Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: استان گیلان با ظرفیت های بالایی که در خود دارد باید به پایگاه اصلی تولید فرش ابریشمی در کشور تبدیل شود.

فرهاد دلق پوش پیش از ظهر امروز در دومین همایش فرش دستباف گیلان در رشت اظهار داشت: باید با بهره گرفتن از ظرفیت های بومی، تاریخچه کهن و فرهنگی اصیل گیلانی، این استان را به پایگاه تولید فرش دستباف ابریشمی در کشور تبدیل کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ظرفیت های استان در تولید فرش را قابل توجه خواند و گفت: راهی که در مسیر آن قرار داریم بسیار طولانی و پرفراز و نشیب است و برای رسیدن به اهداف عالیه و ارتقای رتبه استان گیلان در این صنعت باید همه دست به دست هم دهند.

دلق پوش با اشاره به موقعیت جغرافیایی گیلان در منطقه و دنیا خاطرنشان کرد: به واقع قابلیت های عظیم این استان به لحاظ اینکه در مسیر تردد و ترانزیت کالا و تجارت به اروپا قرار گرفته است بی نظیر بوده به طوری که می توان به جرأت گیلان را دروازه ورود به بازارهای اروپا دانست.

وی گیلان را مسیر طلایی برای رسیدن به بازار بزرگ 400 میلیون نفری منطقه دانست و افزود: این استان با موقعیت استراتژیک خود راه ورود و تجارت در بازارهای آسیای میانه است که از طریق دریا و البته ریلی که به زودی به آن نیز دسترسی پیدا می کند امکان پذیر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، گیلان را استان نخست فرهنگی در کشور دانست و گفت: گیلان، با فرهنگ و پیشینه و قدمت تاریخی خود که آثار باستانی گواه این مطلب هستند نه تنها در بخش صنعت بلکه در تمام حوزه های صنعت و تجارت همواره حرف های زیادی برای گفتن داشته است.

دلق پوش تعامل و نزدیکی دو مقوله صنعت و فرهنگ را مهم برشمرد و افزود: باید در کنار توجه به تولید اقلام صنعتی، نگاه ویژه تری به بحث تولید آثار فرهنگی داشته باشیم زیرا آنچه که ریشه در تاریخ و فرهنگ و هنر این مرز و بوم داشته باشد، قطعاً در اقتصاد تاثیر به سزایی داشته و مورد توجه مردم قرار می گیرد.

وی منابع و ظرفیت های کشور را در امر تولید بسیار غنی دانست و گفت: ایران با دارا بودن 7 درصد از ثروت کل دنیا  تنها  سهم 6 دهم درصدی در اقتصاد آن دارد و این نشان می دهد هنوز نتوانسته ایم نیمی از ثروت موجود کشور که در بخش های مختلفی مورد بی توجهی قرار گرفته است را به اقتصاد وارد کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان به اهمیت ظرفیت سازی اشاره کرد و بیان داشت: برگزاری چنین همایش هایی کمک می کند تا سیاست گذاری های اصولی و همگون در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی داشته باشیم و می تواند صنعت فرش را به عنوان یک صنعت پویا معرفی کند.

دلق پوش با اشاره به نقش صنعت فرش و  تاثیرش بر اشتغالزایی در کشور ابراز داشت: هم اکنون  در استان گیلان تعداد 13 هزار و 400 نفر زیر نظر کارگاه های صنعتی، خانگی و اشکال دیگر در سطح 58 کارگاه  فعالیت می کنند که باید این فضاها با حمایت های مالی گسترش پیدا کنند.

وی بر لزوم  تبدیل استان گیلان به کارگاه تولید انواع فرش دستباف ابریشمی تاکید و عنوان کرد: فرش دستباف، صنعت، هنر و هویت ملی ما است و گیلان با دارا بودن پتانسیل های لازم و با اتخاذ برنامه ریزی های اصولی و پشتیبانی های لازم  دستگاه ها می تواند به کارگاه تولید فرش ابریشمی دستباف تبدیل شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان فرش را میراثی ملی دانست و خاطرنشان کرد: فرش به حق یادگاری ارزشمندی از سرزمین کهن ایران است به طوری که فرش را با نام ایران و ایران را با فرش دستباف آن می شناسند که این نشان دهنده جایگاه رفیع و مهم کشور در بازارهای بین المللی فرش است.

دلق پوش استان گیلان را در حوزه تولید فرش دستباف در کشور جوان دانست و عنوان کرد: تولیدکنندگان، طراحان و بافندگان باید با دست مایه قرار دادن نمادهای سنتی استان در تولید محصولاتی که نشان دهنده هویت گیلانی است اهتمام بیشتری داشته باشند و بهره گیری از نماد "سوسن چلچراغ" یکی از این ها است.

وی صنعت تولید فرش را با صنعت مغفول مانده ابریشم مرتبط دانست و افزود: استان گیلان که در گذشته ای نه چندان دور به عنوان قطب تولید ابریشم در کشور مطرح بود در این سال ها چایگاه خود را از دست داده است اما  می توان به واسطه صنعت فرش دستباف این صنعت فراموش شده را احیاء کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان هدف اصلی در حوزه تولید فرش را  برشمرد و گفت: در این راه جذب مشتریان داخلی و خارجی برای فرش ایرانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که برای نیل به این هدف برنامه راهبردی پنج ساله ای تدوین شده که همکاری و تعامل همه نهادها را می طلبد.

دلق پوش با اشاره بر لزوم آسیب شناسی در حوزه تولید فرش دستباف افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان آماده حمایت از فعالان این حوزه است به طوری که همواره باید از موازی کاری ها پرهیز کرده و دستگاه ها نیز باید با نگاهی حمایتی به میدان بیایند و به سمت تعامل و همکاری سازنده پیش روند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان