Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان به گزارش فرارو : زیباکلام افزود: «آقای روحانی راجع به خیلی مسائل اصلا صحبت نمی کند. بزرگترین مشکل جامعه بیکاری است ایشان یک کلام در این رابطه حرف نزد. ایشان گویی با یک مشت بچه صحبت می کند می گوید خانه ها قدیمی هستند و مردم باید به خانه های جدید بروند و بعد از آن تاکید می کنند که ما کلید خانه قدیمی را می گیریم، کلید خانه جدید را می دهیم. واقعا برای من سوال است که تصور آقای روحانی از مردم چیست؟»

پس از سخنان شب گذشته حسن روحانی در گفت و گو تلویزیونی با رضا رشیدپور موج تازه ای از حملات به او در فضای مجازی آغاز شده است. بسیاری از مردم در شبکه های اجتماعی به انتقاد شدید از سخنان رییس جمهور پرداختند و آن سخنان را بی خاصیت دانستند. فعالان سیاسی و روزنامه نگاران نیز تحلیل های مشابه و انتقادی از اظهارات روحانی دارند.
زیباکلام: آقای روحانی گویی با یک مشت بچه صحبت می کند! شب گذشته صادق زیباکلام در توئیتی تند به شدت از سخنان رییس جمهور انتقاد کرد، او نوشت: «ایکاش ایشان میتوانستند متوجه شوند که وقتی بجای پرداختن به مشکلات و مسائل جدی و واقعی جامعه به سئوال و جواب های تصنعی، پوک و سطحی میپردازند در حقیقت به شعور مردم توهین میکنند.» عزت الله ضرغامی رییس پیشین صداوسیما نیز در توئیتی خواستار عذرخواهی روحانی شد. او نوشت: «پیشنهاد می کنم آقای روحانی به خاطر استفاده از کلمه " قوطی " برای سرپناه میلیون ها نفر از مردم عزیزمان از آنان عذرخواهی کند. درسته که خانه ی آنان در مقابل خانه های دولتمردان، حکم قوطی را دارد، ولی روضه ی مکشوف هم خوب نیست!» محمد علی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در یادداشتی در روزنامه اعتماد از گفت و گوی تلویزویونی روحانی انتقاد کرد و نوشت: «متاسفانه سوالات آقای رشید پور متفاوت نبود. حتی طعم سخنرانی های آزاد خود روحانی را نداشت. از سیاست داخلی و خارجی و حتی اقتصاد حرف مهمی پرسیده نشد؛ و جواب هم طبعا داده نشد. کشور غرق در ناامیدی است. اصلا به مشکلات اخیر اشاره نشد. حتی سوالات از برنامه های عادی رشید پور هم خیلی محافظه کارانه تر بود. کشور به مصاحبه دیگری احتیاج داشت.»
مازیار خسروی دبیر سرویس سیاسی روزنامه شرق هم در توئیتی از سخنان روحانی انتقاد کرد و نوشت: «از همین تریبون از خبرنگاران گروه سیاسی، بچه های حروفچینی و صفحه آرایی و کارگران زحمتکش چاپخانه که بخاطر هیچ تا این وقت شب معطل شدند و باعث و بانی اش من بودم صمیمانه پوزش میخواهم. اگر آقای مسافر آبدارچی شرق هم تا آخر هفته بهم چایی ندهد حق دارد.» علیرضا نامور حقیقی هم نوشت: «روحانی بجای این مصاحبه های بیروح باصداو سیماکه افق جدیدی راباز نمیکند، بهتره همراه با مسئولین مربوطه درمورد موضوعات مختلف بره به دانشکده های تخصصی و به سوالات کارشناسان پاسخ دهد. تا هم سطح گفتار ها را ارتقا دهد. هم بانخبگان واردگفتگو شود و هم ابعاد مختلف و مشکلات موضوع برای جامعه تشریح شود.» کاربری به نام آرش از سیاست های رسانه ای روحانی انتقاد کرد"رشیدپور را آوردند و ادای گفتگوی متفاوت درآوردند، اما همانطور کمافی السابق هیچ پرسش و پاسخی راجب مهمترین موضوعات سیاسی روز ایران انجام نشد. آقای روحانی بجای کوبیدن صداوسیما یک بازنگری اساسی در مورد سیاست های رسانه ای خودشان بکنند، پاسخگو نبودن رئیس جمهور عواقب خوبی برایش ندارد."
کاربران اصولگرا نیز به شکل گسترده ای ویدئو یکی از سخنان مقام معظم رهبری درباره دولت را باز نشر دادند. در این ویدئو رهبر انقلاب با اشاره به سخنان روحانی درباره کار هایی که باید انجام شود می گویند: "مخاطب این باید ها خود آقای روحانی است." برخی دیگر از کاربران اصولگرا همچون ضرغامی از لفظ "قوطی" که روحانی استفاده کرد به شدت انتقاد کرده اند. کاربری به کنایه نوشته است" دکتر جان اونی که داخل قوطی کبریت، کبریته ها، میفهمی که! " فرشاد مهدی پور روزنامه نگار اصولگرا نیز امروز در توئیتی با اشاره به بخشی از سخنان روحانی درباره دلار نوشت: «آقای روحانی دیشب گفت که درآمد ارزی کشور بالاتر از هزینه های ارزی ش هس و به بانک رکزی گفت: مداخله کنه. سوال اینه که چرا دلار با نرخ پایین تر به بازار تزریق نمی شه که التهاب و شتاب نرخ رو کاهش بده؟». اما از صادق زیباکلام پرسیدیم که چرا سخنان روحانی اینقدر انتقاد برانگیز شده است؟ و چرا او شب گذشته توئیتی تند درباره مصاحبه رییس جمهور منتشر کرد.
 زیباکلام: آقای روحانی گویی با یک مشت بچه صحبت می کند!
زیباکلام در این باره گفت: «ایراد اساسی و بنیادی که به مصاحبه های آقای روحانی وارد است. این است که فحوای کلام و گفت و گوی ایشان به گونه ای است که تصور می شود ارزش زیادی برای فهم و درک مردم قائل نیست. روحانی یک جوری صحبت می کند که گویی مخاطبانش یک مشت کودکان خردسال هستند که با قشنگ صحبت کردن و لبخند زدن می توان این کودکان را راضی کرد.»
او افزود: «مشکل دیگر مصاحبه های آقای روحانی این است که یا تعمدا یا سهوا اساسا وارد مسائل واقعی نمی شوند. وقتی به مصاحبه آقای روحانی گوش می کنیم تصور می کنیم ما دو ایران داریم. یک ایرانی که ۸۰ میلیون مردم در آن زندگی می کنند و هزار و یک جور مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... دارد و یک ایرانی که آقای روحانی در آن زندگی می کند که گویی هیچ مشکل خاصی وجود ندارد حالا یکسری تنگنا ها وجود دارد که آن ها هم درست می شود. این بیشتر باعث سرخوردگی و انزجار مردم و مخاطب می شود.»
زیباکلام معتقد است: «اگر یک نظرسنجی صورت گیرد مشخص می شود هر بار که او در گفت و گوی تلویزیونی حضور پیدا می کند یک درصدی از ۲۴ میلیون هوادارش ریزش پیدا می کند. زمانی هست که آقای روحانی می تواند بگوید من هیچ کاری نمی توانم بکنم، بودجه نداریم، امکانات نداریم و ...، اما اینکه آقای روحانی طوری صحبت می کند که گویی هیچ مشکل و مسئله ای وجود ندارد خیلی برای مردم درد آور و زجر آور است. نمی دانم مشاوران ایشان واقعا چه چیزی به ایشان می گویند. قطعا آقای روحانی پس از پایان مصاحبه باید از مشاوران و نزدیکان خود بپرسند که چطور بود؟ من مشتاقم ببینیم این نزدیکان و مشاوران در پاسخ چه به آقای روحانی می گویند.»
زیباکلام با اشاره به اینکه روحانی هیچ صحبتی درباره اعتراضات گسترده در کشور و ناآرامی های اخیر نکرد، گفت: «ایشان نه صحبتی درباره اعتراض ها کرد و نه درباره کشته شدگان و بحث ها پیرامون خودکشی های در بازداشتگاه ها توضیحی ارائه کردند. گفته می شود چند نفر در زندان خودکشی کرده اند، آقای روحانی به عنوان رییس جمهور اولین وظیفه ای که در قانون اساسی برای ایشان تعریف شده، این است که ناظر بر اجرای قانون اساسی است. آقای روحانی نباید به عنوان رییس جمهور  درباره خودکشی ها از دیگر مقامات کشور و قوه قضائیه توضیح بخواهد؟ او می تواند از قوه قضائیه سوال کند و یا لااقل بگوید من هیچ کاره هستم و هیچ نقش و مسئولیتی در این باره نداشته ام.»
این استاد دانشگاه ادامه داد: «مردم خوزستان شرایط فلاکت باری در نتیجه ریزگرد ها پیدا کرده اند، اما آقای روحانی طوری صحبت می کند که اگر مالچ پاشی شده بود این مسائل پیش نمی آمد. خب چرا نشده است آقای روحانی؟ چه کسی مقصر است؟ کدام دستگاه باید مالچ پاشی می کرده و نکرده است. دلار به ۴۶۰۰ تومان رسیده است خیلی ها می گویند که دولت برای جبران کسری بودجه اجازه رسیدن دلار به این رقم را داده است. آقای روحانی این را رد می کند، خب اگر دولت این کار را نمی کند پس چرا این اتفاق رخ داده است؟ آقای روحانی باید دقیق توضیح می داد.»
زیباکلام افزود: «آقای روحانی راجع به خیلی مسائل اصلا صحبت نمی کند. بزرگترین مشکل جامعه بیکاری است ایشان یک کلام در این رابطه حرف نزد. ایشان گویی با یک مشت بچه صحبت می کند می گوید خانه ها قدیمی هستند و مردم باید به خانه های جدید بروند و بعد از آن تاکید می کنند که ما کلید خانه قدیمی را می گیریم، کلید خانه جدید را می دهیم. واقعا برای من سوال است که تصور آقای روحانی از مردم چیست؟»
این استاد دانشگاه درباره تبعات رویکرد و نحوه سخن گفتن روحانی گفت: «وقتی شب گذشته در توئیتی به سخنان آقای روحانی اعتراض کردم، ده ها پاسخ برای من آمد که زیباکلام خجالت بکش!، امثال تو باعث شدید که ما به روحانی رای بدهیم. الان اکثر کسانی که زحمت کشیدند تا روحانی پیروز انتخابات شود سرافکنده هستند. البته من همچنان معتقدم عبور از روحانی و پشیمانی درست نیست، اما واقعا ایشان خیلی متکبرانه برخورد می کند و این دودش در چشم جریان اصلاح طلب می رود. چرا که اگر اصلاح طلبان نبودند آقای روحانی ۲۴ میلیون که سهل است، ۲۴۰ هزار رای هم نمی آورد.»
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان