Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: باید با پیش بینی های درست و پیشگیری های به موقع، بحران ها را مدیریت کرد .

یونس رنجکش در هشتمین جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان مرزی بندر آستارا با اشاره به اینکه هنر مدیریت باید اقدامات پیشگیرانه در حوزه مدیریت و کاهش هزینه ها باشد، یادآور شد: باید تلاش کنیم در زمان پیش از بحران مدیریت صحیح اعمال کنیم.

وی اضافه کرد: براساس پیش بینی های ارائه شده در فصل زراعی آینده استان گیلان با شرایط و تامین آب مناسبی برای کشاورزی برخوردار نیست و مسئولان باید تلاش کنند تا با اعمال مدیریت قبل بحران شرایط مناسبی را برای ادامه کشت و کارها فراهم کنند.

وی گفت: شهرستان مرزی بندر آستارا نیز با توجه به موقعیت خاص جغرافیای آن و همچنین مشکلات تامین آب شرایطی همچون سایر شهرستان های استان گیلان خواهد داشت که تمامی تلاش ها باید معطوف به مدیریت قبل از بحران باشد .

به گفته وی، انجام یکسری اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی های ترویجی از سوی دستگاه های اجرایی نظیر آب منطقه ای و جهاد کشاورزی می توانند برخی مشکلات را برطرف کنند.

فرماندار آستارا یکی از اقدامات مناسب در جلوگیری از مشکلات فصل زراعی آینده را مدیریت زمان کشت و به جلو انداختن آن عنوان کرد که می شود با آماده سازی شالیزارها و انجام شخم زمستانه در این زمان شرایط کشت را بهتر فراهم نماید.

وی اضافه کرد: لایروبی انهار و آب بندان ها و همچنین رودخانه ها نقش محوری در استفاده بهینه از آب های سطحی در شهرستان و پیشگیری است به هدر رفتن آنها در فصل زراعی آینده دارد که از هم اکنون دستگاه های اجرایی متولی باید با هماهنگی یکدیگر نسبت به آن اقدام نمایند.

رنجکش به وجود هفت آب بندان با بیش از ۲۰۰ هکتار مساحت در این شهرستان اشاره کرد که علاوه بر تامین آب کشاورزی می توانند به صورت چند منظوره در حوزه گردشگری نیز مورد استفاده قرار گیرند و با هدایت دستگاه های اجرای مرتبط این مهم باید لایه روبی و اجرایی شود.

به گفته وی، تسریع در پروانه دار کردن چاههای نیمه عمیق غیر مجاز در شهرستان که شامل نیمی از یک هزار و ۲۲۰حلقه چاه می شود توسط آب منطقه ای و تقسیط هزینه مربوطه باید به عنوان یک راه حل در نظر گرفته شود تا صاحبان این چاه ها بتوانند از طریق حمایت های انجام گرفته برای دریافت مجوز تشویق تا از تسهیلات بعدی دولت در برقدار کردن چاهها برخوردار شوند.

وی لایه روبی رودخانه ها را در شهرستان نیز ضروری دانست و خواستار برنامه ریزی و اجرایی شدن آن بر اساس ضوابط شد.

فرماندار آستارا همچنین بر ضرورت امادگی دستگاه های اجرایی خدمات رسان در شهرستان برای حضور در مناطق برفگیر و گردنه ها با توجه به شرایط جوی زمستان امسال تاکید کرد و از مجموعه اقدامات انجام گرفته توسط راهداری، نیروی انتظامی، هلال احمر، شهرداری ها و سایر دستگاه ها در ارایه خدمات امدادی قدردانی کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان