Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مرجع تقلید شیعیان گفت: کشوری که دانشگاهش تنها پشت میزنشین تربیت کند، این کشور به سمت فقر در حال حرکت است، خروجی دانشگاه باید وارد صنعت و کشاورزی و تولید شود و پشت میزنشینی مشکلی را از کشور حل نمی کند.

آیت الله جوادی آملی در دیدار رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و جمعی از مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره) سراسر کشور که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، اظهار داشت: کمک به محرومان یک امر عاطفی و انسانی است و همه مردم جهان با هر عقیده و دینی این کار را انجام می دهند، اما یک فرق جوهری بین ما و آن ها در موضوع کمک به دیگران وجود دارد.

وی ادامه داد: آنکه امام(ره) و انقلاب به وجود آورد چیزی فراتر از کمک کردن به فقیر است، طبق بیان حضرت امیر (ع) باید گردن فقر را زد، باید توانایی تولید و اشتغال داشته باشیم؛ این، کمیته امداد امام خمینی(ره) است و این مهم به پشتوانه بانکداری اسلامی محقق می شود.

مرجع تقلید شیعیان تأکید کرد: مزدوری در اسلام مکروه است، باید افراد برای خود کار کرده و باعزت و کرامت، کار و خود را اداره کنند، تنها سیر کردن افراد در اسلام مسئله نیست، بلکه مسئله «اکرام» افراد در اسلام مطرح است.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به آیات نورانی قرآن کریم ابراز کرد: هرگز در قرآن از ندار به فاقد یاد نشده است، تعبیر قران کریم "فقیر" است و از منظر قرآن "فقیر" کسی است که ستون فقراتش شکسته است، به عبارت دیگر ملتی که اقتصاد پویا و مانا ندارد و جیب و کیفش خالی است، ستون فقراتش شکسته است، به این ترتیب ما داریم با دست خود عضو کمیته امداد تربیت می کنیم، کشوری که دانشگاهش تنها پشت میزنشین تربیت کند، این کشور به سمت فقر در حال حرکت است، خروجی دانشگاه باید وارد صنعت و کشاورزی و تولید شود، پشت میزنشینی مشکلی را از کشور حل نمی کند.

وی با اشاره به حضور پررنگ مردم در کمک به حادثه دیدگان زلزله اخیر در کشور خاطرنشان کرد: ما اگر اختلاس، نجومی و ربا نداشته باشیم، مردم، مردم خوبی هستند و نشان دادند که کشور را خواهند ساخت، لذا ما باید با فقر مبارزه کنیم که کاری عقلی است و به کارهای عاطفی صرف بسنده نکنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه اذعان کرد: طبق فرمایش قرآن کریم، بهره انفاق کننده بیش از کسی است که انفاق را دریافت می کند، آیه 265 سوره بقره در خصوص زکات دهنده می فرماید، زکات دهنده در حقیقت ریشه خود را محکم و تثبیت می کند یعنی به پای ریشه خود آب می ریزد؛ «وَ مَثَلُ الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ تَثْبیتاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ »، ثواب بردن امر دیگری است اما مهم ترین مسئله «تَثْبیتاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ» است، کسی که انفاق می کند جایگاه خود را تثبیت می کند.

وی تصریح کرد: کشور این ثابت و محکم بودن را لازم دارد، این فرق بین کمیته امداد اسلامی و کمیته امداد غیر اسلامی است، کمیته امداد اسلامی به دنبال «تَثْبیتاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ» است که موضوعی است عقلی، اما کمیته امداد غیر اسلامی تنها به دنبال همان بعد عاطفی کار است.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر حفظ آبروی مؤمن در اسلام بیان کرد: ما در حفظ آبروی مردم، امین الله هستیم و آبروی انسان، امانت الهی است، آبرو و اعتماد به کمیته امداد باید حفظ شود و در سایه این اعتماد به مجموعه شما، قرض الحسنه نیز باید تقویت گردد، مردم شما را امین پول خود می دانند اگر خدای نکرده یک نفر از شما آلوده باشد، این آبرو و اعتماد لطمه خواهد خود و جبران آن دشوار خواهد بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان