Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : نایب رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس گفت: عدم اتحاذ تدابیر لازم و در نظر نگرفتن منابع و مصارف اجرای طرح تحول سلامت از سوی دولت، اجرای این طرح را با چالش هایی مواجه کرده است.

محمدحسین قربانی اظهار داشت: انتظار داریم دولت با اتخاذ تصمیمات اصولی و با تدابیری جدی و راهگشا برای برطرف کردن موانع موجود نسبت به اجرای هر چه بهتر طرح تحول نظام سلامت در کشور، کمک کرده و آن را به بهترین نحو مدیریت کند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به انتقادات موجود در نحوه اجرای این طرح افزود: طرح تحول نظام سلامت یک طرح ملی در کشور است که با رضایتمندی دولت، مجلس و با تاکیدات ویژه و رهنمودهای مقام معظم رهبری در کشور اجرا شد و در اصل وجودی اجرای آن خدشه ای وارد نیست.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به اینکه این طرح از افتخارات جمهوری اسلامی است گفت: اجرای طرح تحول سلامت همواره رضایتمندی زیادی را برای همه اقشار مردم داشته است و دولت باید با اعمال مدیریت در تخصیص منابع و با جلوگیری از هزینه های غیرضروری به اجرای بهتر این طرح کمک کند.

قربانی مزایای اجرای صحیح طرح نظام سلامت در کشور را برشمرد و ابراز داشت: رفع مشکلات عدیده مردم در حوزه بهداشت و درمان، کاهش پرداختی های مردم از جیب، حذف زیرمیزی ها و گسترش ارائه خدمات در نقاط مختلف جامعه از جمله مزیت های اجرای این طرح در کشور بوده است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: عدم وجود تدابیر لازم و در نظر نگرفتن منابع و مصارف اجرای طرح تحول سلامت از سوی دولت، اجرای طرح را با چالش هایی مواجه کرده اما تدبیر وزارت بهداشت نیز برای رهایی از این چالش ها باید بر اساس قانون انجام شود.

نماینده مرم آستانه اشرفیه در مجلس چهار مولفه لازم برای اجرای صحیح طرح تحول سلامت را برشمرد و افزود: اجرای طرح پزشک خانواده، سیستم ارجاع، پرونده و کارت های الکترونیک سلامت و ایجاد گایدلاین ها از مواردی است که در روند کاهش هزینه ها و ارتقای حداکثری خدمات در حوزه سلامت موثر هستند.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان خاطرنشان کرد: اگر دستگاه های مربوطه، منابع لازم همچون 10 درصد هدفمندی، یک درصد ارزش افزوده، منابع سازمان تامین اجتماعی و مالیات کالاهای آسیب رسان را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند بسیاری از مشکلات این طرح رفع می شود.

قربانی به بحث وجود قاچاق دارو در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر معضلی به نام قاچاق دارو در کشور به آن صورت وجود ندارد و بسیار سهم ناچیزی دارد زیرا الزاماً ورود هرگونه دارو به کشور تنها از طریق سازمان غذا و دارو امکان پذیر بوده و از این طریق می تواند مجوز پخش در داروخانه را اخذ کند.

وی نظارت موثر بر واردات دارو را از مزایای اجرای طرح سلامت خواند و گفت: با اجرای این طرح، نظارت در واردات دارو بهبود یافت هرچند نمی توان منکر وجود برخی شبکه های مافیایی در کشور بود که با تحت فشار قرار دادن سازمان غذا و دارو و با دور زدن این سازمان موفق به اخذ مجوزهای لازم می شوند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس خاطرنشان کرد: هم اکنون توزیع داروهای مورد نیاز در کشور، صرفاً توسط داروخانه ها انجام می شود به طوری که دیگر شاهد سوداگری دارو در بازار معروف ناصر خسرو نیستیم اما برای حفظ و بهبود شرایط همچنان کنترل های لازم باید اعمال شوند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان همچنین در مورد تجهیزات پزشکی وارداتی عنوان کرد: تجهیزات پزشکی برای مراکز درمانی و بیمارستان های کشور الزاماً باید از شرکت هایی تهیه و خریداری شوند که برای ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان، دفاتر نمایندگی خود را در داخل کشور راه اندازی کرده اند./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان