Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : نماینده مردم رودبار با بیان اینکه تنها 30 درصد واحدهای صنعتی این شهرستان فعال هستند گفت: این تعداد واحدهای تولیدی هم تنها با کمتر از 50 درصد ظرفیت خود کار می کنند.

منوچهر جمالی با بیان اینکه رهبر انقلاب با نامگذاری امسال، رئوس مطالب و مشکلات موجود کشور را مطرح کرده بودند اظهار داشت: مسئولان کشور تلاشی را که برای حل مشکلات انجام داده اند به اندازه ای که مشکلات مردم را حل کند نبوده و راهکارها نیز برای رفع مشکلات مؤثر واقع نشده است.

وی افزود: الان درصد بیکاری جوانان و وضعیت شهرک های صنعتی را ببینید. شهرک هایی که قبلاً نیرو داشتند دانه به دانه تعطیل و افراد شاغل هم بیکار شده اند. دولت هم با این حجم گسترده توان پذیرش نیروی بیکار را ندارد. تسهیلات هم به کسانی داده شده است که این کاره نبوده اند و نتوانسته اند اشتغال ایجاد کنند و خیلی از واحدها هم با وام های دریافتی و معوقات آن ها به دردسر افتاده اند. واردات و قاچاق چالش ها را زیاد کرده و مدیریت ناقص و سوء مدیریت گرفتاری ها را دو چندان کرده است.

نماینده مردم رودبار تأکید کرد: این وضعیت نابسمان باعث شده است ما نتوانیم واحدهای تولیدی خصوصی را سر پا نگه داریم.

وی ادامه داد: در شهرستان خودمان کمتر از ۳۰ درصد واحدها فعال هستند و این ۳۰ درصد فعال هم با کمتر از ۵۰ درصد از طرفیت خودشان کار می کنند. جوانان زیادی بیکار و تحصیلکرده هستند و دولت هم نمی تواند این ها را استخدام کند و استخدام های موجود را هم نمی توانند پشتیبانی و تأمین کند.

جمالی گفت: تصور کنید برای بهداشت و درمان در سال ۱۰ میلیون دلار اعتبار گذاشته می شود و ما فکر می کنیم خیلی هزینه می کنیم ولی اینطور نیست. کشورهای همسایه ما بیشتر از ما هزینه می کنند. ترکیه در این زمینه بیشتر از ما هزینه می کند؛ ژاپن ۱۸ برابر ما اعتبار بهداشت و درمان دارد با این وجود این اعتبار بهداشت و درمان کشورمن نیاز به ساماندهی دارد. باید اضافه پرداخت ها و اقدامات تشخیصی و … باید کنترل شود تا اضافه هزینه ها حذف شود تا فشار بر بیمه ها تحمیل نشود.

نماینده مردم رودبار با تأکید بر اینکه اگر بصورت جدی وارد مشکلات نشویم مردم و نظام آسیب می بینند افزود: ما نمی توانیم بیمارستان ها را حذف کنیم بلکه باید نظارت و کنترل کافی داشته باشیم تا آسیب ها به مردم و نظام کمتر شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان ادامه داد: انتظار ما این بود که در بخش کشاورزی شامل شیلات، دامداری، منابع طبیعی و … بیشتر می توانستیم فعال شویم. همه آن چیزی که به وزارت جهاد کشاورزی مربوط می شود انتظار ما این بود که بتوایم دراین بخش حرکتی انجام شود که این هم به آن گونه که فکر می کردیم نشد. در بخش توریسم و گردشگری هم انتظار ما این بود بتوانیم تحول ایجاد کنیم و سرمایه گذاری هایی خوبی انجام شود و اشتغال ایجاد کند اما اقلاً در شهرستان ما و در بسیاری از نقاط کشور چنین اتفاقی نیافتاد.

وی با بیان اینکه ایران به عنوان یک کشور کم آب در دنیا محسوب می شود اظهار کرد: در مدیریت منابع آب هم کارها به خوبی انجام نشد و اکثر استان های ما در این بخش دچار مشکلاتی هستند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در آب و فاضلاب شهری و روستایی در شهرستان خودمان تاکنون هیچ اقدامی نشده است. در شهرستان رودبار ۷ شهر داریم که بالای ۹۰ درصد شهرهای ما در بخش تأمین آب و کیفیت آن دچار مشکل هستند و در بخش فاضلاب هم در شهرستان رودبار هیچ اقدامی تاکنون صورت نگرفته است و فکر می کنم در بخش هایی دیگر هم این مشکلات وجود دارد.

جمالی با بیان اینکه منظور رهبر انقلاب از وجود مشکلات در کشور و حل آن توسط مسئولان این بود که در وزارت خانه های مختلف و نهادها با کار سالم و صادق و سلامت ادری کارها را به گونه ای پیش ببرند که مشکلات مردم حل شود گفت: کشور ما این پتانسیل را دارد که این مشکلات را حل کند.

وی درباره اقدامات صورت گرفته در رودبار برای رضایت مندی مردم اظهار کرد: برای اشتغال در شهرستان رودبار اتفاق جدی نیافتاده است ولی درباره خانواده های بی بضاعت اقدام مثبتی که انجام شده این است که مستمری دریافتی مددجویان از ابتدای سال ۹۶ به حدود سه افزایش پیدا کرده است که بخشی مشکلات این خانواده ها را حل خواهد کرد.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پروژه هایی خوبی در این شهرستان در حال انجام است گفت: در ابتدای سال ۹۵ ضریب برخورداری آسفالت در شهرستان ۲۶ درصد بود که در انتهای سال به ۳۷ درصد رسید و امسال هم این آمار تا پایان سال به ۴۸ درصد خواهد رسید که افزایش ۲۲ درصدی را در دو سال خواهیم داشت.

جمالی درباره گازرسانی به روستاهای شهرستان رودبار نیز افزود: در سال ۹۲ میزان برخورداری روستاها از گاز حدود ۲۲ درصد بود که در سال ۹۵ به ۶۲ درصد رسیده و تا پایان سال مالی ۹۶ می توانیم ضریب برخورداری را به بالای ۹۰ درصد برسانیم.

وی ادامه داد: در بخش ورزش کارها به نسبت سال ها گذشته خوب بوده و ما می توانیم یک سری از کارهای مانده را بخش سالن های ورزشی، استادیوم ۵ هزار نفری، استخر و … را به پایان برساینم.

نماینده مردم رودبار در مجلس، درباره سد دیو رش نیز گفت: این سد آب شرب ۵ شهر و روستاهای اطراف را تأمین می کند و کار این سد شروع شده است ولی اقدامات به کندی پیش می رود و باید سرعت کار بیشتر شود و باید اعتباراتی برای این سد بگذارند. البته حدود ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای این کار گذاشته شده است ولی باید این میزان در سال های آتی افزایش پیدا کند.

جمالی با بیان اینکه تحرکات آب روستایی امسال نسبت به سال های گذشته بهتر بوده اما مشکلات خیلی بسیار و تعداد روستاهای فاقد پوشش زیاد است افزود: درست است که مشکلات داریم اما چیزی که به مملکت آسیب می زند اختلاف است ضمن اینکه ممکن است اختلاف سلیقه هم باشد. اگر نظارتی روی ماست ما باید خطای خود را کمتر و دقت را بیشتر کنیم.

وی تأکید کرد: اختلافات طبقاتی و فساد مالی باید کمتر شود و مردم این ها را ببینند و امیدوار شوند. مردم وقتی مشکلات مؤسسات مالی و فسادهای هزار میلیاردی را می بینند نا امید می شوند و ما باید تلاش کنیم این فسادها به وجود نیاید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان