Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به نگاه اقتصاد مقاومتی در زمینه تولید دارو در کشور گفت: اکنون حدود ۹۳ درصد از داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شوند.

محمدحسین قربانی اظهار داشت: با شروع و اجرای طرح بزرگ سلامت چیزی در حدود 93 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود که این مرهون نگاه ویژه و حرکت در مسیر اهداف اقتصاد مقاومتی است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: تولید این داروها در داخل کشور منجر شده سالانه قریب به حدود 6 هزار میلیارد تومان از خروج ارز جلوگیری به عمل آید و این به معنای پیشگام شدن این حوزه در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی است.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان ابراز داشت: آن چه در حال حاضر ما از آن رنج می بریم واردات داروهای تک نسخه ای و داروهای بیماران خاص، صعب العلاج و سرطانی از خارج کشور است که چیزی در حدود 10 درصد داروهای مورد نیاز داخل را در بر می گیرد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس عنوان کرد: باید در زمینه تولید داروهای خاص گام های لازم در کشور برداشته شود زیرا این وابستگی 10 درصدی چیزی در حدود 35 تا 40 درصد منابع دارویی را به خود معطوف می کند که مقداری نگران کننده است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به نقش بخش خصوصی در تولید دارو بیان داشت: پس از اجرای اصل 44 قانون اساسی بخش خصوصی نقش عمده ای در تولید داروهای داخلی در کشور دارد بنابراین دولت دیگر نقش چندانی در این زمینه ایفا نمی کند.

وی همچنین در مورد تربیت نیروی پرستار در مراکز درمانی گفت: به طور قطع  بیمارستان ها و برخی مراکز درمانی نمی توانند نسبت به تربیت  نیروی پرستار شخصاً اقدام کنند و هیچ سیاستی مبنی بر تربیت نیروی پرستار در این مراکز وجود ندارد.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان خاطرنشان کرد: روال قانونی و مرسوم برای تربیت نیروی پرستار مورد نیاز کشور الزاماً تنها از جانب حوزه ها و مراکز علمی و دانشگاهی است که به صورت کاملاً آکادمیک اقدام به پرورش این نیروها می کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان