Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار صبح امروز در اولین جلسه مشترک کمیته های تخصصی اطلاعات جغرافیایی و کاداستر با اشاره به اینکه کمیته ی سامانه ی جامع اطلاعات جغرافیایی، شفافیت را به دنبال دارد گفت: این اقدام علاوه بر کاهش هزینه ها و جلوگیری از موازی کاری، منجر به تسریع در اجرای پروژه ها می شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در این جلسه ارتباط مستقیم 2 کمیته تخصصی اطلاعات جغرافیایی و کاداستر با یکدیگر اشاره کرد و افزود: کمیته ی کاداستر اطلاعات مورد نیاز کمیته ی اطلاعات جغرافیایی را تهیه می کند و باید به صورت مستمر به روزرسانی شود.

وی با بیان اینکه در موضوع کاداستر 4 محدوده تعریف می شود اظهار داشت: یکی از محدوده ها مربوط به حوزه ی اراضی ملی، جنگل ها و مراتع است که توسط منابع طبیعی نقشه ی کاداستر تهیه می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطر نشان کرد: محدوده ی دیگر حوزه ی اراضی کشاورزی است و باتوجه به اینکه در این اقدام مالکیت مردم و مرز زمین های شخصی با اراضی ملی مشخص می شود از حساسیت بالایی برخوردار است و توسط امور اراضی تهیه می شود.

وی با اشاره به اینکه منابع این پروژه تاکنون به صورت ملی بوده گفت: تعیین نقشه های اراضی روستایی توسط بنیاد مسکن و اراضی شهری توسط ثبت اسناد و املاک انجام می گیرد.

استاندار گیلان اظهار داشت: انجام دقیق تهیه این نقشه ها باعث می شود تا اشخاص در امورات خود نیازمند نقشه برداری مستقل نباشند که منجر بر تسریع اقدامات می شود.

وی افزود: با تهیه این نقشه ها قطعاً مالکیت مردم نظم پیدا می کند.

دکتر سالاری بر ضرورت دسترسی مورد نیاز دستگاه های مختلف به نقشه های تهیه شده تأکید و تصریح کرد: تصویرهای هوایی خام، کاداستر و نقشه های توپوگرافی باید توسط دستگاه های متولی به صورت دقیق به سامانه اطلاعات جغرافیایی وارد شود تا در اجرای پروژه ها نیازمند استعلام مجدد نباشد.

وی این طرح واحد بر موجب کاهش هزینه ها و نیز جلوگیری از اقدامات موازی توسط دستگاه های مختلف دانست و خاطر نشان کرد: این اقدام علاوه بر تسریع در اجرای پروژه ها، شفافیت را برای مردم به دنبال دارد و جلوی رانت و مسائلی از این قبیل را می گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: پس از تکمیل سامانه اطلاعات جغرافیایی می توان در اختیار دفاتر خدمات الکترونیک قرارداد تا مردم با مراجعه به این دفاتر تکالیف خود را در بخش های مختلف بدانند.

وی با بیان اینکه باتقویت زیرساخت های استانی دستگاه های اجرایی را فعال خواهیم کرد اظهار داشت: درخصوص موضوع اطلاعات جغرافیایی و مکانی باید با انتخاب مشاوران قوی با جدیت اقدام و به صورت سریع محقق شود.

دکتر سالاری با اشاره به اینکه مدیریت سامانه ی SDI را باید توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی یا اداره ی کل ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام گیرد افزود: در این موضوع با رفتارهای بخشنامه ای نمی توان نتیجه گرفت بلکه باید در استان با توافق، تفاهم و تعامل، تبادل اطلاعات را بین دستگاه ها به راحتی انجام دهیم تا مشکلات مردم کاهش پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: دبیرخانه ی کمیته های کاداستر و اجغرافیایی باید برنامه ی راهبردی خود را تدوین تا افق دید ما برای آینده مشخص باشد و نیازمندی ها براساس دستگاه های مختلف به صورت دقیق در نظر گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: تمام تلاش ما بر این است تا دستگاه ها به غیر از موارد طبقه بندی شده تبادل اطلاعات خود را به صورت آسان و واحد انجام دهند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان