Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آنچه برای دفاع از کشور نیاز داریم همچون هواپیما، موشک و زیر دریایی را می سازیم گفت: در زمینه دفاعی و موشکی با کسی مذاکره نمی کنیم.

حجت الاسلام حسن روحانی در بخش مقدماتی سخنان خود در این نشست خبری با اشاره به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: ملت بزرگ ایران بعد از قرن ها که در نظام استبدادی پادشاهی در رنج و تحقیر بودند و ده ها سال در واقع کشور، در اختیار قدرت های بیگانه بود مردم تصمیم گرفتند تا حاکمیت ملّی، عزّت، استقلال، آزادی و پاک کردن کشور از انواع فسادها و بی عدالتی ها را محقق سازند.

وی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب بزرگ به پیروزی رسید و امروز بعد از 39 سال همچنان شاهد حضور مردم، مشارکت مردم، نشاط مردم و استقامت مردم در برابر انواع تهدیدها، موفقیت های آنها در عرصه های داخلی و خارجی هستیم. آرمان ها و اهداف انقلاب آرمان هایی است که هدایت گر مسیر و راه ما برای قرن ها، پیش روست.

** همچنان شاهد مشارکت مردم 39 سال پس از انقلاب هستیم

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم هرگز از اصل آزادی، اصل استقلال، حاکمیت ملی، مبارزه با استبداد و ایستادگی در برابر متجاوزین دست برنمی دارد، یادآور شد: مردم از ایستادگی در برابر متجاوزین و مبارزه با فساد دست برنمی دارند، راه همان راه است. شیوه ها البته در سبک زندگی و هم در نحوه اداره کشور باید رو به تکامل باشد. باید نسل جوان ما که امروز 70 درصد کشور را تشکیل می دهد شنیده شوند.

روحانی گفت: تنها شنیدن کافی نیست.جوانان ما نمی خواهند تنها صدای آنها شنیده شود بلکه بسیاری از آنها دارای افکار، ایده ها و خواستهایی هستند. دنیای جدید را می بینند، پیشنهاد دارند، سخن دارند و ما باید راه های پیشنهادی آنها را بشنویم، بررسی و مطالعه کنیم و آنهایی را که می توانیم، به کارگیریم.جوان ها می خواهند آنها را بپذیریم و با آنها همراه شویم، نظرات آنها در حاکمیت تأثیرگذار باشند، لذا ما باید فکر و سخن آنها را بشنویم و از اراده شان بهره گیریم.

وی با بیان اینکه بیش از 7 میلیون نفر از جمعیت کشور را جوانان ما تشکیل می دهند، گفت: زمانی که انقلاب به پیروزی رسید، تعداد جوان ها کمتر از امروز بود اما آنها شنیده شدند و در مسیر همراه بودند. جامعه آن روز ارتباطش با دنیا به این سطح و شکل نبود، بسیار متفاوت بود. لذا باید زمان شناس باشیم. اگر زمان خود را نشناسیم، نمی توانیم خود را بشناسیم و وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت دوازدهم به آرمان های امام راحل اعتقاد دارد و در این مسیر قدم برمی دارد، یادآور شد: دولت دوازدهم اشتغال مولد و مبارزه با فقر مطلق را به عنوان دو هدف اصلی خود دنبال می کند. در بودجه سال 97 به این دو اصل توجه عمیقی شده است. امیدواریم نمایندگان مجلس مصوبه ای را در نهایت در اختیار ما قرار دهند که همان اهداف را مراعات کند و ما بتوانیم از وعده ها به مردم سربلند بیرون آییم.

وی در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری "مبنی بر اینکه مخالفان دولت معتقدند گرانی ارز مربوط اقدام خود دولت برای جبران کسری بودجه است، نظر شما چیست؟ و تصمیم دولت در این زمینه چیست؟" گفت: همانطور که در سوال شما و پاسخ من وجود دارد این است که نرخ ارز امروز متعادل نیست و باید به تعادل برسد.اگر امروز قیمت دلار بالاتر از هفته های گذشته است، قطعا نباید دلایل تجاری و اقتصادی داشته باشد.

** دولت امروز کسر بودجه ندارد

روحانی ادامه داد: دلیل تجاری نمی تواند داشته باشد به دلیل اینکه ما در تامین ارز و مخارج ارزی هم اکنون ترازمان مثبت است. یعنی درآمد ارزی ما بیش از مخارج ارزی ما است. دلایل اقتصادی هم نمی تواند داشته باشد به دلیل اینکه خودتان هم گفتید و برخی نیز می گویند که گرانی نرخ ارز باید زمانی باشد که دولت کسری بودجه داشته باشد، ما امسال کسر بودجه نداریم، یعنی همان بودجه ای که در ماه های اولیه در دولت تصویب کردیم. ان شاءالله همان عدد و رقم محقق خواهد شد آمار 10 ماهه هم این را نشان می دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال یکی از سال های خوب ما است، تصریح کرد: در سال های قبل ما همیشه در ماه های دی و بهمن در مشکلاتی بودیم برای تامین نیازهای مان اما امسال این چنین نیست.

وی با بیان اینکه قطعا افزایش قیمت دلار قاعدتا دلایل روانی و تبلیغاتی دارد، گفت: نگاهی که ما به آینده داریم این است که در آینده ارزی ما نسبت به امروز قطعا بهتر خواهد بود. امروز تاکنون 30 میلیارد دلار فاینانس خارجی در اختیار ماست که برای حدود 200 تا 300 میلیارد تومان تصمیم گیری شده است و قطعا با این شرایط شرایط آینده بهتر است. تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده که برخی را رئیس بانک مرکزی اعلام کرده است و برخی را اعلام می کند.

** مردم در مسیر پرریسک ارز سرمایه گذاری نکنند

رئیس جمهور افزود: توصیه ما به مردم این است که در این مسیر پرریسک برای منافع خود هم که شده، قدم برندارند. مسیر خیلی بهتری از ارز هم برای سرمایه گذاری وجود دارد که می توانند از آن استفاده کند. این مسیر مسیر باثباتی نیست. از مردم می خواهیم به راهنمایی ها و توصیه های مسئولان و بانک مرکزی توجه کنند؛ قطعا با این کار ضرر نخواهند کرد.

روحانی در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار در "خصوص زمان پرداخت بدهی های سازمان تأمین اجتماعی به بخش های دیگر" نیز گفت: دولت توصیه های مهمی به سازمان تأمین اجتماعی دارد. همواره اعلام کرده ایم که این سازمان باید از بنگاه داری دست بردارند، سازمان تأمین اجتماعی باید از این روش دست بردارد. با این روند هرچقدر پول هم به این سازمان تزریق شود، نمی تواند در مسیر درستی گام بردارد. از ابتدا شروط من با مسئولان این سازمان این بوده است که باید تمام بنگاه های اقتصادی خود را واگذار کنند و سرعت کار در این زمینه باید بیشتر شود.

** راه نجات دولت واگذاری بنگاه های اقتصادی است

وی با بیان اینکه بنده از همه سازمان ها و نهادهای دولتی می خواهم که بنگاه های اقتصادی خود را واگذار کنند، افزود: قطعا این تنها راه نجات دولت است. من همواره از همه نهادهای دولتی، غیردولتی، نیروهای مسلح خواسته و می خواهم بنگاه های خود را واگذار کنند. این روش به نفع خود آنها، دولت و مردم است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی "درباره رمز پیشرفت و موفقیت کشور پس از انقلاب "گفت: اساس پیشرفت ما بر اساس استقلال و اراده ملت ما برای تحول و پیشرفت است. اگر ملت ما منسجم و مسلط بوده و حاکمیت هم منتخب ملت باشد، آن ملت در اهداف و آرمان های ملی پیش خواهد رفت. از لحاظ علمی و توسعه انسانی آمارهای بین المللی اعلام می کند که ما شرایط خوبی داریم. همچنین از نظر بهداشتی و سایر زمینه ها با سالهای اولیه انقلاب وضعیت ما متفاوت است.

** شاهد رشد مستمر اقتصادی در دولت دوازدهم خواهیم بود

رئیس جمهور با اشاره به لزوم امیدواری به آینده مان تصریح کرد: تا زمانی که به آینده امیدواریم و با تقویت سرمایه اجتماعی و توان ملی مسیر پیشرفت را ادامه می دهیم. در سال های اخیر رشد مثبت اقتصادی داشته ایم که این رشد در سال گذشته دو رقمی بوده است. من به مردم قول می دهم در دولت دوازدهم رشد مستمر اقتصادی کشور و همچنین پیشرفت در همه زمینه ها را شاهد باشیم.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی "بر اینکه آیا دولت صدای اعتراض مردم را که ناشی از تورم و مسائل اقتصادی بود را شنید و اگر شنید آیا تصمیمی برای ترمیم تیم اقتصادی خود دارد؟" گفت: من اشکالم به این سبک سوال است. اینکه شما خواست مردم را تنها در مسائل اقتصادی ببینید. این خودش نشنیدن صدای مردم است. بله مردم در زمینه اقتصادی هم بحث دارند. گوش ما باید کاملا شنوا باشد، شما اگر در خبرگزاری خودتان هم مشاهده کنید مسیر تورم ما همواره رو به پایین بوده است؛ از سال اول دولت که تورم 40 درصد بود و امروز که 8.2 درصد است، نشان دهنده مسیر درست ما است.

وی افزود: رشد اقتصادی ما در سال اول 6- بوده و در سال 96 ما رشد اقتصادی دو رقمی داشته ایم که این نیز نشان دهنده مسیر درست و مستقیم دولت است. ما امسال مستمری مستمری بگیران دولت را سه برابر کردیم و در سال 96 نسبت به سال 95 مستمری ها بیش از سه برابر شده است. این نشان می دهد که ما به موضوع فقر اهمیت می دهیم و توجه داریم.

**دولت صدای اعتراضات را شنیده است

روحانی ادامه داد: اینکه در تبصره 18 ما در بودجه امسال برای اشتغال منبع گذاشته ایم، به این معناست که به این موضوع توجه داریم. اینکه این دولت شعارش مبارزه با فقر دولت و اشتغال مولد است نشان دهنده توجه دولت به این موضوعات است.

رئیس جمهور با بیان اینکه این دولت صدای اعتراض ها را شنیده است، خاطرنشان کرد: این دولت رساترین حرف و اعتراض را می پذیرد.ما خوشحالیم که همه مسئولان کشور اصل اعتراض را پذیرفته اند. این روز، روز مبارکی برای همه ما است که صدای مردم را بشنویم.

روحانی با بیان اینکه ما در منطقه پیچیده ای هستیم، خاطرنشان کرد: ما در منطقه مشکلات فراوانی شاهد هستیم که راه حل آن را مذاکره با کشورهای منطقه می دانیم. هیچ ابایی نداریم با کشورهای غیرمنطقه ای نیز مذاکره داشته باشیم. ما همیشه بحث کردیم، نظرات و اهدافمان را گفته ایم که مبارزه با تروریسم و ثبات در منطقه بوده است.همچنین هدف این بوده که دولت های خارجی در منطقه دخالت نکنند ما همچنان با کشورهای داخل و خارج از منطقه گفت وگو می کنیم و حتی گاهی از آنها درخواست کمک نیز داریم. من در مذاکرات سازمان ملل درباره این موضوعات با مقامات اروپایی صحبت کردم.

وی با بیان اینکه ما باید به آینده خودمان امیدوار باشیم، تصریح کرد: این شعار نیست من وقتی به استان کرمان می روم، می بینم 10 هزار میلیارد پروژه در یک روز افتتاح می شود.استاندار آن به من می گوید که 10 هزار میلیارد هم سال دیگر قرار است افتتاح شود؛ معنایش این است که جامعه ما با نشاط است.

رئیس جمهور گفت: اکنون سرمایه گذاری های خارجی ما بیشتر شده است. ما برای اولین بار در کشور اتومبیلی تولید می کنیم که علاوه بر مصرف داخلی، 30 درصد باید صادر شود که البته من فکر می کنم با وجود هجوم و تقاضای داخلی به صادرات نرسد. روز گذشته طرحی را مبنی بر نوسازی ناوگان حمل ونقل مطرح کردیم و سایر طرح ها و لوایح برای سال 97 که امیدبخش است. ما اگر می خواهیم پیشرفت کنیم؛ راهش این است که تریبون ها و رسانه ها همصدا با دولت باشند. سرمایه و سرمایه دار مثل آهو می مانند و هردو تیز پا فرار می کنند لذا باید همه با هم صدا باشیم.

رئیس جمهور در پاسخ سوال خبرنگار دیگری" مبنی بر موضع گیری ایران در خصوص عملیات های ترکیه در خاک سوریه داشت" اظهار داشت: در حوزه مسائل منطقه ای و به ویژه مسائل سوریه روابط خوبی بین ایران روسیه و ترکیه وجود دارد و همین امروز هم که من با آقای پوتین صحبت کردم،احساس می کردم که ایشان تشکیل نشست سران سه کشور در آینده را ضروری می دانند. ما هم همکاری سه کشور را فرصتی مغتنم می شماریم و آن را ادامه می دهیم.

** اقدامات نظامی ترکیه در سوریه باید پایان یابد

روحانی ادامه داد: گرچه روابط ما با روسیه و ترکیه خوب است اما همواره موضع اصولی ما این بوده است که ورود یک ارتش به خاک کشور دیگر می بایست با رضایت مردم و دولت آن کشور باشد. اگر آنها اجازه ندادند این کار را درست نمی دانیم. البته ایران خواستار آن است تا اقدامات نظامی ترکیه در خاک سوریه پایان یابد زیرا در این درگیری ها هم برادران ترک ما و هم کردها کشته می شوند و این اقدامات ثمری هم نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: این رفتار ما در قبال همه کشورها همین طور است. ما حضور آمریکایی ها در سوریه را محکوم می کنیم زیرا آنها اهداف ناصحیحی دارند و به دنبال تجزیه سوریه هستند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران "درباره بودجه وزارت ارشاد"، گفت: انتشار روزنامه ها از آن جهت برای ما مهم است که آنها یکی از آثار مهم فرهنگی بین مردم و دولت هستند. اینکه بودجه وزارت ارشاد کافیست یا خیر، اگر از آقای صالحی وزیر ارشاد بپرسیم می گوید کافی نیست. اگر از آقای نوبخت بپرسیم می گوید حتما کافیست. البته ما بعضی مشکلات را وارد می دانیم مانند اینکه بعضی از استانها سینما ندارند و باید به آنها کمک کنیم و در این زمینه هم باید از بخش خصوصی کمک بگیریم.

روحانی درباره اظهارات ترامپ در خصوص برجام اظهار داشت: ما خوشحالیم که آقای ترامپ بعد از یک سال از حضورش در کاخ سفید هنوز نتوانسته آن فریادهایی را که در زمان انتخابات می زد و می گفت که برجام را پاره می کند، انجام دهد.

وی ادامه داد: برجام آنقدر استحکام داشته که بتواند در قبال اقدامات آمریکا مقاومت کند. اینکه آمریکا چه کار می کند و در آینده چه اقدامی انجام خواهد دارد را نه تنها ما بلکه دوستان اروپایی آقای ترامپ هم نمی دانند و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که آمریکا چکار خواهد کرد. حتی اروپایی ها در مورد توافقات تجاری هم نمی دانند، آمریکا چه کار می کند.

** نه خطی به برجام اضافه و نه خطی از آن کم می شود

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما اصولی داریم و برمبنای همین اصول، توافق هسته ای را ادامه خواهیم داد. البته ما هیچ گاه آغازگر نقض برجام نخواهیم بود. برجام اضافه و کم نخواهد شد و حتی نه خطی به آن اضافه و نه خطی از آن کم می شود.

روحانی تصریح کرد: ما مسائل دیگر را با برجام مرتبط نمی دانیم برجام توافقی 7 جانبه و بین المللی است که شورای امنیت هم آن را تأیید کرده و تنها تعهد حزب دموکرات آمریکا نیست. برجام تعهد دولت آمریکاست و آنها همچنان به برجام می بایست متعهد باشند و اگر آن را نقض کنند اعتبار خودشان را مخدوش کرده اند تا زمانی که منافع ما تأمین شود ما در برجام خواهیم بود. بودن و یا نبودن آمریکا در برجام تأثیری در موضع ما نخواهد گذاشت.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره "بودجه دانشگاه ها" عنوان کرد: آنچه دانشگاه ها بیشتر به دنبال آن بودند تقویت آزمایشگاه ها و مراکز علمی که خود دولت هم براین تصمیم بود. در ذهن ما این بود که برای تقویت این بخش 400 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم اما این صندوق مکانیزم خاص خودش را دارد. در ضمن وزیر علوم هم اعتراضی به کمبود بودجه وزارتخانه اش نداشت.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره" ایجاد حدود یک میلیون شغل در سال آینده" گفت: این موضوع یک پیش بینی بود که سازمان برنامه و بودجه برمبنای لایحه پیشنهادی دولت و تبصره 18 آن ارائه کرده بود که این تبصره تغییرات زیادی در کمیسیون تلفیق مجلس داشته است. ما برای ایجاد این میزان شغل منابعی پیش بینی کرده بودیم که در طول 4 سال به 300 هزار میلیارد تومان می رسید. در سال گذشته حدود 700 هزار شغل ایجاد کردیم که قرار بود امسال این آمار افزایش یابد و در سال آینده هم قطعا افزایش پیدا خواهد کرد. اما اینکه به یک میلیون نفر می رسد یا خیر، می بایست منتظر ماند و دید که آیا تبصره 18 بودجه همانطور که ما به مجلس ارائه دادیم مصوب می شود یا خیر.

**طرح دولت برای باز آفرینی شهرها به زودی اعلام می شود

روحانی خاطرنشان کرد: تمرکز دولت برای ایجاد اشتغال در سال آینده بر روی نوسازی ناوگان فرسوده و طرح باز آفرینی شهرهاست که من در روز پنج شنبه اعلام می کنم. همچنین توسعه اشتغال های خرد و متوسط مورد تأکید ما بوده است و وزارت تعاون هم طرح هایی برای ایجاد اشتغال دارد که در سال 97 اجرایی می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه شفافیت از جمله ویژگی های بودجه سال 97 است، یادآور شد: در جدول 17 لایحه بودجه دستگاه هایی به عنوان کمک از دولت پول دریافت می کردند ولی نتیجه اقدامات آنها و تحقیقاتشان مشخص نبود. در سال آینده این بودجه بر مبنای کار و عملکرد سه ماهه به دستگاه ها اختصاص پیدا خواهد کرد. قطعا دولت بعضی ازسازمان ها را از این جدول حذف کرده است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "با توجه به روند عادی سازی روابط بین اعراب و اسرائیل، نظر دولت ایران درباره این اتفاق و ارتباط آن با آینده قدس و فلسطین چیست" اظهار داشت: شرایط نسبت به گذشته متفاوت شده است. دولتی که امروز در واشنگتن است به نظر کاملا متفاوت با دولت گذشته عمل می کند. اینکه آدمی که در واشنگتن است دائما با اسرائیل رفت و آمد دارد قطعا بر شرایط تاثیر می گذارد. اسرائیل شرایط جدیدی را تصور می کند و فکر می کند حالا که ترامپ و کوشنر در کنارش قرار گرفته اند و در عربستان هم کسانی سر کار آمدند که پختگی لازم را برای مواجهه به مسائل منطقه ندارند، برایشان شرایط تازه ای پیش آمده است اما اشتباه می کنند.

وی ادامه داد: همان طور که دیدید اکثر کشورهای جهان و قریب به اتفاق سران کشورهای اسلامی به جز یکی دو کشور درباره پایتخت شدن قدس برای رژیم صهیونیستی مواضع خوبی گرفتند ما در این زمینه هم باید هوشیاری کافی را داشته باشیم و کشورهای منطقه هم باید بیش از گذشته با هم متحد باشند. اینکه کسانی که در ریاض حاکم هستند با گذشت زمان خواهند فهمید که مسیرشان نادرست است و آنها را به نتیجه ای نمی رساند.

** اسرائیل دشمن شماره یک منطقه است

روحانی به اقدامات عربستان در زمنیه ایجاد داعش و کمک به آن اشاره کرد و گفت: تلاش آنها در این زمینه به کجا رسید؟ اینکه آنها یمن را به ویرانی بکشانند تا بتوانند بر آن سلطه داشته باشند به کجا رسید؟ اینکه فکر کنند رژیم صهیونیستی با ایران دشمن است و با سایر کشورهای منطقه دوست خواهد بود اشتباه است.

رئیس جمهور تاکید کرد: رژیم صهیونیستی در 70 سال گذشته همیشه علیه کشورهای اسلامی توطئه کرده و با آنان سر جنگ داشته است.چه بخواهیم و چه نخواهیم اسرائیل دشمن شماره یک منطقه است. چه بخواهیم و چه نخواهیم وحدت کشورهای اسلامی، کنار گذاشتن اختلافات و خصومت ها راه درست و موفقیت آمیز کشورهای اسلامی است.حاکمان سعودی باید سر عقل بیایند. منافع مشترک منطقه ای و مردم منطقه و مردم خودشان را در نظر بگیرند.ما،در این زمینه هر کمکی که بتوانیم، انجام می دهیم.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برنامه های دولت برای کاهش وابستگی به درآمد نفتی گفت: باید اتکای بودجه خود را نسبت به نفت خام کم کنیم. وقتی می گوییم وابستگی مان را به نفت کم کنیم توجهات به سمت مالیات می رود. این به آن منظور نیست که به قشری که مالیات پرداخت می کند، فشار بیاوریم. کارمندان و یا بنگاه های اقتصادی که مالیاتشان را پرداخت می کنند. منظور آنهایی است که مالیات نمی پردازند. دایره پرداخت مالیات را باید افزایش دهیم.

**دایره پرداخت مالیات را باید افزایش دهیم

وی با بیان اینکه دایره پرداخت مالیات را باید افزایش دهیم، افزود: در یکی از جلسات هفتگی مقام معظم رهبری تاکید می کردند که باید تلاش شود فرهنگ مالیات در میان همه به عنوان یک ضرورت جا بیفتد همه باید مالیات پرداخت کنند. قدیم ها اصطلاحی بود که عذرخواهی می کنم، می گفتند "مفت خور" نباید کسی باشد که مالیات ندهد.همه ما و ظیفه داریم مالیات قانونی خود را پرداخت کنیم.

روحانی یادآور شد: ممکن است بگوییم دستگاهی در مناطق محروم کار می کند و مدتی نباید مالیات دهد. باید زمانش مشخص شود. یا دستگاهی تنفس مالیاتی دارد، آنهم باید مشخص شود اما اگر غیر این باشد یعنی جلوی اقتصاد خصوصی را گرفته ایم.دولت یازدهم اتکایش را نسبت به دولت های گذشته به اقتصاد نفتی کمتر کرده و تلاش دولت دوازدهم این است که این مقدار را مجدد کاهش دهد. 32 درصد از درآمد نفتی به صندوق ریخته می شود. مقداری صرف خود صنعت نفت شده و 50 درصد آن به دولت می رسد. باید تلاش کنیم که اتکا به نفت را کاهش دهیم.

رئیس جمهور درباره حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان نیز گفت: اقتصاد دانش بنیان برای دولت اهمیت فراوانی دارد. طی سال های گذشته شرکت های فراوانی به عنوان شرکت های دانش بنیان ایجاد شده و از دولت وام گرفته اند. بسیاری از استارت آپ هایی که امروز می بینید توسط همین جوان های تحصیل کرده ای که مدتی به خارج رفته و حالا مجدد به کشور بازگشته اند، رقم خورده است. در سال آینده همچنان حمایتمان را از این شرکت ها ادامه می دهیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره اینکه "این طور از اخبار برداشت می شود که سال 2018 از لحاظ سیاسی، سال پیچیده و سختی برای ایران خواهد بود و طبق شواهد طرف آمریکایی شدیدا به دنبال ناکارآمد کردن دولت شماست، چه در بخش سیاسی و چه در بخش اقتصادی، شما مشخصا چه برنامه ای برای باز کردن این گره های سیاسی، چه در بخش منطقه ای و فرامنطقه ای دارید؟" گفت: ینکه آمریکا به دنبال ایجاد مشکل برای ملت و دولت ایران است، هیچ تردیدی وجود ندارد، اگر در دولت قبلی هم بحث بود، در این دولت همه اتفاق نظر دارند که دولت فعلی با همه توانش به دنبال اخلال است.

وی افزود: اما اینکه تا چه حد توانمند است و می تواند این کار را انجام دهد، جای بحث دارد، یک نمونه کار آمریکا همین بود که موضوع اعتراضات در ایران را به یک مسئله سیاسی و به اعتقاد خودش، بین المللی و امنیتی تبدیل کرد و آن را به شورای امنیت سازمان ملل برد و اولین شکست مفتضحانه دولت فعلی آمریکا در همین ارجاع به شورای امنیت سازمان ملل بود که همه کشورها با آن مخالفت کردند، به جای اینکه حرف های او را گوش کنند، درباره برجام و تثبیت آن صحبت کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: شما می بینید، در طرحی که علیه ایران دارد، هیچ وقت کاخ سفید ناچار نمی شود که در حضور رئیس جمهور به سفرا ناهار دهد، البته در انتخابات سابقه داشت که به بعضی از کشورها برای رأی چلوکباب می دادند، اما در کاخ سفید برای اولین بار است که رئیس جمهور چلوکباب می دهد، به خاطر اینکه بتواند رأی بیاورد در شورای امنیت در داستان یمن و بهانه هایی که علیه ایران تراشیده بود.

روحانی تأکید کرد: این طور تصور نکنیم که چون آمریکا تصمیم گرفته به ما فشار وارد کند، بنابراین بر ما فشار وارد می شود، خیر این چنین نیست، آمریکایی ها چنین تصمیم را دارند و ما هم قاطعانه در برابر آمریکا می ایستیم، بنده هیچ علامتی را نمی بینم در سال 2018 که گفتید سال مشکل سیاسی برای ایران است، مشکل سیاسی و منطقه ای نمی بینم.در اقتصاد، آمریکایی ها همواره دنبال تحریم و فشار بودند، الآن هم هستند، ممکن است فشار را کمتر و یا بیشتر کنند، اما روابط ما با اتحادیه اروپا امروز از همیشه بهتر است، یعنی در مقایسه با سال های قبل، حتی در سال های قبل از 2005 که به بنده به روابط ایران آشنا هستم، بهتر است.

وی اضافه کرد: ما امروز با روسیه روابط بسیار خوبی داریم و شاید از همیشه بهتر است، رابطه ما با چین بسیار خوب است و با اکثر کشورهای منطقه رابطه خوبی داریم، مسائل منطقه آن طور که می خواستیم، پیش رفت. ما می خواستیم تروریسم زمین گیر شود و زمین گیر هم شد، آمریکایی ها این را نمی خواستند، ناموفق بودند، در سوریه و عراق آمریکا ناموفق بود، الآن هم طرح هایی برای سوریه دارد که به نظر من ناموفق خواهد بود، بنابراین چنین نیست ما سال پیش رو و در سال 97، دچار مشکل خاصی باشیم، به خاطر فشارهای آمریکا، فشارهای آمریکا ادامه می یابد و تدبیر ما هم در برابر فشار آنها ادامه می یابد.

رئیس جمهور درباره "برنامه های دولت برای توسعه زیرساخت ها در حوزه مختلف اقتصادی و فرهنگی در فضای مجازی" گفت: توجه به این فضا و اثرگذاری آن بسیار مهم است. فضای مجازی و اینترنت و همه اینها در کنار هم، یک فضای بسیار مهمی برای ماست، ما که به سمت حرکت برای دولت الکترونیک هستیم، ما که به این فکر می کنیم که جامعه ما ارتباط بهتری با دنیا داشته باشد و دانش روز دنیا را به دست آورد، این امر مهم است و اهمیت زیادی دارد.

روحانی گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بنده گفت که 200 هزار شغل در دو سال گذشته به صورت موبایل محور در فضای مجازی ایجاد شده است که این مهم است، در سراسر کشور نسل های 3 و 4 موبایل گسترش یافته و شهرهای جدیدی تحت این پوشش قرار می گیرد، اهداف ما در این زمینه فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و سیاسی است. رییس جمهور آمریکا درباره یک مساله در سیاست خارجی توئیتی می کند و میلیون ها واکنش نسبت به آن در سراسر جهان ایجاد می شود، او گاهی عقب نشینی و یا حتی از مردم و مسلمان ها عذرخواهی می کند. اینها نشان می دهد که این فضا در دنیا سیاست خارجی و داخلی و مسائل اقتصادی یک بازیگر عمده شده است و روز به روز آثار این شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد

وی افزود: دولت مصمم است تا در زیرساخت ها، محتوا و پلت فرم های مورد نیاز به سمت توسعه فضای مجازی حرمت کنیم، که براساس آن پهنای باند نسبت به سال های ابتدایی دولت یازدهم گسترش یافته است و مردم نسبت به گذشته سهولیت بیشتری دارند و برای دانلود یک فیلم به جای چند دقیقه، چند ثانیه وقت صرف می شود.

** دولت از پیام رسان های داخلی حمایت می کند

رئیس جمهور تصریح کرد: از سوی دیگر ما در رابطه با شبکه ملی هم قدم های خوبی برداشته ایم. دولت مصمم است تا پیام رسان های و شبکه های اجتماعی داخلی را تقویت کند، اما معتقدیم که در این حوزه انحصار معنا ندارد.اگر قرار باشد یک پیام رسان داخلی انحصار را در دست بگیرد و بخواهد همه فضای منحصرا در اختیار او باشد، درست نیست و به نفع کشور ما نیست، ما باید شبکه های داخلی و خارجی و اپلیکیشن های مختلف حضور داشته باشند و مردم استفاده کنند که آثار اصلی آن فرهنگی و اجتماعی و مشاغل است.

حجت الاسلام روحانی افزود: عمدتا محتوا در فضای مجازی را خودمان می سازیم، نسل جوان ما و همه آنهایی معتقد به انقلاب هستند و همه آنهایی که به هویت اسلامی و ایرانی شان ارج می دهند، با همه توان شان در این فضا حضور یابند، ما اکر با همه توان از این فضا استفاده کنیم، برای ما چالش و تهدید نمی شود و به فرصت تبدیل می شود، باید از فرصت های این فضا استفاده کنیم، دوره اینکه دیش را پرتاب کنیم و فضا را ببندیم گذشته است و باید سوادآموزی کنیم در زمینه فضای مجازی که جوانان ما به نحو احسن برای خود، خانواده و کشورشان استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که "اگر آمریکا و اتحادیه اروپا اصرار بر مذاکره بخشی از برجام و نیز کنترل برنامه موشکی ایران داشته باشند، آیا این فشاری خواهد بود که منجر به به هم خوردن برجام شود، آیا به نظر شما این رویکرد آقای ترامپ فرصت گفت وگوی معنادار بین ایران و آمریکا را از بین می برد؟،" گفت: راجع به برجام تأکید کردم که، برجام قابل مذاکره مجدد و یا بازنویسی نیست، یک توافقی است که بعد از 30 ماه تلاش و توافق شده، امضا شده و سازمان ملل متحد، آن را تأیید کرده، بنابراین به یک توافق بین المللی تبدیل شده و معنا ندارد که راجع به آن با هر کشوری، اعم از آمریکا و یا اروپا بحث و مذاکره کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: راجع به امکانات دفاعی کشور، هر چیزی که برای دفاع کشور نیاز داریم، را اعم از هواپیما، موشک و زیردریایی، می سازیم، تعهدامان در برابر دنیا آن است که به دنبال سلاح کشتار جمعی نرویم و نخواهیم رفت، نه تنها به خاطر تعهد، بلکه به خاطر فتوای رهبری است، آن چیزی که آمریکایی ها در سلاح های کشتار جمعی دنبال آن هستند، ما به دنبال آن نیستیم، متأسفانه آنها به دنبال سلاح های مخرب تر هستند، ما دنبال آن نیستیم، ایران به دنبال سلاح هایی که ضد اخلاق، تعهدات بین المللی و شرع است، نخواهد رفت.

** ایران آنچه برای دفاع از کشور نیاز داشته باشد، استفاده می کند

وی تصریح کرد: آنچه ایران برای دفاع از کشور نیاز داشته باشد، استفاده خواهد کرد و به آن عمل می کنیم و در این زمینه با هیچ کس مذاکره نخواهیم کرد، تأکید می کنم که موشک های ایران هیچ زمانی تهاجمی و برای تهاجم به هیچ کشوری نبوده است و برای تهاجم به هیچ کشوری نخواهد بود، بلکه برای دفاع از خودمان است و هیچ گاه موشک ما برای سلاح کشتار جمعی هم ساخته نشده است، زیرا ما اصلا سلاح کشتار جمعی نداریم، بنابراین ما در این زمینه مذاکره با کسی نداریم.

رئیس قوه مجریه کشور اضافه کرد: آمریکایی ها اگر می خواستند فرصتی را ایجاد کنند نسبت به رابطه شان با ملت ایران، خوب بود از فضای برجام درست استفاده می کردند، اگر آمریکایی ها به تمام تعهدات شان در برجان عمل می کردند، به نظر بنده شرایط نویی ایجاد می شد و ممکن بود راجع به موضوع دیگری بتوانیم با آمریکایی ها صحبت کنیم، متأسفانه خودشان این فرصت طلایی را از بین بردند، چه دولت قبلی که آغازگر از بین بردن این فرصت بود، مخصوصا د.لت فعلی آمریکا در کل این فضا را از بین برده است.

روحانی افزود: کلید فضای روابط آینده ایران و آمریکا دست واشنگتن است و آنها باید دست از خلاف شان، فشارشان و تحریم شان و تهدیدشان علیه ایران دست بردارند، خئد به خود، فضا عوض می شود و می توان در آن فضا برای آینده فکر کرد.

رئیس جمهور با اشاره به فعالیت احزاب مختلف در کشور خاطرنشان کرد: احزاب ما عمدتا موقع انتخابات فعال می شوند و مانند مغازه های فصلی هستند که در فصلهای خاصی فعالیت دارند و امید و آرزوی من این است که همه احزاب و تشکلها و ان جی او ها فعالیت هایشان را ادامه بدهند.

روحانی درباره گفتمان سازی در میان مردم نیز گفت: مردم باید روی گفتمان هایی که برای ادامه مسائل زندگی و زیستی خودشان هست کار کنند. مثلا در مسئله آلودگی هوا الان باید همه بیایند و نظر بدهند متأسفانه ما الان فقط مدرسه تعطیل می کنیم. اگر هوا آلوده باشد دبستان ها را در رسانه ملی تعطیل می کنیم اگر خیلی بیشتر باشد تعطیلی عمومی اعلام می شود که این راه حل آن نیست. ما باید بینیم آلودگی چگونه باید از بین برود. باید خودروها و مسائل مصرف کننده انرژی اصلاح شود آیا این بودجه نمی خواهد؟ حمل و نقل بودجه می خواهد یا خیر؟ یکی از راه ها این است که ما اتومبیل یا اتوبوس کهنه را از جامعه خارج کنیم. که مستلزم ارائه تسهیلاتی است که فرد برای تعویض اتوبوس کهنه خود را به نو تبدیل کند که این نیز بودجه کافی برای این کار می خواهد.

**مجلس درباره موضوع نفت فکری کند

وی با اشاره به افزایش نرخ قیمت بنزین و گازوئیل در عربستان سعودی تصریح کرد: عربستان سعودی که یک کشور نفت خیز است از سال گذشته تاکنون بنزین و گازویل را دو برابر کرده است. ما از مجلس می خواهیم در این زمینه ها فکر کند. وزیر نفت ما اعلام کرد در ایران روزانه معادل 5.5 میلیون بشکه نفت مصرف می کنیم. آیا این واقعا ممکن است که ما این حجم از سوخت را در ماشین هایمان بریزیم و این طرف و آن طرف برویم و خیابان ها را به پارکینگ تبدیل کنیم؟ روزهای تعطیل نیز جاده های ما پارکینگ می شود که معلوم است ما اشکال داریم و برای رفع این اشکالات نیاز به گفتگو و گفتمان سازی داریم.

رئیس جمهور افزود: مشکلات ما مسائل سیاسی واجتماعی نیست اقتصادی هم هست بنابراین باید گفتمان سازی نسبت به حل مسائل و مشکلات کشورمان ادامه پیدا کند.

روحانی در پاسخ به سوالی "مبنی بر اینکه مسئله افغانستان و سیاست جمهوری اسلامی نسبت به این کشور" تصریح کرد: افغانستان همسایه شرقی ماست که رابطه خوبی با آن داشته ایم و ملت ایران مهمان نواز خوبی برای مردمان این کشور بوده است. اکنون بچه های ما در مدارس ما به صورت رایگان تحصیل می کنند.

وی افزود: ما یک توافق همه جانبه از زمان رئیس جمهور قبلی آغاز شده را با این کشور پیگیری می کنیم، بخش هایی از این توافق نهایی شده و بخش هایی هم باقی مانده است. اگر این پیمان مهم منعقد شود به نفع این کشور و کشور ما خواهد بود.

** ایران آماده کمک به افغانستان است

رئیس جمهور درباره حضور تروریسم در افغانستان نیز گفت: ما اگر بتوانیم درباره تروریسم به این کشور کمک مستشاری و کمک های دیگر می کنیم.پایگاه های آمریکایی نیز برای ایجاد امنیت در آنجا تشکیل شد اما هر روز ما شاهد ناامنی های بیشتری در این منطقه هستیم. حتما ایران در مبارزه با تروریسم هر موقع که این کشور بخواهد به افغانستان کمک می کند.

روحانی در پاسخ به سوالی "مبنی بر نوسازی ناوگان حمل و نقل و نوآوری شهرها" تصریح کرد: در این موضوعات اهداف متفاوتی کنار هم چیده شده که به طور مثال در نوسازی ناوگان حمل و نقل بخش صنعتی ما 20-30 هزار اشتغالش بالا می رود،همچنین فناوری وارد کشور می شود. بسیاری گفتند برخی از قطعاتی که الان وارد می شود ما خودمان تولید می کنیم.البته این موضوع از لحاظ محیط زیست هم بسیار تأثیرگذار است و باعث رفاه حال مردم خواهد بود ناوگان ما هم رقابتی خواهد شد.

وی درباره طرح بازآفرینی شهرها نیز تصریح کرد: ما در مسئله بازآفرینی شهرها تسهیلات ویژه ای به جوانان، خانه اولی و کسانی که در بافت فرسوده زندگی می کنند، قرار داده ایم. این طرح در صنعت ساختمان تحول ایجاد خواهد کرد. انشاالله امیدواریم سال 97 سال شکوفایی این طرح ها باشد.

**هنوز با مجلس درباره شیوه توزیع یارانه ها به توافق نرسیده ایم

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در بحث یارانه ها تصریح کرد: یارانه = ای که الان پرداخت می کنیم تقریبا به همه مردم ایران است. اما موضوع این است که قشرهایی که به یارانه نیاز ندارند، نباید از این یارانه استفاده کنند و پول آن باید جاهای دیگری صرف شود. من با رؤسای کمیسیون ها و کمیسیون تلفیق یک جلسه گذاشتم. ما و مجلس اهدافمان در این موضوع یکی است ولی در شیوه کار نتوانستیم به توافق برسیم.

روحانی درباره نرخ حامل های انرژی گفت: حامل های انرژی باید افزایش تدریجی پیدا کند که نیاز به حمایت مجلس دارد. امیدواریم مجلس در تبصره 18 مقدار بیشتری تامل کند. ما نیز باید در فرصت مناسب باید برای مردم این مسئله را توضیح بدهیم. دولت اگر افرادی که به یارانه نیاز ندارند را شناسایی کند، یارانه شان را قطع می کند.اما متأسفانه ما در شناسایی مشکل داریم./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان