Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بابیان اینکه جهاد دنبال کشت دوم، تلفیقی و یا جایگزین در گیلان است، گفت: افزایش 20 درصدی برنج در گیلان باوجود زمین های حاصلخیز قابل دست یابی است.

علیرضا شعبان نژاد پیش از ظهر امروز در نشست خبری و رونمایی از مطلوب سازی تولید برنج با راهبرد مدیریت تغذیه در گیاه برنج در سالن شهدای صالحین سپاه قدس گیلان اظهار کرد: استان استعداد خدادادی در حوزه کشاورزی دارد و ما باید از آن درست استفاده کنیم.

وی با اشاره به وجود آب ارزان و زمین مساعد کشاورزی در گیلان افزود: باوجود ثروت ها و ذخایر خدادادی ازجمله زمین های حاصل خیز در گیلان داشتن فقیر در گیلان برای ما مسئولان سزاوار نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اعلام اینکه بخش وسیعی از فضا و زمین در استان مستعد کشاورزی و قابلیت تولید دارند گفت: بر اساس آمارهای موجود در کشور حدود سه میلیون تن برنج موردنیاز مردم ایران است گرچه در این آمار تناقض هایی نیز وجود دارد.

شعبان نژاد بابیان اینکه حرکت خوداتکایی و نهایتاً خودکفایی در برنج راحت تر از خودکفایی در گندم است خاطرنشان کرد: درکشت گندم نگاه ما به آب آسمان هست اما درکشت برنج از آب ذخیره شده استفاده می شود که در جای خود بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی با اشاره به آمارها مبنی بر اینکه در چند سال آینده هیچ برنجی در بازار عرضه نخواهد شد بیان کرد: در گیلان238 هزار هکتار زمین کشاورزی با 300 هزار بهره مند داریم که به عنوان استان فقیری شمرده می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بابیان اینکه برداشت شلتوک در گیلان کمتر از 4 تن است اظهار کرد: با توجه به استعداد و ابزارهای ممکن می توان افزایش برداشت 20 درصدی برنج را داشته باشیم.

شعبان نژاد با تاکید بر اینکه جهاد دنبال کشت دوم ، تلفیقی و یا جای گزین در گیلان است افزود: در گیلان محصولی کشت می شود که یک چهارم تولید در سایر استان ها برداشت می شود و بیانگر این است که باید رویکردها در تولید تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه باید سختی کار کشاورزی از استان دور شود گفت: باید بسترها فراهم شود تا تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی نو جایگزین شیوه سنتی شود و با اصلاح زهکش ها و به زراعی سطح بهره وری را افزایش دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اعلان اینکه در 5 سال اخیر بالای 10 هزار ماشین آلات کشاورزی در اختیار گیلانیان قرارگرفته بیان کرد: در سال گذشته 130 هزار هکتار نشا در گیلان ماشینی انجام شده که کاهش سختی کار و هزینه را در برداشته است.

شعبان نژاد گفت: در حال حاضر بیش از 20 نوع کود موردنیاز و سایر نهاده ها در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی بابیان اینکه 150 تن بذر اصلاح شده برنج در اختیار کشاورزان توزیع می شود تصریح کرد: در کار جهادی ثمره و افزایش خدمات رسانی به مردم بیشتر خواهد بود و تمام خدمات سازمان جهاد تاکنون با رویکرد جهادی به کشاورزان عرضه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بابیان اینکه در کار جهادی نباید نگاه سازمانی داشت گفت: ما معتقدیم باید کشاورز را با خود همراه کرد و در تمامی مشارکت ها رشد و نمو کشاورزان از اولویت ما باشد.

شعبان نژاد با اعلام اینکه امکانات در حد امکان برای کشاورزان فراهم می شود افزود: جهاد کشاورزی در کنار سپاه به حمایت از کشاورزان می شتابد و در این راه کوتاهی نخواهیم داشت.
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان