیرمستقیم خشک می شویم

احمد فاخری فرد، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و محقق طرح گاپ ترکیه، معتقد است: هنوز مطمئن نیستیم که مجموعه سدهای ترکیه برای ایران مخصوصا رود ارس سود داشته باشد یا ضرر.

وی شرح می دهد: دریاچه ای که سد، آن را به وجود خواهد آورد، ممکن است نکات مثبتی نیز داشته باشد اما از طرفی هم دلایلی داریم که بر اساس آن ها، احتمال زیاد دارد ارس نیز از بحران زیست محیطی که این سدها در منطقه مخصوصا در عراق به وجود می آورد، در امان نباشد.

عضو گروه کشاورزی و آب دانشگاه تبریز با بیان اینکه بیش ترین ضرر ما به واسطه تاثیرات غیرمستقیم این سدها خواهد بود، تاکید می کند: در اینکه این طرح در منطقه تحولات زیست محیطی به وجود خواهد آورد شکی نیست و مهم ترین تهدیدها را می توان گرد و غبار عنوان کرد.

وی عنوان می کند: این طرح ترکیه حقابه های ما را نادیده می گیرد و همین ممکن است اثرات و عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد.

باید کمترین احتمالات، حساس مان کنند

ارس رودخانه ای نسبتاً پرآب و خروشان است که از کوه های بینگول منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته، و در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای پیوسته و سپس مرز مشترک نخجوان را به طول ۱۱ کیلومتر ترسیم کرده و پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور کرده و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهی الیه شمالی استان اردبیل وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا می ریزد. این رود ۱۰۷۲ کیلومتر طول دارد و از طولانی ترین رود داخلی ایران، یعنی کارون طولانی تر است.

رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و امپراطوری روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد.

اهمیتی که رود ارس دارد، باعث می شود نگران باشیم و اجازه ندهیم زمان به ما نشان دهد که طرح گاپ ترکیه به سودش تمام می شود یا ضررش. همینطور که باید در مورد جنوب ایران و گرد و غبارهایی که به وجود خواهند آمد حساس و هشیار باشیم.

وزارت خارجه خواست زیاد مانور ندهیم

محمداسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی می گوید: اگر بخواهند سد ایلی سو را احداث کنند، همچون مناطق جنوبی ایران، تاثیرات بسیار بدی برای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و... خواهد داشت.

وی ادامه می دهد: به همین جهت باید سعی کنیم از طریق دیپلماسی فعال و با کمک سازمان های بین المللی جلوی این سد را بگیریم وگرنه دچار مشکلات بزرگ زیست محیطی خواهیم شد.

سعیدی تاکید می کند: پیش از این تاثیرات منفی مجموعه سدهای ترکیه را در سطح کشور و منطقه دیده بودیم ولی اتمام سد ایلی سو، آثار مخرب تری برجای خواهد گذاشت.

وی همچنین خاطرنشان می کند: قبل از ارس، طرحی هم برای رودهای دجله و فرات داشتند که مهارکردن آن باعث به وجود آمدن گرد و خاک در منطقه جنوبی کشورمان می شود، همچنین تالاب های اطراف رود نیز خشک خواهد شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ابراز می کند: وزارت خارجه در نظر داشت که روی این موضوع تاکید نداشته و مانور ندهیم اما زمانی می رسد که فجایع زیست محیطی به بار می آیند و بجای پیشگیری، به فکر درمان می افتیم.

ترکیه ریزگردها را به جان ایران نیانداخته است

این درحالی است که سرکنسول ترکیه در تبریز می گوید: اینکه منشا اصلی ریزگردهای ایران را ترکیه بدانید، درست نیست.

فاهری چاغلار عنوان می کند: در زمینه سدهای ترکیه در منطقه طی ۳الی ۵ جولای در تهران کنفرانسی برگزار شد که محوریت اصلی آن مبارزه با ریزگردها بود و آقای روحانی و هیئتی بلندپایه از ترکیه حضور داشتند.

وی ادامه می دهد: همان هیئت و سفیر ترکیه در آن کنفرانس پاسخگوی ابهامات در این زمینه شدند و من نمی خواهم به عنوان سرکنسول ترکیه در تبریز به این موضوع ورود کنم اما نکاتی هست که باید بگویم.

اینکه ترکیه باعث به وجود آمدن ریزگردها در ایران شده، به صورت علمی اثبات نشده است اما در تحقیقات جهانی که درباره ریزگردها صورت گرفته، به ۲علت اصلی پی برده اند.چاغلار در ادامه شرح می دهد: اینکه ترکیه باعث به وجود آمدن ریزگردها در ایران شده، به صورت علمی اثبات نشده است اما در تحقیقات جهانی که درباره ریزگردها صورت گرفته، به ۲علت اصلی پی برده اند.

وی می افزاید: دشت صحرا در آفریقا و جزیره ای عربی طبق تحقیقات جهانی سرمنشا اصلی ریزگردها هستند به طوری که تحقیقات نشان می دهد ۷۰درصد از ریزگردهای منطقه و جهان توسط این دو ناحیه به وجود می آیند.

وی در ادامه خاطرنشان می کند: در سوریه، عراق و ایران نیز عواملی وجود دارند که ریزگردها را به وجود می آورند و به نظر ما این مشکلی جدی هست و ترکیه را نیز تهدید می کند.

سرکنسول ترکیه در تبریز تصریح می کند: ترکیه طبق قوانین بین المللی و با رعایت حقوق کشورهایی که رودهای دجله و فرات در خاک آن ها نیز ادامه دارد، سعی می کند پروژه هایی انجام دهد ولی این ها ملزم همکاری های بین المللی است.

وی همچنین درباره علت دوم وجود ریزگردها در منطقه بیان می کند: این را نباید فراموش کنیم که در دنیا تغییر اقلیم و افزایش گرما روی می دهد پس می توان این ۲را از دیگر علل افزایش ریزگردها در هوا دانست.

چاغلار به ضرورت افزایش روابط ایران و ترکیه در زمینه های مختلف اشاره و تاکید می کند: تشکیل گروه های دوستی ایران و ترکیه در مجلس و... می تواند برای بسیاری از مشکلات راه حلی مفید واقع شود.

سدهای ترکیه دو راه پیش روی ما می گذارند: دخالت و دفاع از حقوقی که در معرض نادیده گرفته شدن است و دیگری هم انتظار و تجربه. البته به نظر می رسد بارها در چنین شرایطی راه دوم را انتخاب کرده و منتظر مانده ایم تا بعد از تمام کار تصمیم هایی اتخاذ کنیم و نتیجه هایش را می بینیم که جای جای نقشه ایران به رنگ خشکی و مردگی در آمده است؛ ارومیه، زاینده رود، قوری گل، گرد و غبارهای خوزستان و ...

شاید دلیل اینکه همیشه بعد از به بار آمدن فاجعه مسئولان به فکر جبران می افتند، این است که همیشه مردم اثرات فاجعه را می بینند و سپس مسئولان را مورد پرسش قرار می دهند.

اگر رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی هوشیارتر عمل کنند و اثرات و تبعات طرح هایی مثل طرح گاپ را مورد بررسی قرار داده و به مردم ارائه کنند، مسئولان نیز به اختیار و به اجبار پیگیر ماجرا خواهند شد. دقیقا در این حالت است که دیگر هیچ مسئولی نمی تواند از نماینده ملت بخواهد روی موضوعی حساس مانور ندهد؛ موضوعی که روی سلامت و زندگی مردم تاثیرگذار است./ منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان