Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان گفت: شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان با توجه به چالش هایی که امسال و سال های گذشته از نظر گرما و سرمای زیاد که ناشی از تغییر اقلیم بوده راهکارهای متفاوتی را برای مقابله با تغییر اقلیم اتخاذ کرده است، از جمله این راهکار ها، بازنگری در طراحی خطوط بود.

سردار مطیعی در نخستین همایش کشوری «تغییر اقلیم و امنیت انرژی» که در دانشگاه گیلان برگزار شد، اظهار کرد : در پدافند غیرعامل، ما به تهدیدات طبیعی نمی پردازیم و تمرکز ما بر روی تهدیداتی است که دشمنان ایجاد می کنند. پدافند غیرعامل، اصلی برای همیشه است. امروز جنگ های نظامی در آخرین اولویت قرار دارد که تهدیدات نظامی محور کار پدافند غیرعامل نیست.

وی با ببان اینکه امروز با گسترش روز افزون تروریست، نگاه پدافند غیرعامل از حوزه نظامی به حوزه امنیت کشیده شده است، افزود: امروزه رشد شهرهای هوشمند با استفاده از تکنولوژی های نو از جمله اینترنت اشیا از موضوعات محوری پدافند غیرعامل است که همه ابرقدرت های جهان تمرکزشان بر روی شهرهای هوشمند است. ما بدنبال پدافند شهرهای هوشمند هستیم. تمامی زیرساخت های ما در وابستگی شدید به یکدیگر هستند.

معاون انرژی پدافند غیر عامل کشور تصریح کرد: موضوع فناوری های نو مسئله جدی وابستگی زیرساخت ها به یکدیگر است، دو نکته اساسی پدافند غیر عامل تهدیدات انسان ساخت و آسیب پذیری است و پنج ویژگی انرژی از منظر پدافند غیرعامل عبارت از انرژی آستانه تحمل مردم ، انرژی با توجه به آسیب پذیری هایی که دارد ظرفیت مورد توجه دشمن می باشد، عملکرد دشمن است.

وی افزود: رصد و پایش تاثیر منفی اقلیم و کنترل تبعات آن، اقدامات متمرکز ملی بر موضوع آب، محیط زیست و ...، همگرای های منطقه ای، مشخص نمودن سناریوهای پیامد تغییر اقلیم و مسئولیت پذیری دستگاه های اجرایی در برابر غیر اقلیم از جمله راهکارها برای مقابله با پیامدهای تغییر اقلیم می باشد.

در ادامه عظیم بلبل آبادی، مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در خصوص هدف همایش «تغییر اقلیم و امنیت انرژی» بیان کرد: هدف از برگزاری این همایش، فراهم نمودن بستری مناسب برای تبادل افکار و اندیشه های نوین محققان، اساتید، مدیران، کارشناسان و خبرگان علمی و فنی است.

وی با اشاره به اینکه استان گیلان، یکی از استان های پیشرو در زمینه مهم پدافند غیر عامل است، افزود : در طی سال های گذشته از جمله سال 83 و 86 و همچنین در سال 95 استان گیلان بارش برف سنگین را تجربه کرد که با توجه به نوع و مدت زمان بارش، این بارش ها بی ارتباط با تغییر شرایط آب و هوایی نمی تواند باشد. در ارتباط با بارش برف در بهمن ماه سال 96 از حدود 2875 کیلومتر مدار خطوط انتقال و فوق توزیع منصوبه در سطح استان، 1075 کیلومتر مدار تحت تاثیر بارش برف قرار گرفت و مجموعا 12 میلیارد تومان خسارت را برای شبکه برق گیلان به همراه داشت.

بلبل آبادی تصریح کرد: در شهریور ماه سالجاری نیز با افزایش دمای متوسط نسبت به مدت مشابه در سال 95 رو به رو بوده ایم که این موضوع موجب افزایش رشد پیک بار غیرهمزمان استان به میزان 7 درصد و همچنین افزایش مصرف انرژی 6 ماهه اول سال 96 نسبت به سال 95 به میزان 12.42 درصد شده است که بخشی از این افزایش مصرف انرژی بی ربط با تغییرات شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان گیلان نمی باشد.

مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان به راهکارهای برق منطقه ای گیلان در خصوص تغییر اقلیم اشاره کرد و گفت : شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان با توجه به چالش هایی که امسال و سال های گذشته از نظر گرما و سرمای زیاد که ناشی از تغییر اقلیم بوده راهکارهای متفاوتی را برای مقابله با تغییر اقلیم اتخاذ کرده است، از جمله این راهکار ها، بازنگری در طراحی خطوط بود تا در طراحی خطوط برای برق گیلان، پهنه آب و هوایی فوق سنگین را مد نظر قرار بدهیم و طراحی بر این اساس صورت گیرد. استفاده از پست های GIS بجای پست های معمولی نیز از دیگر راهکارهای شرکت بود که ضمن کاهش ابعاد زمین به نصف برای احداث پست، معماری و نمای ساختمان پست مثل دیگر ساختمان های مسکونی شهر می باشد که از نظر پدافند غیرعامل حائز اهمیت بسیار می باشد. نصب تجهیزات پست در داخل سوله و به صورت INDOOR از دیگر اقدامات مهم شرکت بود که این تجهیزات را در برابر ریزگرهای احتمالی مقاوم می سازد. به عبارتی شرکت برق گیلان در برنامه ریزی و طراحی خطوط و پستها شرایط اقلیمی و آب و هوایی را مد نظر قرار داده تا تاب آوری شبکه انتقال را افزایش بدهد.

گفتنی است؛ نخستین همایش کشوری «تغییر اقلیم و امنیت انرژی» با حضور اساتید برجسته از دانشگاه های صنعتی شریف، علم و صنعت، گیلان به همت کار گروه تخصصی آب و انرژی و اداره کل پدافند غیرعامل استان گیلان و با همکاری صنعت آب و برق استان گیلان، دانشگاه گیلان و اداره کل پدافند غیر عامل استان گیلان، در دانشگاه گیلان برگزار شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان