Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : یکی از مهمترین جزئیاتِ بودجه ۹۷، نرخ افزایش حقوق کارمندان است. در لایحه بودجه ۹۷، در تنظیم بودجه جاری دولت، 10درصد افزایش برای حقوق مزدبگیران بخش دولتی در نظر گرفته شده که ۵ درصد از این 10 درصد را خود دولت می پردازد و برای آن منبع تأمین مالی در نظر می گیرد و ۵ درصد دیگر را سازمان ها و ارگان ها موظفند از محل صرفه جویی در بودجه های جاری تأمین کنند.

کی از مهمترین جزئیاتِ بودجه ۹۷، نرخ افزایش حقوق کارمندان است. در لایحه بودجه ۹۷ و در تنظیم بودجه جاری دولت، 10درصد افزایش برای حقوق مزدبگیران بخش دولتی در نظر گرفته شده که ۵ درصد آن را دولت می پردازد و برای آن منبع تأمین مالی در نظر می گیرد و سازمان ها و ارگان ها، موظفند ۵ درصد دیگر را از محل صرفه جویی در بودجه های جاری تأمین کنند.

هر ساله بخشی از بودجه جاری دولت برای پرداخت دستمزد کارکنان دولت هزینه می شود و بدیهی است، دولت همواره تلاش کند از میزان بودجه های جاری بکاهد، چون بودجه های جاری و از جمله دستمزدها، فقط هزینه هستند و بر خلاف بودجه های عمرانی، هیچ منافعی را در درازمدت و کوتاه مدت برآورده نمی کنند.

با این حال، هیچ جای دنیا رسم این نیست که دولت یک جانبه و بدون مشارکت تشکل ها و یا نمایندگان کارکنان دولت، برای آنها حقوق و مزایا تعیین کند؛ آن هم در شرایطی که افزایش 10 درصدی حقوق کارمندان، نمی تواند هزینه زندگی خانواده های آنها را تأمین کند.

از این روی، بسیاری از کارکنان دولت و کارگران از این تصمیم گیری نگران هستند. با این حال در روزهای گذشته، برخی از نماینده ها صحبت هایی در خصوص افزایش دستمزدها تا سقف 25 درصد کرده اند. با وجود این، در اوضاع کنونی، امکان افزایش این میزان دستمزد دور از ذهن به نظر می رسد، ولی نمایندگان از این میزان افزایش دفاع می کنند.

رمضانعلی سبحانی فر در خصوص این موضوع اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت معیشتی مردم بسیار خراب است و آنان واقعا مستأصل هستند و هیچ کس امیدی به آینده ندارد و همه به فکر این هستند که یک جوری امروز خود را تمام کنند.

وی گفت: هیچ کس نمی تواند برنامه ای برای آینده خود داشته باشد. هیچ پولی برای پس انداز نمی ماند و حتی بسیاری از کارکنان دولت و کارگران، حقوق ماهیانه شان کفاف هزینه های همان ماه را نمی دهد و در بیشتر مواقع از نیمه ماه به بعد را در تنگنا می گذرانند و مجبور به تحمل سختی زیادی می شوند. این روزها، بسیاری از مردم شرمنده زن و فرزند خود هستند. باید فکری به حال آنان شود و هر کس کاری از دستش برمی آید، انجام دهد. وضعیت معیشتی کارگران و کارکنان دولت با توجه به شرایط تورم کنونی، نگران کننده است و حداقل کاری که ما و دولت باید انجام دهیم، این است که میزان حقوق و دستمزدها را واقعی کند.

این نماینده مجلس افزود: افزایش 10 درصدی حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان نمی تواند هزینه های این خانوارها را پوشش دهد و باید افزایش ها بیشتر از این میزان باشد. البته باید شاخص های تورم و سبدهای مورد نیاز و سبدهای ضروری همه مطالعه و برآورد قیمت شده و بنا بر این موارد درباره افزایش حقوق ها تصمیم گیری شود.

این نماینده مجلس گفت: باید از میانگین هزینه های ضروری و مواردی از هزینه هایی که در هر خانوار می شود، یک برآورد مناسبی شود و بر پایه میزان خط فقر موجود در جامعه، میزان افزایش دستمزدها معین شود. این گونه نیست که دولت از نیمه سال اعلام کند، تورم فلان میزان است، پس حقوق کارکنان را 10 درصد افزایش می دهیم و بعد از آن تا پایان سال تورم را دو رقمی کند. این اوج بی عدالتی است؛ البته دولت هم از نظر مالی در تنگناست، ولی به هر حال حقوق شهروندان هم باید رعایت شود.

این نماینده گفت: به نظر من، با توجه به شرایط موجود، افزایش حقوق کارمندان و کارگران دولت باید پیرامون 20 درصد افزایش را داشته باشد، در غیر این صورت امیدی به ایجاد عدالت نیست./ منبع : تابناک

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان