Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بنده عضو اکیپ مجلس در بررسی برجام بودم و تنها این را فهمیدم که اگر برجام نبود ما هر روز یک هزار میلیارد تومان باید به خاطر تحریم ها ضرر می کردیم.

مسعود پزشکیان در نشست مجمع مطالبه گران اردبیل اظهار کرد: اگر برجام ۲۰ دقیقه ای در مجلس مصوب شد به دلیل آن بود که تمام قراردادهای بین المللی در صورت طرح در مجلس شورای اسلامی به سرعت و بدون بحث خاص رای گیری شده به طوری که یا مورد پذیرش قرار می گیرد یا رد می شود.

وی با بیان اینکه در بحث برجام و موضوعات مطرح شده در مورد آن نگاه حاکم مرتبط با نگاه حزبی و جریان سیاسی بوده است، خاطرنشان کرد: زمانی که بنده نیز به عنوان عضو اکیپ مجلس در مورد برجام انتخاب شدم با مطالعه آن به معنای واقعی به دلیل تخصصی بودن بحث زیاد متوجه قضایا نشدم چرا که در موضوعات غیرتخصصی همواره سعی می کنم ورود پیدا نکرده و اصراری نداشته باشم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بنده فوق تخصص جراحی قلب هستم و ۱۷ سال در دانشگاه در این حوزه درس خوانده و صاحب تجربه شدم اما هیچ وقت به خود اجازه نمی دهم در حوزه های دیگر پزشکی ورود پیدا کنم؛ در حالی که عده ای در آن مقطع احساس می کردند با خواندن دو کتاب می توانند کارشناس برجام باشند.

پزشکیان تصریح کرد: همین غیرتخصصی عمل کردن ما کشور را به این شرایط عجیب و غریب رسانده است؛ به طوری که هیچ کس نیز نمی خواهد اشتباه خود و ورود غیرکارشناسی اش را در چنین موضوعاتی بپذیرد.

وی با بیان اینکه هر روز از بابت تحریم ها قبل از برجام هزار میلیارد تومان متضرر می شدیم، اضافه کرد: اگر برجامی تصویب شد قطعا ما توانستیم در آن مقطع جلوی ضرر و زیان های بسیار زیاد را به این کشور بگیریم.

نماینده مردم تبریز در مجلس بیان کرد: وضعیت بودجه در کشور بسیار وخیم است به طوری که بودجه سال آینده را نیز واقعا روی هوا می بندیم چرا که هیچ امیدی به این نیست که این ارقام بودجه ای حداقل در بخش درآمدی محقق شود.

پزشکیان با بیان اینکه حتی فرد دیوانه نیز مثل ما اولویت های دخل و خرج خود را تنظیم نمی کند، اظهار کرد: ما حتی اولویت ها را به اشتباه گرفته ایم و به جای آنکه پروژه ای را در اولویت اجرا کنیم به یکباره می خواهیم با یک منابع محدود چندین پروژه را به عنوان اولویت در نظر بگیریم که از همین روی شاهد آن هستیم که ساخت یک راه ارتباطی ۲۰ سال طول می کشد.

وی در واکنش به برخی ایرادات به حقوق های نامتعارف در کشور گفت: جالب است این حقوق های نجومی را مجلس مصوب کرده و شورای نگهبان نیز به آن رای داده است ولی امروز داد و فریاد می کند چه کسی به مدیران این اجازه را داده است که حقوق های نجومی بگیرند که باید گفت «خود کرده را تدبیر نیست.»

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنده خود پزشک هستم و به صراحت اعلام می کنم پزشکان اضافه دریافتی دارند در حالی که سقف پرداختی ها را خود مجلس تعیین کرده و یقین داشته باشیم بیگانگان در این زمینه برای ما تصمیم نگرفته اند که امروز زمین و زمان را برای حقوق های نجومی به باد انتقاد گرفته ایم.

پزشکیان در مورد تاکید مسئولان استان اردبیل مبنی بر تصویب منطقه آزاد گفت: اگر این منطقه توجیه علمی و منطقی داشته باشد بنده نیز قطعا در تصویب آن نمایندگان استان اردبیل را همراهی خواهم کرد اما به صراحت اعلام می کنیم در کشورمان منطقه آزاد تجاری به معنای واقعی وجود ندارد و در خود تبریز اهالی بازار از فعالیت منطقه آزاد ارس گله مند هستند چرا که فعالیت این منطقه سامان بازار آنها را به هم زده است.

وی در مورد منطقه زرخیز پارس آباد و کشت و صنعت مغان نیز اذعان کرد: آمریکائی ها ۶۰ سال پیش برای کشت و صنعت طرح توجیهی نوشتند که ما بعد از ۶۰ سال هوش نمی کنیم که آنها چه نوشته اند در حالی که کشت و صنعت و دشت مغان را به ورطه نابودی کشاندیم.

این نماینده مجلس افزود: هیچ عقل و منطقی قبول نمی کند که این بنگاه اقتصادی بیشتر از سود خود ضرر دهد در حالی که اعلام می کنم کشت و صنعت را یکسال به من اجاره دهند و من ۲۰۰ میلیارد تومان در ابتدا پول نقد به آنها می دهم چرا که کشت و صنعت توان درآمدزایی ۲۰ هزار میلیارد تومان را دارد.

پزشکیان افزود: ما نمی توانیم با برداشت شلیل هلو و کارخانه فرسوده لبنیات و صنایع تبدیلی این بنگاه عظیم اقتصادی را روی پای خود نگهداریم که از همین روی به خاطر بدعمل کردن ما کشت و صنعت مغان هم اکنون به مرحله ضرردهی رسیده است.

وی با اشاره به تجربه مدیریتی خود در علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: بعد از ۶ ماه دوندگی و وعده مسئولان کشوری بنده موفق نشدم در آن مقطع ۱۰ یا ۲۰ خانه بهداشت بسازم اما همان که مشاهده کردم وابستگی به تهران و اعتبارات ملی نمی تواند دردی از مشکلات ما دوا کند به تبریز آمدم و با خودباوری و تکیه بر توانمان در تبریز موفق شدیم در دو ماه ۵۰۰ خانه بهداشت در استان آذربایجان شرقی بسازیم و به تدریج همه بیمارستان های شهرهای آذربایجان شرقی را مجهز به آی سی یو و سی سی یو کردیم.

پزشکیان گفت: ما از وزارت راه و شهرسازی خواسته ایم تا راه آهن شمالغرب کشور را به صورت مستقل به ما واگذار کند تا همه شهرهای شمالغرب کشور را با قطار به هم وصل کنیم.

وی با بیان اینکه در دولت نه پول کافی است و نه حال و حوصله ای برای کار کردن وجود دارد، اذعان کرد: معتقدم تا ما نگاهمان را عوض نکنیم و تغییر نگرش نداشته باشیم استان و منطقه مان را نمی توانیم متحول کنیم.

پزشکیان اظهار کرد: شخصیت هایی همچون هاشمی رفسنجانی و شهید بهشتی به رغم آنکه لباس روحانیت داشتند اما نگاهشان متفاوت از دیگران بود که این نگاه متمحول زمینه محبوبیت و توانمندی آنها را فراهم کرد.

وی با انتقاد از نحوه اداره و مدیریت کشور به شکل آزمون و خطا، خاطرنشان کرد: با همین کشت و صنعت می توان یک کشور را اداره کرد اما جای افسوس آنجاست که ما نتوانسته ایم از این ظرفیت برای جوانان بیکار ممر درآمدی درست کنیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به جای متهم کردن دیگران بهتر است از مشورت و مشاوره دیگران استفاده کنیم تا با تغییر نگاه و نگرش ها به سمتی حرکت کنیم تا ضعف هایمان را برطرف و به توصیه قرآن و اسلام به معنای واقعی عمل کنیم.

پزشکیان تصریح کرد: نماز، قرآن و سایر احکام دین برای عزتمندی و قدرت امت اسلامی است و آنهایی که دست بسته می نشینند و مدعی آن هستند که ما از مستضعفین هستیم خداوند در روز قیامت از آنها به خاطر بی تحرکی سوال می کند که چرا برای بهبود وضعیت خود کاری انجام نداده و با تکیه بر توان جمعی حرکتی موثر نداشتید.

وی در پایان تاکید کرد: در کنار تغییر نگرش ها و تکیه بر توانمندی هایمان باید در عرصه مدیریت از توان مدیرانی استفاده کنیم که مدام آیه یاس نخوانند و به قدرت و صلابت تغییر و تحول ایمانی راسخ داشته باشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان