Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: بهره وری از منافع روستائیان توسط جامعه شهری منجر به عدم توازن شده که باید با افزایش توان ادراکی، فنی و مهارتی توسط تسهیل گران بنیه اقتصاد روستا قوی شود.

ناصر زرگر بابیان اینکه روستاها 70 درصد وسعت ایران را تشکیل می دهند، اظهار کرد: بالای 62 هزار روستا و آبادی در کشور داریم که بیش از 38 هزار روستا بالای 20 خانوار و تقریباً بالای یک صد نفر جمعیت هستند.

وی بابیان اینکه در روستاهای کشورهای اروپایی و صنعتی همه زنجیره های خدمات اقتصادی در روستاها شکل می گیرند، افزود: همه فعالان کشاورزی و دام پروری در کشورهای پیشرفته صنعتی مردم روستایی هستند.

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با اشاره به توسعه یافتگی روستاها از تولید تا فروش گفت: روستائیان در کشورهای توسعه یافته، تمام صنایع وابسته به تولیدات را در خوددارند و تمام فرآوری ها و صنایع تبدیلی و تکمیلی موردنیازشان را در روستا رفع می کنند.

زرگر با اشاره به توازن مهارتی جامعه محلی بین شهر و روستا در کشورهای توسعه یافته، خاطرنشان کرد: در اقتصاد روستای کشورهای توسعه یافته و صنعتی همه زنجیره اقتصادی محلی است و ما شاهد توازن علمی، فنی، مهارتی و تخصصی در روستاهای توسعه یافته و یا صنعتی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در ایران، انقلاب صنعتی فقط با جامعه شهری درگیر شده است، گفت: در روستاهای ایران تمام و یا اکثر نیازمندی آن ها توسط شهروندان حاضر در شهر صورت می گیرد.

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری افزود: متأسفانه همه منافع زنجیره اقتصادی روستا با فرآوری ها، بسته بندی ها، صادرات و غیره به جامعه شهری می رسد و این مسئله منجر به عدم توازن زنجیره اقتصادی در حوزه های فنی، ادراکی، تخصصی و علمی مابین روستا و شهر می شود.

زرگر با تاکید بر اینکه جامعه روستایی هنوز صنعتی نشده و دلیلش هم منفعت بردن جامعه شهری از منافع جامعه روستایی است، تصریح کرد: عدم توازن بین جامعه شهری و روستایی منجر به عدم توازن اقتصادی و درآمدی شده است و کیفیت زندگی روستائیان نیز کاهش پیداکرده است.

وی گفت: از اصلی ترین دلایلی که منجر به مهاجرت روستائیان به شهرها هم می شد همین عدم توازن اقتصادی در جامعه شهری و روستایی است.

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید زنجیره توسعه به اقتصاد جامعه محلی برگردد، بیان کرد: باید تمام فعالیت های اقتصادی در روستا صنعتی شود و مباحث بعدی در صنعتی شدن روستا که شامل بسته بندی محصول، بازاریابی و فروش هست نیز همه توسط روستائیان انجام گیرد.

زرگر بابیان اینکه در دو سال گذشته اقداماتی انجام شده و با تسهیل گر گیری و مشاور در کنار روستائیان در سعی هستیم تا بنیه اقتصادی روستا را قوی کنیم، افزود: نباید تنها به روستائیان پول داد بلکه باید با مشاوره دادن در کنار جامعه محلی و آشنا کردن آن ها با چگونگی تولید، فروش، برند سازی و غیره به روستائیان کمک کرد.

وی با اذان به اینکه در حال حاضر تسهیل گران و مشاوران تولید در روستاها تا یک سال در کنار تولیدکننده هست و آموزش می بینند که چگونه محصول خود را به جامعه شهری بفروشند، تصریح کرد: درواقع راه نرفته تاریخ ایران باید توسط تسهیل گران و مشاوران طی شود و روستائیان نیز در این مسیر باید نهایت همکاری را داشته باشند.

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت:50 درصد اعضای هیئت مدیره شرکت های روستایی باید جوان های تحصیل کرده روستایی باشند و برای 50 درصد دیگر نیز باید افراد امین و ریش سفید جامعه محلی دعوت به عمل آید.

زرگری افزود: کشورهایی که دارای تاریخ بالا هستند سرمایه ای پنهانی به نام سرمایه بین نسلی ناملموس دارند که درصدد هستیم تا این سرمایه ها در روستاها شناسایی، عرضه، آموزش و با احیای آن ها بحث های مربوط به اشتغال جامعه محلی را فراهم بیاوریم.

وی با تاکید بر اینکه باید با بکار گیری فناوری های بومی سطح گسترده ای از اشتغال جامعه محلی و روستایی را فعال کرد، گفت: فعالیت های بومی باید بیشتر به سمتی بروند که گردشگری، موسیقی، غذاها ، طب سنتی و صنایع دستی را در روستا فعال کنند تا تحولات اساسی را در اشتغال روستایی رقم بزنیم.

معاون سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در حوزه اجتماعی نیز باید آموزش های علمی، فرهنگی، درمانی موردتوجه قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: ما باید به جای اینکه در همه 62 هزار روستای کشور کارهایی در راستای افزایش توان اجتماعی انجام دهیم باید در مراکز دهستان ها و یا روستاهای محوری خدماتی را باقوت و انرژی بیشتری ارائه کنیم.

زرگر همچنین بر ضرورت استعدادیابی و استعداد پروری در روستا تاکید کرد و گفت: باید با افزایش خدمات رفاهی و اجتماعی، هم استعدادهای نهفته در روستاها شناسایی شوند و هم پرورش استعدادها و خلاقیت را در جامعه روستایی داشته باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان