Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : یک متخصص و جراح کلیه در خصوص روش های جراحی و درمان سنگ کلیه توضیحاتی را ارایه کرد.

حسین کرمی متخصص جراحی کلیه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در خصوص روش خروج سنگ های کلیه بدون انجام برش وشکاف جراحی اظهار داشت: امروزه PCNL درمان طلائی برای سنگ های بزرگ کلیه و سنگ هایی که به سنگ شکنی جواب نمی دهند، بشمار می رود.

وی در خصوص مواردی باید از روش PCNL برای خارج کردن سنگ های کلیه استفاده کرد توضیح داد: طی چند دهه اخیر از روش هایی نظیر سنگ شکنی با امواج صوتی برای از بین بردن سنگ های کوچکتر از دو سانتی متر و روش PCNL برای برداشتن سنگ هایی بزرگتر از دو سانتی متر استفاده می شود که در این 95 درصد از موارد می توان سنگ کلیه را بدون شکاف وسیع درمان کرد.

این جراح کلیه درخصوص مزایای این روش گفت: در این روش نسبت به سایر روش ها بیمار درد کمتری را متحمل خواهد شد همچنین به دلیل شکاف کوچک ایجاد شده بیمار پس از چند روز استراحت می تواند زندگی روزمره خود را از سر گیرد.

کرمی درخصوص عوارض این روش جراحی گفت: در این روش ممکن است از محل سوراخ شده در پهلوی بیمار ترشحات ادراری خارج شود، همچنین تب و لرز از دیگر عوارض این جراحی است که در صورت مشاهده این عوارض بیمار باید با پزشک خود مشورت کند که برای برطرف کردن این عارضه پزشک با یک عمل سرپایی اقدام به کارگذاشتن لوله حالب این عارضه را برطرف می کند اما بطور کلی این نوع جراحی از عوارض بسیار کمی برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سنگ کلیه یکی از بیماری هایی است که بر اثر اتصال مواد معدنی، اسیدها و نمک ها در داخل کلیه به وجود می آید. این سنگ ها در کلیه قرار دارند و می توانند گاهی اوقات موجب انسداد دستگاه ادراری شوند./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان