Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : وزیر، تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه مشترک کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری و رونق تولید گیلان از دو برنامه فقر زدایی و اشتغال دولت تا سال 1400 خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر علی ربیعی چهارشنبه شب در جلسه مشترک کارگروه اشتغال ،سرمایه گذاری و رونق تولید در استانداری گیلان اظهار داشت : دولت ما به خصوص از دولت یازدهم دوره تاریخی گشوده شدن بحران ها و مشکلات انباشته شده بود.

وی ادامه داد: 40 – 50 سال برای صندوق های بازنشستگی تصمیم نادرست گرفتیم و صندوق ها دیگر ماهیت واقعی ندارند و در این دولت ما باید انجام وظیفه کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بیمه یعنی کاهش ریسک برای مردم در آینده گفت: با این حال شش میلیون نفر بیشتر دفترچه بیمه تامین اجتماعی ندارند.

دکتر ربیعی گفت: برخی از فرزندان دهه 60 ما که سرکار نرفتند به این دوران کشیده شدند و اکنون هر چه بگوییم شغل ایجاد شده به چشم نمی آید و مفهوم شغل را هم در استخدام می دانند.

وی افزود: اتفاقات عجیبی به هم تنیده شده و قطعا عقلانیت و سخت کوشی را بیش از گذشته نیاز داریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بخشی از بودجه به صندوق ها و بخشی از بودجه به جاهایی می رود که ناچاریم برود.

دکتر ربیعی افزود: : در کشور با بحران شکاف طبقاتی و کمبود در آمد مواجه هستیم که یکی از راهکارهای آن چاره جویی برای رفع عطش بیکاری است.

وی با تاکید بر ضرورت هم افزایی در کشور گفت: حق نداریم موفق نشویم؛ چراکه نسل جدید فقط 20 سال حرفهای سیاه شنیده و بنابراین ما در حوزه هایی همچون اقتصاد ، امنیت و سلامت روانی باید کار کنیم.

وی گفت: ما باید مدارا ، سخت کوشی و عقلانیت داشته و همه در کنار هم قرار بگیریم و هم افزایی داشته باشیم و بیش از گذشته کار کنیم.

دکتر ربیعی تصریح کرد: در گیلان نیز بایستی هر هفته کارگروه اشتغال برگزار شود؛ چراکه در این دوره، مسئولیت ما سنگین تر است.

وی با بیان اینکه باید در گیلان 35 هزار شغل در زمینه های مختلف در روستاها ایجاد کنیم، تصریح کرد: برای تحقق این مهم بایستی تفکر کار آفرینی بر استان حاکم باشد و کانون توسعه استان شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه فقر زدایی و اشتغال دو برنامه دولت تا سال 1400 است، گفت: با اشتغال روستایی می خواهیم فقر زدایی کنیم؛ از اینرو، فقر چند بعدی را مد نظر قرار دهیم.

وی با اشاره به بازماندگان از تحصیل گفت: بازمانده از دبستان در گیلان در سال 95 و 96 خیلی کاهش یافت اما آمار ترک تحصیل در استان زیاد است که بایستی در آموزش و پرورش برای رفع این مشکل برنامه ریزی کنیم.

دکتر ربیعی همچنین با تاکید بر ضرورت امنیت غذایی جامعه گفت: باید فقر غذایی که منتج به سوء تغذیه می شود ، را از بین ببریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ربیعی اظهار داشت: بر همین اساس گروه ها حتی گروههایی که به نهادهای حمایتی مراجعه نکردند را شناسایی می کنیم.

وی از استاندار گیلان خواست تا در راستای این طرح ، کارگروه فقرزدایی در استان تشکیل شود.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه دولت با کمک مجلس دو برنامه داد ، گفت: سیاست های بازار کار را برعهده گرفتیم و اشتغال حمایتی را در کنار اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی دنبال می کنیم و در همین راستا، با دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه تفاهم نامه امضاء شده است.

وی با بیان اینکه برخی مترصد فرصت برای گرفتن تسهیلات مختلف دولت هستند، گفت: پول نباید هدر برود؛ از اینرو اهتمام داریم ضمن سرعت در انجام کار و پرداخت تسهیلات دقت لازم را در پرداخت داشته باشیم.

دکتر ربیعی گفت: بر همین اساس از 50 هزار ثبت نام کننده ی اولیه برای دریافت تسهیلات، 42 هزار نفر رد صلاحیت شدند.

وی گیلان را از لحاظ ظرفیت و مواهب الهی موجود، مستعد گردشگری دانست و گفت: گردشگری در گیلان مبتنی بر گردشگری بومی و محلی باشد.

دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: برای اشتغالزایی در زنجیره گردشگری گیلان تلاش می کنیم و اولویت بعدی در این استان صنایع دستی است که هنوز در بازاریابی آن در استان مشکل داریم.

دکتر ربیعی با بیان اینکه در طراحی های صنایع دستی مشکل داریم، خاطر نشان کرد: باید طراحی های ما جذاب تر باشد.

وی نرخ مشارکت گیلان را 43 و هشت دهم درصد عنوان و بیان کرد: 588 میلیارد تومان برای اشتغال های فراگیر گذاشتیم که وام 18 درصد است اما بین دو تا هشت درصد یارانه دارد ولی وقتی راه اندازی شد، به آن تعلق می گیرد.

وی با تاکید براینکه منابع برای ایجاد مشاغل خانگی با انجام کار کارشناسی انجام شده، تصریح کرد: برای طراحی مشاغل و نرم افزارهای آن همچون پوشاک و کفش 47 کارشناس بین المللی حاضر شده اند و به ما کمک می کنند.

وی تعداد بیمه شده های جدید در گیلان را با توجه به اشتغال های ایجاد شده 15 هزار نفر عنوان و بیان کرد: هر شغل رسمی یک شغل غیر رسمی هم در کنار خود دارد.

وزیر، تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شغل های غیر رسمی روند رو به رشدی را طی می کنند.

وی بر ارتقای کیفیت مشاغل نیز تاکید و بیان کرد: بخشی از شغل های ایجاد شده باید به کیفیت شغل شایسته و درآمد برسد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: آغاز طرح های اشتغال روستایی کشور پنجشنبه از یکی از روستاهای گیلان آغاز می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان