Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد جدی از طولانی شدن اجرای پروژه راه آهن شمال گفت: با این شیوه و روالی که هم اکنون در اجرای پروژه راه آهن شمال وجود دارد مطمئناً اتمام آن تا مدت ها به طول می انجامد.

حسن خسته بند اظهار داشت: اجرای پروژه راه آهن شمال با روند کنونی به هیچ عنوان رضایت بخش نیست بنابراین نباید انتظار داشته باشیم با چنین روند کندی که هم اکنون شاهد آن هستیم در سال های نزدیک شاهد بهره برداری کامل طرح و خطوط و مسیرهای پیش بینی شده این پروژه باشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد جدی در مورد تاخیر پروژه راه آهن شمال گفت: نزدیک به دو دهه از شروع اجرای پروژه راه آهن قزوین به رشت آن هم با پیشرفت کاری نامطلوب می گذرد و مسیر رشت ـ انزلی و رشت ـ آستارا نیز تاکنون به دلایل متعددی پیشرفت خوبی نداشته اند.

خسته بند با اشاره به اجرای خطوط ریلی رشت ـ آستارا ـ انزلی عنوان کرد: مطمئناً با این سرعتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم چندین سال طول می کشد تا پروژه به بندرانزلی برسد و از آن طرف هم یک دهه زمان برای تکمیل کردن و رساندن پروژه مورد نظر به آستارا نیاز است.

وی عمل نکردن برخی شرکت ها به تعهداتشان را از عوامل مهم تاخیر پروژه راه آهن شمال دانست و افزود: وزارت راه و شهرسازی وجه مورد نظر را به صورت پیشاپیش جهت تامین 2 هزار و 700 تن ورق فولادی به شرکت فولاد در اهواز پرداخت کرد اما این شرکت به طور کامل به تعهداتش عمل نکرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شرکت مذکور بخشی از وجه دریافتی را صرف هزینه های خود کرده است بیان داشت: تنها 2 هزار تن از سفارش وزارت راه و شهرسازی توسط شرکت فولاد اهواز تحویل داده شده است و این شرکت از تحویل 700 تن باقیمانده شانه خالی می کند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس با انتقاد جدی نسبت به این قضیه تصریح کرد: چطور می شود که شرکتی در ازای تحویل جنس به مشتری وجه را پیشاپیش دریافت کند اما به تعهد خود عمل نکند و دلیل این کار را هم کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش برای تهیه مواد اولیه عنوان کند.

خسته بند برزو چنین اتفاقاتی را عامل خروج طرح از توجیه اقتصادی دانست و بیان داشت: این موضوع یکی از عوامل مهم تاثیرگذار در تامین مواد اولیه از خارج کشور برای اجرای پروژه ها است زیرا خساراتی که در نتیجه تاخیر در اجرای طرح ها اتفاق می افتد بسیار هنگفت است.

وی در مورد وجود تکنولوژی تولید ریل در کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر این تکنولوژی آنچنان که باید در کشور توسعه پیدا نکرده و نهادینه نشده است و شرکت های داخلی هنوز نتوانسته اند تولیدات خود را به سطح مورد نظر رسانده و جوابگوی نیازهای داخلی باشند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس در خصوص سرمایه گذاری مشترک شرکت های هندی بیان داشت: اخیراً طی سفری که وزیر راه و شهرسازی به کشور هندوستان داشت شرکت های هندی برای انجام سرمایه گذاری در بخش صنایع راه آهن و خطوط ریلی در ایران اظهار آمادگی کردند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به قرارداد منعقد شده بین ایران و هندوستان عنوان کرد: بر طبق این قرارداد شرکت های هندی متعهد به ایجاد ظرفیت سازی لازم، انتقال و راه اندازی تکنولوژی مورد نظر این صنعت در داخل ایران شده اند که اتفاق بسیار خوبی است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس به مشکل نقدینگی برخی کارخانجات اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از کارخانجات و شرکت های داخلی برای تولید با مشکل نقدینگی مواجه هستند و لازم است که مسئولان با انجام مذاکرات و تعامل با بانک ها مشکل موجود را هر چه سریع تر رفع کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان