Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس جمهور در یک گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم ایران اسلامی، اصول، خط مشی و برنامه دولت دوازدهم در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را تشریح و ضمن تبیین مهمترین مسایل روز کشور، مواضع کشورمان را درباره تازه ترین مسایل منطقه ای و بین المللی بیان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در ابتدای این گفت و گوی تلویزیونی که دوشنبه شب برگزار شد، باتبریک میلاد با سعادت شیر زن حادثه کربلا حضرت زینب (س) و تبریک روز پرستار به ملت بزرگ ایران گفت: ما قدردان پرستاران هستیم که شبانه روز برای کاهش رنج مردم تلاش می کنند.

رییس جمهور همچنین با گرامیداشت بهمن؛ ماه پیروزی انقلاب اظهارداشت: ماه بهمن ماه انقلاب و ماه آزادی برای ملت ایران است.

دکتر روحانی در پاسخ به این پرسش که در حادثه کشتی نفتکش سانچی چه کردید و به گمان شما توقعی که مردم داشتند برآورده شد؟، گفت: حادثه، حادثه بسیار تلخی بود در حادثه ای تاثرانگیزی که ما ۳۲ عزیزمان را از دست دادیم. ساعاتی پس از حادثه نفتکش سانچی مطلع شدم؛ فردای حادثه جلسه ای با حضور وزرا برگزار شد و در آن جلسه خواهان تشکیل کمیته ای با حضور نمایندگان وزارتخانه های خارجه ، نفت، راه و شهرسازی و کار شدم.

رییس جمهور افزود: وزارت خارجه به طور منظم با مسئولین چینی و همچنین کشورهای اطراف در تماس بود تا کمک های لازم به این عزیزان انجام گیرد. همه امید ما این بود که این عزیزان نجات پیدا کنند. گر چه خبرهای اولیه هم به این صورت بود که نشان می داد به خاطر انفجاری که رخ داده، امیدها اندک است ولی در عین کم امیدی همه تلاش ها برای نجات آن عزیزان انجام گرفت و به همین دلیل وزیر کار به چین اعزام شد.

رئیس جمهور گفت: قبل از عزیمت وزیر کار ، تیم هایی را از شرکت ملی نفتکش و از بنادر و کشتیرانی و حتی یک تیمی را از نیروی دریایی ارتش اعزام کرده بودیم که اگر امکان پذیر باشد برای نجات آن عزیزان تلاش کنند که متأسفانه عزیزان ما از دست رفتند و بسیار متأسف هستم و به خانواده های عزیز این حادثه غم انگیز یک بار دیگر تسلیت می گویم .

دکتر روحانی تصریح کرد: در ارتباط با این حادثه غم انگیز، به همه مقامات مسئول گوشزد می کنم که باید مسأله را در دو بعد دنبال کنیم. این حادثه چرا رخ داد و دلیلش چه بود و از لحاظ حقوقی چه اقداماتی باید انجام بگیرد و همچنین به خانواده های عزیزی که در این حادثه داغدار شدند و در دولت یک روز عزای عمومی اعلام کردیم و این عزیزان را به عنوان شهید خدمت لقب دادیم.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال مجری برنامه که عنوان کرد «پرسش افکار عمومی این است که چرا وزیر کار برای پیگیری حادثه نفتکش به چین سفر کرد در حالی که بالاخره نفتکش بود و احتمالاً مربوط به وزارت نفت است؟»، گفت: متأسفانه دولت نهم و دهم در قبال بدهکاری که به برخی از سازمان های عمومی و از جمله تأمین اجتماعی داشت، یک سری اموال را به آنها واگذار کرده است. یکی از آن اموال هم همین نفتکش بوده که به آنها واگذار شده است و بنابراین در حالی که ممکن است برای مردم تعجب برانگیز باشد اما مالکیت نفتکش ها در اختیار سازمان تأمین اجتماعی است.

دکتر روحانی اظهار داشت: از اواخر دولت یازدهم و مخصوصاً از آغاز دولت دوازدهم به سازمان تأمین اجتماعی و همچنین سایر وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی دستور اکید دادم که بنگاه های اقتصادی شان را واگذار کنند و اگر می خواهند سهامی داشته باشند، سهام اقتصادی در بورس داشته باشند.

رئیس جمهور ادامه داد: این کار با جدیت دنبال می شود و بنده هفتگی این مسأله را دنبال می کنم که همه دستگاه های دولتی، بنگاه های اقتصادی را واگذار کنند و امیدوارم دستگاه های عمومی کشور هم بنگاه های اقتصادی را به بخش خصوصی و مردم واگذار کرده و به خدمات خودشان بپردازند؛ چراکه این کار هم به نفع خودشان و هم به نفع مردم خواهد بود.

مجری برنامه با اشاره به اینکه اعلام عزای عمومی یا شهید خدمت شناختن آن عزیزان هر چند بسیار زیباست اما بیشتر وجه شعاری دارد، از رییس جمهور سوال کرد که در عمل برای خانواده کسانی که روی آن کشتی سوختند چه خواهید کرد؟

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال با بیان اینکه شعاری بودن این اقدامات را قبول ندارم، تاکید کرد: وقتی دولتی به طور رسمی، روزی را به عنوان عزای عمومی اعلام می کند، اولاً به معنای اهمیت آن مسأله است، ثانیاً تشفعی است برای قلوب عزیزانی که این حادثه برایشان پیش آمده است و اتفاقاً قبل از اینکه این روز اعلام شود، نماینده خودم را اعزام کردم در خدمت این عزیزان با آنها صحبت کردند و درخواست هایی داشتند و یکی از خواسته های آنها این بود که این عزیزان جزو شهدای خدمت باشند؛ این هم خواست خانواده ها و هم خواست مردم بوده و هم ارزش معنوی بسیار بالایی برای این عزیزان دارد.

رییس جمهور تصریح کرد: البته مقامات مسئول باید به مسایل و گرفتاری های آنها توجه کرده و مسأله حقوقی موضوع را دنبال کنند، اما این دو موضوع شعاری نیست و بسیار مهم است؛ یعنی اعلام روزی به عنوان عزای عمومی بسیار مهم است و اینکه آنها به عنوان شهدای خدمت هم باشند، به این معناست که اینها در مسیر خدمت به ملت همه تلاش و جان خودشان را فدا کردند.

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که آیا در حوزه حقوقی نسبت به احقاق حق خانواده ها یا شفاف سازی مسایل مربوط به فنی حادثه، حتماً قول می دهید که این اتفاقات خواهد افتاد؟ ، خاطرنشان کرد: بنا بر این است کمیته ای که تعیین شده به کار خودش تا پایان ادامه دهد. هنوز معلوم نیست که چرا این حادثه رخ داده و باید طبق مقررات بین المللی، جعبه سیاه خوانده و بررسی شود و تیم های فنی تشکیل شود. خیلی کارهای دیگر نیاز دارد که این کمیته باید تا پایان کار ادامه دهد.

مجری از رییس جمهور پرسید: بخشی از منتقدین شما در حادثه زلزله کرمانشاه می گویند که چرا آقای دکتر روحانی با حلقه محافظان فراوان در اتومبیل ضدگلوله بین مردم رفت، مگر قرار بود چه اتفاقی آنجا بیفتد؟

دکتر روحانی پاسخ داد: ما حوادث تلخ و شیرین در کشور داریم. شما حوادث تلخ را ردیف کردید. البته مسأله زلزله یکی از مسایل بسیار مهم ما است. در حادثه زلزله کرمانشاه، اولاً یک حادثه ای بود بخاطر اینکه این زلزله ۷.۳ ریشتر بود، قدرت این زلزله خیلی کم سابقه بود.

رییس جمهور گفت: خداوند کمک کرد قبل از این زلزله، یک پیش لرزه ای آمد و همان باعث شد که بسیاری از مردم از خانه هایشان خارج شوند و داخل خانه نباشند و الا تلفات ما خیلی بالاتر بود. البته تعداد کسانی که از دست دادیم بیش از ۶۰۰ نفر بود که این هم بسیار حائز اهمیت است.

دکتر روحانی اضافه کرد: در زلزله کرمانشاه کار خوبی صورت گرفت. البته این معنایش این نیست که کار ما بی نقص است. اولاً همان دقایق اول که حادثه اتفاق افتاد، با آقای وزیر کشور صحبت کردم و همان وقت کمیته برای رسیدگی به این مسأله تشکیل شد و بلافاصله همان شب هنگام تیمی به کرمانشاه اعزام شد.

رییس جمهور اظهار داشت: همه مقامات و مسئولین کرمانشاه حاضر شدند. نیروهای امداد، کار بزرگی را انجام دادند. ۷ هزار و ۸۱۷ نفر را نجات دادند که اینها مصدوم بودند و نجات پیدا کردند و به بیمارستان ها منتقل شدند. فردای آن روز، به کرمانشاه رفتم. در این حادثه بعضی از دوستان می گفتند شما چند روز دیگر بروید حادثه تازه اتفاق افتاده و هنوز بی نظمی بر آنجا حاکم است.

دکتر روحانی ادامه داد: دوستان توصیه می کردند که حادثه نزدیک مرز بوده است و ناامنی وجود دارد، اما در عین حال فردای زلزله گفتم وزیر کشور و وزیر بهداشت و درمان ما بلافاصله به کرمانشاه بروند و من هم روز بعد به کرمانشاه رفتم. در کرمانشاه یک جایی مشخص شده بود در سرپل ذهاب، که از ماشین پیاده شوم و برای مردم صحبت کنم.

رییس جمهور تصریح کرد: در مسیر که می رفتیم، یک جایی دیدم ساختمانی فرو ریخته است. همانجا گفتم بایستید و از ماشین پیاده شدم. البته یک مقدار سخت است برای محافظین، اما ماشین ایستاد. از ماشین پیاده شدم و رفتم کنار ساختمانی که فرو ریخته بود. آنجا با مردم صحبت کردم. برگشتم آمدم. نزدیک ماشین بلندگو گذاشته بودند که صحبت کنم. ایستادم، دیدم که بلندی نیست. یعنی مسلط نیستم و همه جمعیت را نمی بینم. گفتم بلندگو را بیاورید در ماشین و رفتم در ماشین که مسلط باشم و با مردم صحبت کنم و صحبت کردم.

دکتر روحانی افزود: بعد هم شورای اداری را در کرمانشاه تشکیل دادیم و به بیمارستان رفتم و به مجروحین سر زدم. بیمارستانی که ۶۰۰ عمل جراحی در طول آن مدت کوتاه انجام داده بود و برخی از پزشکان و پرستارها از خستگی بیهوش شده بودند، در طول آن مدتی که شبانه روز کار می کردند. می خواهم از همه نیروهای امدادگر از هلال احمر، ارتش، سپاه و همه تشکر کنم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در اقدامات بعد از این حادثه نواقصی ممکن است وجود داشته باشد. هنوز هم نگران عزیزانمان هستیم. البته هم برای اسکان موقت و هم اسکان اضطراری در هر دو مرحله اقدامات خوبی صورت گرفت. کانکس ها به آنها تحویل داده شده است. بودجه لازم بلافاصله تخصیص داده شد؛ هم بودجه کانکس ها و هم بودجه چادرها و هم اقدامات دیگر که باید انجام بگیرد. برای باز کردن راه، برق رسانی و همه اقداماتی که باید انجام می گرفت، انجام شد، اما یک سوال مهمی شما مطرح کردید و آن مسأله زلزله در ایران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران کشوری است که روی خط زلزله واقع شده است، اظهار داشت: از شمال تا جنوب کشور گسل ها وجود دارند و در این ایام تقریباً روزانه از شمال تا جنوب کشور شاهد لرزش و زلزله بودیم معنایش این است که باید کشور و محل مسکونی مردم و زندگی مردم را برای اینگونه حوادث آماده کنیم تا خسارتها و تلفات کم شود.

دکتر روحانی افزود: در کرمان هم زلزله آمد و تقریباً شدید بود اما تلفات و خسارت ها خیلی کمتر بود به دلیل اینکه آنجا بازسازی و مقاوم سازیهایی شده بود و ساختمان ها آماده تر بود. کشور را باید برای حوادثی مانند زلزله آماده کنیم .طرحی از گذشته در دولت ها تصمیم گیری شده بود تا ساختمان هایی که ساخته می شود با مهندسی باشد که در برابر زلزله ۷.۴ و ۷.۵ مقاوم باشد و آن جاهایی که این مقررات به دقت اجرا و پیاده شده و نظارت شده، اتفاقا ساختمان ها در برابر زلزله مقاومت کردند آنجاهایی که مقررات خوب اجرا نشده و متأسفانه نظارت دقیق نبوده با حوادثی روبرو هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه یکی از طرح هایی که در بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده که هم به موضوع مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و هم به بحث اشتغال و هم به زندگی و رفاه مردم مربوط می شود مسأله بافت های فرسوده است، اظهار داشت: تصمیم گرفته ایم در سراسر کشور این کار آغاز شود البته اولین تصمیم گیری برای بازآفرینی شهرها و بافت های فرسوده از سال ۹۳ در دولت یازدهم شروع شد و در این زمینه مقرراتی وضع و جلسات متعددی تشکیل و محله هایی در سراسر کشور تعیین شد که شرایط بافت فرسوده دارند لذا در ماه های پیش رو و سال آینده مردم شاهد یک تلاش مضاعف در این زمینه خواهند بود.

دکتر روحانی اضافه کرد: برای همین منظور در بودجه نیز پیش بینی شده تقریباً در محله هایی که بافت فرسوده وجود دارد آنجایی که می توانیم زمین را اختصاص دهیم یا زمین دولتی یا شهرداری و یا مربوط به نهادهای عمومی ، زمین مجانی برای احداث ساختمان در اختیار توسعه گرها قرار می دهیم و افرادی که در بافت های فرسوده هستند را به طور مجانی به این ساختمان ها منتقل می کنیم، هر کسی صد متر ساختمان دارد، هر متر ساختمانی ۱.۲ در ساختمان جدید شرایط مسکونی را بدون پرداخت هزینه فراهم می کنیم،. یعنی مردم به صورت مجانی داخل ساختمان می شوند و ساختمان های قدیمی آنها تخریب می شود و تبدیل به پارک و فضای لازم برای زندگی مردم می شود. این ساختمانی که می سازد معادل این، یک ساختمان دیگر هم در همان زمینی که در اختیارش می گذاریم، می سازد که در سایه آن ساختمان معادلش خرج خودش را در می آورد و به سود هم می رسد در ساختمان معادل که خالی است ما تسهیلاتی را در اختیار می گذاریم یعنی تضمین می کنیم که این ساختمان سریع به فروش برسد و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار افراد قرار می دهیم تا اینکه به خانه اولی ها یا هر کسی که خانه می خواهد به زندگی شان برسند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: طرح بافت های فرسوده یک طرح بسیار خوبی است برای این کار ما از بانک ها و صندوق توسعه و بودجه دولت استفاده می کنیم و این سه مورد برای بافت فرسوده در کنار هم قرار می گیرد و ان شاء الله اولین کلنگ آن در دهه فجر و در بهمن ماه و در تهران و در برخی از شهرستان ها زده می شود و سال دیگر به سرعت اینکار را ادامه می دهیم. این یک اقدام بسیار مبارکی هم برای مقاوم سازی هم برای رفاه مرم و هم برای اشتغال است یعنی در بخش ساختمان یک اشتغال خوبی آغاز می شود.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که چرا عکس و فیلمی از بازدید و حضور شما در مناطق زلزله زده کرمانشاه و بین مردم منتشر نشده است، گفت: اگر منتشر نشده باید منتشر می شد. قاعدتا آنجا هم خبرنگار و هم عکاس بود و بخش خبری ریاست جمهوری باید آن را منتشر کند.

مجری گفت: همین الان از بخش خبری ریاست جمهوری خواهش می کنم اگر چنین فیلم هایی دارند بدهند.

رئیس جمهور نیز در ادامه افزود: حتماً دارند. چون آمدیم در جمعیت پیاده شدیم و با مردم حرف زدیم حتماً دوربین عکاسی و فیلمبرداری بوده است.

مجری ادامه داد: قول می گیرم از دوستان خبری ریاست جمهوری که بگیرم اگر همچنین فیلمی است فردا صبح در برنامه حالا خورشید پخش کنم. سوال بعدی ام این است که بیشتر انتقاد حضرتعالی و برخی وزرایتان به پروژه های مسکونی است که در قالب مسکن مهر ساخته شده و به مردم تحویل داده شده است و احساس برخی منتقدان این است که همین طرحی که می فرمایید علی رغم اینکه یک نوسازی است اما پیوست فرهنگی ندارد و بافت فرسوده را از پیوست فرهنگی اش خارج می کند و مسکن مهر است یعنی اتفاق خاصی قرار نیست بیفتد؟

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال خاطرنشان کرد: مسکن مهر بیرون شهر ساخته شده و امکانات خدمات رسانی ندارد. یعنی آنجا نه آب، نه برق، نه مدرسه، نه کلانتری، نه اتوبوس و نه جاده است؛ در دولت یازدهم یک بخش از امکانات دولت و تلاش های وزارت راه و شهرسازی، برای این بود که بتوانند مسکن مهر را تکمیل کرده و برق رسانی و گازرسانی و جاده سازی کنند.

رییس جمهور ادامه داد : اینکه یک قوطی را به نام مسکن درست کنیم مسکن نیست بلکه یک سرپناه موقت است. باید خدمات ارائه بدهیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در بافت فرسوده اینطور نیست و محلی است که مردم آنجا زندگی می کردند و مدرسه و مسجد و بهداری و امکانات بیمارستانی دارد، افزود: ما فقط خانه هایی که در کوچه های باریک قرار گرفته و خدمات رسانی به آنها مشکل است و اگر خدایی نکرده آتش سوزی شود، ماشینی به آنها نمی تواند برسد و اگر مریض شود آمبولانس نمی تواند به آنجا برسد را تخریب می کنیم و شرایط ساختمانی جدید و مسکن جدیدی در اختیار آنها می گذاریم و اجازه نمی دهیم شرایط آن محل از لحاظ فرهنگی و محله ای بهم بخورد. در این زمینه مقررات بسیار مفصلی وجود دارد که می توانند منتشر کنند تا مردم مطلع شوند.

مجری گفت: درد دل خیلی از مردم در حوزه مسکن مهر که شما هم آن را عنوان کردید اینست که پول دادند و خریدند و الان نه فاضلاب، نه کلانتری، نه آب، نه برق، نه گاز دارد؛ بالاخره مردم چه کار کنند؟

رییس جمهور اظهار داشت: ما از ابتدا گفتیم که کاری شروع شده، دولت بعدی متعهد است که این خدمات را انجام دهد؛ تا پایان امسال، پرونده مسکن مهر تقریباً بسته می شود؛ اکثر خانه ها تحویل داده شده و همه جا برق رسانی شده، جاده ها احداث شده و شرایط خدماتی ایجاد شده است.

مجری پرسید: خیال مردم راحت باشد که تعهد دولت حضرت عالی تکمیل کردن آنها است؟

دکتر روحانی پاسخ داد: حتما ما متعهد هستیم. به هر حال ساختمانی به مردم واگذار شده و مردم نیازمند به خدمات هستند و حتماً این کار انجام خواهد گرفت؛ هر مقداری که امروز انجام گرفته و هر چه لازم باشد جزو تعهدات دولت است، ولو اینکه این طرح اشکالاتی دارد ولی ما متعهد هستیم که این خدمات را به مردم بدهیم.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره نوسانات قیمت ارز گفت: وعده دولت به مردم این است که ارز مورد نیاز کشور را تأمین کند. ما خوشبختانه درآمد ارزی مان خیلی بیشتر از مخارج ارزی مان است. در سال ۹۶ تا پایان سال حدود ۹۰ میلیارد دلار ما از نفت و غیر نفت درآمد خواهیم داشت.

دکتر روحانی در واکنش به این گفته مجری که گویا در ۸ ماه ابتدای سال ۵۰ میلیارد دلار از این درآمد، محقق شده است؟ اظهار داشت: درآمدهای نفتی و غیرنفتی ما بیش از این است. الان صادرات غیرنفتی ما بالای ۳۰ میلیارد دلار است و نفت ما هم بالای این رقم است. بنابراین تا پایان سال چیزی حدود ۹۰ میلیارد دلار مجموع درآمد کشور خواهد بود.

رییس جمهور اضافه کرد: هزینه های ما حدود ۷۵ میلیارد دلار خواهد بود. یعنی درآمد ما بیش از مخارج ما است، حتی آن هزینه هایی که نباید بشود، آنهایی که ما باید با آن مقابله کنیم، مثل قاچاق، ولی متأسفانه هنوز وجود دارد.

دکتر روحانی تصریح کرد: همه تلاش ها بر این است که حجم قاچاق روز به روز کم شود. ما قاچاق را از ۲۰ میلیارد به ۱۲ میلیارد رساندیم ، ولی ۱۲ میلیارد هم خیلی زیاد است. یک میلیاردش هم زیاد است، چه رسد به ۱۲ میلیارد.

رییس جمهور در پاسخ به این مطلب که وقتی رییس دولت می گوید باید با قاچاق مبارزه کنیم، پس عزم جدی وجود دارد، اما چه زمانی باید با قاچاق مبارزه کنیم؟ ، خاطرنشان کرد: همیشه باید مبارزه کنیم. برای مبارزه با انواع قاچاق ها و فسادها اقدامات متنوعی باید انجام دهیم. البته قاچاقی که گفته می شود، یک بخشی از آن شاید کسی بگوید این قاچاق نیست، چون بعضی از موارد، مواردی است که ممکن است مسافری حمل بکند، از مناطق آزاد مقداری بیاید، ولی به هر حال با قاچاق باید مبارزه شود.

دکتر روحانی گفت: اینکه می گوییم مبارزه شود، همین که ما در ۴ سال، ۲۰ میلیارد دلار قاچاق را به ۱۲ میلیارد برسانیم. بنابراین اقدامات خوبی انجام گرفته است. نمی خواهم بگویم موفقیت ۱۰۰ درصدی بوده، اما موفقیت نسبی خوبی بوده است. ما این راه را باید ادامه دهیم برای اینکه جلوی قاچاق را بگیریم.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه موضوع سوال شما ارز بود، اضافه کرد: در کل مردم باید بدانند که درآمد ارزی کشور از کل مخارج ارزی کشور به مراتب بیشتر است و سال آینده درآمد ارزی ما حتماً از امسال ان شاء الله بیشتر خواهد شد.

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که دلار چرا ۴۷۵۰ تومان است؟، اظهار داشت: اولا دلار ۴۷۵۰ تومان نیست، خیلی پایین تر از این است. باز هم باید پایین تر از این بیاید. این کاری است که باید بانک مرکزی انجام دهد. ببینید در کشور برای توزیع دلار اشکالاتی داریم. هیچ کجای دنیا شما پیدا نمی کنید که مردم بروند در خیابان اسکناس بگیرند. هزینه ها و نیازمندی های کشور از طریق سیستم بانکی معمولاً انجام می گیرد. کسی اسکناس دست نمی گیرد.

رییس جمهور ادامه داد: حتی در ایران هم الان با کارت هایی که مردم دارند، کمتر پول نقد را در جیب شان می گذارند. با کارتی که موجود است، خرید می کنند. اشکالاتی داریم از دوران تحریم که به نظرم برخی از این مشکلات از بین رفته و برخی از آنها باقی مانده است. از جمله مواردی که باقی مانده مسأله ارتباطات ما با بانک های منطقه و بانک های جهان است که این ارتباطات هنوز به مرحله ایده آل نرسیده است.

دکتر روحانی تصریح کرد: همین که ما می خواهیم در جامعه اسکناس تقسیم کنیم، این باعث می شود همیشه بانک مرکزی در این زمینه در زحمت باشد. اما در عین حال ما به مردم به صراحت می گوییم کلیه نیازمندی های کشور اعم از آنچه که برای واردات نیاز است، آنچه که صادرکنندگان نیاز دارند و آنچه که برای خدمات نیاز است، دولت قطعاً تأمین این خدمات را خواهد کرد و نوسانات نرخ ارز بلندمدت نخواهد بود.

رییس جمهور تاکید کرد: ما همیشه نوساناتی داشتیم، نوسانات باید تمام شود و مقامات بانک مرکزی دارند در این زمینه تلاش می کنند و این نوسانات بلند مدت نخواهد بود.

دکتر روحانی گفت: حتماً کمبود منابع ارزی نداریم. وضع منابع ارزی ما امروز خوب است و در آینده هم وضع منابع ارزی ما بهتر خواهد بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان