Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به جزئیات بارش برف در گیلان گفت: بارش برف در استان بین 25 تا 50 سانتیمتر است.

بهمن کمانگر دقایقی پیش با اشاره به وضعیت آب وهوای گیلان در روزهای آینده اظهار کرد: نقشه های هواشناسی بیانگر نفوذ و تقویت تدریجی توده هوای سرد و بارشی قوی از منطقه سیبری در روزهای آینده به گیلان است.

وی با اشاره به وضعیت دمای هوای استان در روزهای آینده افزود: شرایط برای کاهش محسوس دمای 10 تا 12 درجه سلسیوس و وزش باد خیلی شدید با سرعت 40 تا 80 کیلومتر بر ساعت همراه با بارش توأمان باران و برف پیش بینی می شود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان گفت: از عصر جمعه تا صبح روز دوشنبه در نواحی مرکزی و غربی استان وزش باد شدید، بارندگی و بارش برف پیش بینی می شود و در ارتفاعات استان از امشب تا روز دوشنبه بارش به صورت برف خواهد بود.

کمانگر با بیان اینکه در ارتفاعات و دامنه ها از فردا برف می بارد گفت: از صبح تا غروب روز شنبه در نواحی جلگه ای مرکز و شرق استان گیلان بارش به صورت باران بوده و احتمال آب گرفتگی در برخی مناطق پیش بینی می شود.

وی از آغاز بارش مخلوط برف و باران از شامگاه شنبه خبر داد و گفت: در نواحی جلگه ای با توجه به کاهش دما، ابتدا بارش به صورت مخلوط برف و باران و سپس بارش به صورت برف خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با بیان اینکه در روز یکشنبه هفته آینده به علت افت شدید دما در اکثر مناطق استان گیلان بارش به شکل برف پیش بینی می شود گفت: بارش برف در نواحی جلگه ای غرب استان قابل ملاحظه نیست اما برای نواحی مرکزی و شرقی استان بارش برف بین 25 تا 50 سانتیمتر و برای نواحی غربی بین 5 تا 20 سانتیمتر پیش بینی می شود.

کمانگر با اشاره به بارش برف در ارتفاعات و دامنه های مرکزی استان بیان کرد: بارش برف در ارتفاعات رودبار، رستم آباد، امام زاده هاشم، امام زاده ابراهیم شفت، ماسال، دیلمان، داماش و عمارلو قابل ملاحظه و حدود 100 تا 120 سانتیمتر است.

وی با بیان اینکه سامانه بارشی روز دوشنبه به تدریج گیلان را ترک خواهد کرد گفت: از غروب یک شنبه در نواحی غربی استان بارش ها قطع شده و سامانه بارشی روز دوشنبه به تدریج از مرزهای شرقی استان خارج می شود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه در روزهای آینده دریا مواج و طوفانی است افزود: مردم استان با توجه به آب گرفتگی و بالا آمدن آب رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها از استقرار در حاشیه رودخانه ها جدا خودداری کنند.

کمانگر با اشاره به اینکه احتمال اختلال در تردد خودروها در محورهای مواصلاتی وجود دارد گفت: رانندگانی که قصد عبور از محورهای مواصلاتی را دارند با توجه به پیش بینی بارش برف، مه آلود بودن هوا و کاهش دید حتماً تجهیزات زمستانه ازجمله زنجیر چرخ، آذوقه و لباس گرم را به همراه داشته باشند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان افزود: پس از خروج سامانه بارشی از صبح دوشنبه به دلیل کاهش دما، برای نواحی غربی و از صبح روزهای سه شنبه و چهارشنبه برای اکثر نقاط استان یخبندان پیش بینی می شود لذا بخش های مختلف کشاورزی نظیر گلخانه داران، مرغداری ها، آبزی پروران و شاخه های کشاورزی مرتبط، تمهیدات لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه علی رغم قطع بارش ها در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به دلیل انباشت برف در مناطق کوهستانی پدیده کولاک دور از انتظار نیست گفت: مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند و در صورت لزوم به سفر حتماً تجهیزات زمستانه ازجمله زنجیر چرخ، آذوقه و لباس گرم را به همراه داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان اقدامات لازم را برای مقابله با مشکلات انجام دهند بیان کرد: بخش های مختلف اجرایی نظیر مدیریت بحران، مدیریت منابع آب و برق، مدیریت منابع طبیعی و کشاورزی، سازمان آتش نشانی، شرکت ملی گاز، شرکت پخش فرآورده های نفتی، سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، فرمانداری ها، شهرداری ها، پلیس راه و پلیس راه، راه و شهرسازی، راهداری و نیروهای نظامی و انتظامی اقدامات لازم را به عمل آورند.

کمانگر بابیان اینکه هرگونه تغییر در نقشه های هواشناسی اطلاع رسانی می شود گفت: مسئولان با توجه به اطلاعیه صادره، تمهیدات لازم و توصیه های کارشناسی را صادر نمایند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان