Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان با تبریک دهه مبارکه فجر که برکات فراوانی برای ما آورد و ما را در دنیا عزیز کرد ، گفت : آقای یاری و گلمیرزاده از لحاظ مسائل نماز و عبادی و رفتارهای ائمه جماعات و برادرم آقای مرزکار مسایل اجرایی عهده دارند .

آیت الله زین العابدین قربانی امروز در گردهمایی ائمه جماعات و هیات امنای مساجد بخش مرکزی شهرستان رشت سخن می گفت : افزود : مساجد پایگاه عشق بندگان به خداست و مقدس ترین جای زمین است . انسان وقتی به مسجد می رود احساس می کند در برابر خدا ایستاده است و سعی می کند رذایل را از خودش دور کند و پاکی ها را جذب کند.

وی افزود : پیامبر وقتی به مشکلی برمی خورد می فرمود الصلاه مع الحماعه یعنی بیایید در مسجد جمع شویم و نمازی بخوانیم و مسائل گفتنی ای که برای شما بگویم ؛ مسائل گفتنی را در مسجد می گفتند .

وی با تاکید اینکه همیشه مردم ما به مساجد احترام می گذاشتند ، گفت : آدم جنب و نجس دیوانه نمی تواند به مسجد برود چون ممکن است ناخواسته مسجد را کثیف کند.

وی با سفارش اینکه وقتی بچه ها را به مسجد می برید باید مراقب باشید تا مسجد را ملوس نکنند ؛ افزود : در مسجد مشکلات دینی، اعتقادی، عبادی و اجتماعی مردم حل می شود.

آیت الله قربانی گفت :وقتی قرآن می فرماید إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ منظور از معمور کردن این نیست که ما از فرش­های قیمتی و کاشی کاری های فلان استفاده کنیم و ظواهر فریبنده را تقویت کنیم.

آیت الله قربانی گفت : در تفسیر این آیه شریفه در آیات الاحکام پیرامون یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ آورده اند مسجد را با حقایق دین و معارف اسلام و قرآن آباد کنید.

وی ادامه داد : ما مسجدی داشته باشیم با ظاهر آراسته و کاشی کاری ها و فرش های عالی ولی وقتی خدا در آن جا نباشد مثل مسجد های عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس می شود که به ظاهر آباد ولی در باطن شرک بر آن جا حاکم است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان گفت با طرح این سوال که مسئولیت مسجد بعهده چه کسانی هست ، گفت : مسئولیت مسجد با (روحانیت) است که باید غذای فکری افراد را تامین نماید.

وی با استناد به فرموده حضرت علی (ع) دانش و معرفت ها را به گروهی دادیم تا علم شان را در مسجد ها انتشار دهند و به مردم برسانند ، گفت : بنابراین ائمه جماعات باید اسوه علم و فضیلت باشند.

وی همچنین گفت : ما برای حراست از مساجد و ائمه جماعت تشکلی به نام (ستاد رسیدگی به امور مساجد) به وجود آوردیم و ملاک هایی را در نظر گرفتیم که امام جماعت باید دارای این شرایط باشد .

نماینده ولی فقیه گفت : آقای یاری! شما مسئولیت انتخاب ائمه جماعات را دارید و آقای مرزکار هم در اجرای کارها با ما شریک هستند، باید مراقب باشید نماز مردم را باطل نکنیم. احکام دین را عوضی نگوییم. در جمهوری اسلامی آب به آسیاب دشمن نریزند.

وی گفت : چون ما در نظامی هستیم که در راس آن ولی فقیه قرار دارد بنابراین باید مراقب باشیم کسانی را که بعنوان امام جماعت بفرستیم که زیر زیرکی علیه اسلام سمپاشی نکنند و برای خوش نقشی نگویند که تخم مرغ شده فلان مقدار و دولت را تضعیف کنند .

آیت الله قربانی گفت : در سابق ما می گفتیم سیب زمینی شده فلان قدر ولی امروز در مورد تخم مرغ می گویند ولی آقایان باید بدانند 19 هزار یا میلیون مرغ بر اثر آنفولانزای مرغی حاد از بین رفتند و تخم های این ها هم به ما نرسیده و ما ناچار شدیم تخم مرغ را از بیرون بیاوریم و این خلا موجود باعث شده قیمت تخم مرغ بالا برود .

وی گفت : دولت مال ما است،  نظام مال ما است، رهبر تاج سر شماست. این برادران و خدمتگزاران ما هستند ، نباید روی (شاخ) بنشینیم و (بن) را ببریم ! مردم قضاوتشان چه خواهد بود.

نماینده ولی فقیه گفت : ما از برادران هیئت امنا که همکاری می کنند و هزینه های مساجد را تامین می کنند و مشکلات مسجد را حل می کنند کمال تشکر را داریم .

وی در ادامه گفت : اما هیات امنا فکر نکند مالک مسجد و امام جماعت هستند. به هر حال امام جماعت یک امتیازات معرفتی، تفسیری، قرآنی و دینی دارد و لذا رئیس مسجد ائمه جماعت هستند.

وی افزود : تصور نشود حالا که امام جماعت یک سال آمده برای ما نماز خوانده و ما دیگر او را نمی خواهیم ، این جور نیست، به هر حال این ها احکام آل محمد را برای ما بیان می کنند منتهی یک تذکر به آقایان ائمه جماعات می دهم.

آیت الله قربانی گفت : نماز درست است که همان نماز است و باید بخوانیم و ما نماز دیگری نداریم اما صحبت ها و جنگ ما را باید تغییر دهیم .

وی ادامه داد : آقایی در همین رشت منبر رفت و گفت ببینید خداوند چه چیزی خلق کرده؟ خداوند حرارت معده انسان را چهار هزار درجه قرار داده که هر چه می خورد آن را می پزد و از بین می برد! در حالیکه انسان در چهار هزار درجه گرما نمی تواند زنده بماند .

وی ادامه داد : امروز بچه های ما با سوادند و این مسائل را به خوبی می فهمند، نباید حرف های فاقد پایه عقلی و علمی بگوییم که مایه سرافکندگی است بلکه گوینده باید قدرت تحلیل داشته باشد و هر چرندی که در کتاب ها نوشته شده نباید آن را برای مردم بگوید ، دوران خرافات گذشته. اسرائیلیات در دین و آیین ما زیاد است ولی ما باید عقل و شعور داشته باشیم مردم ما الان با کتاب ها و ماهواره ها آشنا هستند. باید برای یک منبر ساعت ها فکر کنیم و نباید افکار مردم را هدر دهیم بلکه باید حرفهایی را بزنیم که برای دنیا و دین و اخلاق و رفتار اجتماعی مردم مفید باشد وگرنه مردم از پای منبر ما پراکنده می شوند و می گویند دوران مسجد گذشته، مسجد را هم آتش می زنند.

وی اضافه کرد : ما باید نقش و جایگاه مسجد و حقایق دین را برای مردم تبیین کنیم ، این خرافاتی که برخی ها می گویند از اسلام نیست ، اسلام مقامش اجل این حرف هاست.

وی گفت : طبیعی است وقتی یک شرکتی بوجود می آید افرادی که در آن دخیل هستند با هم اختلاف نظر دارند از این رو نباید هر کس برای مسجد تصمیم بگیرد. به هر حال نماینده ولی فقیه هست، ستاد رسیدگی به امور مساجد هست، مسئولانی در راس روحانیت هستند که به کارهای روحانیت و مساجد رسیدگی می کنند.

نماینده ولی فقیه گفت : هر کسی حق ندارد برای خودش تصمیم بگیرد. اگر یک جایی به مشکل برخوردند باید به مسئولان این کار ، اقای یاری و رفقای ایشان و آقای مرزکار و بنده و دوستانم مراجعه کنند تا آبروی کسی بی جهت نرود .

وی با تاکید به اینکه من خادم شما و در خدمت شما هستم ، افزود : کسی که بعنوان یار و یاور وارد مسجد شده و زحمت می کشد نگوید اختیار امام جماعت با من است و من دیگر این آقا را نمی خواهم .

آیت الله قربانی در پایان گفت :  آقای یاری و شاید هم انشاء الله آقای گلمیرزاده هم از لحاظ مسائل نماز و عبادی و رفتارهای ائمه جماعات در خدمت شان باشیم و برادرم آقای مرزکار مسایل اجرایی را عهده دارند تا مسایل را با ما در میان بگذارند و ما با تجزیه و تحلیل امور و رعایت جمیع جهات مانع به وجود آمدن بعضی از مشکلات وحوادث شویم. ما همه خدمتگزار شما هستیم و شما خدمتگذار اسلام هستید. ان شاءالله خداوند این خدمات را از ما قبول بفرماید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان