Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

سی امین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت صبح امروز با بررسی لایحه اعطای امتیازات مربوط به صدور پروانه ساختمانی و ردیف های درآمدی شهرداری رشت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رئیس شورای اسلامی شهر رشت در این جلسه با تبریک پیشاپیش به مناسبت روز مهندس اظهار کرد: در جلسه امروز شورا بحث های ترافیکی منتهی به پیاده راه که در جلسه گذشته صحن شورا نیمه تمام باقی مانده بود بررسی می شود.

سید امیرحسین علوی افزود: لایحه انتشار اوراق خدمات شهری به منظور تأمین منابع مالی نقدی و دیون ناشی از پروژه های عمرانی و غرامت املاک ناشی از تملک نیز در جلسه امروز شورا بررسی می شود.

شهردار رشت با حضور در جلسه علنی شورای رشت پیرامون لایحه اعطای امتیازات مربوطه به صدور پروانه ساختمانی و ردیف های درآمدی در رشت اظهار کرد: این لایحه با قید دو فوریت به شورا ارسال شده است و طی آن قصد داریم خدمات سیار در اسفندماه را به فروش برسانیم.

مسعود نصرتی افزود: در این لایحه نسبت به اعطای امتیازات مربوط به صدور پروانه ساختمانی و ردیف های درآمدی مربوط به ساخت وساز از قبیل تراکم، احداث بنا، جرائم کمیسیون ماده صد، بهای خدمات شهری اقدام می شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز با بیان اینکه انتشار اوراق برای نخستین بار در رشت انجام می شود گفت: این مهم باید به خوبی اطلاع رسانی شود.

فاطمه شیرزاد افزود: در این لایحه ارزش این اوراق برای عرضه عمومی به نرخ سال صدور منتشر و در زمان استفاده عوارض بر اساس تعرفه سال صدور محاسبه و مشمول جایزه خوش حسابی (پرداخت نقدی) مصوب شورای اسلامی شهر رشت می شود.

وی با اشاره به اینکه در این لایحه نرخ اوراق مربوطه شامل کلیه خدمات شهرداری بر اساس تعرفه مصوب سال فروش به استثناء جرائم کمیسیون ماده صد و فروش اموال است.

در این جلسه اعضای شورا با فروش اوراق به مبلغ سه هزار میلیارد ریال برای هرسال موافقت کردند.

به گزارش فارس با لایحه انتشار اوراق خدمات شهری به منظور تأمین منابع مالی نقدی و دیون ناشی از پروژه های عمرانی و غرامت املاک ناشی از تملک موافقت شد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به لایحه نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی با تسهیلات کم بهره اظهار کرد: برای این کار چند شیوه در نظر گرفته شده است که از آن جمله می توان به ارائه تسهیلات با کارمزد ۲ الی ۴ درصد اشاره کرد.

علوی افزود: درروش دیگر یکی از بانک های عامل وام را با کارمزد ۱۴ درصدی در اختیار شهرداری قرار می دهد و شهرداری مابه التفاوت را پرداخت کرده و راننده متقاضی تسهیلات را با کارمزد ۴ درصدی دریافت می کند.

وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۶ برای اعطای تسهیلات به رانندگان به منظور نوسازی ناوگان ردیف بودجه تعیین شد تصریح کرد: در بودجه سال ۹۶ مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان برای نوسازی در نظر گرفته شده است.

علوی با ابراز نگرانی از افزایش قیمت دلار تصریح کرد: با افزایش دلار قیمت خودروها روزبه روز در حال افزایش است و هراندازه در تصمیم گیری برای اعطای تسهیلات کم بهره به منظور نوسازی ناوگان تاکسی رانی تعلل شود یقیناً در زمان خرید خودرو نیز مشکلاتی ایجاد می شود و این تأخیر به صلاح نیست.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه شهرداری در حد تفاهم نامه با بانک های عامل وارد مذاکره شود گفت: میزان تسهیلات با کارمزد ۱۴ درصدی که قرار است دریافت شود مبلغ هنگفتی می شود.

رضا رسولی افزود: باید به میزان کارمزدها و نحوه دریافت وام توجه شود.

در راستای بررسی لایحه پرداخت تسهیلات کم بهره به رانندگان، اعضای شورا به شهردار رشت اجازه دادند تا با بانک های عامل استان وارد مذاکره شود.

در جلسه امروز شورا لایحه ترافیکی رینگ هسته مرکزی رشت بررسی شد.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه اعمال برخی از محدودیت های ترافیکی زحمت شهروندان را افزایش می دهد اظهار کرد: این طرح مجوزهای لازم را ندارد و با توجه به اینکه بدون اطلاع رسانی قرار است انجام شود یقیناً بار اجتماعی فراوانی به همراه دارد و برای شهروندان و گردشگران مشکلات فراوانی ایجاد می کند.

فاطمه شیرزاد افزود: تبعات برخی از طرح های ترافیکی که در رشت باعجله انجام شده است در شهر قابل مشاهده است.

وی با اشاره به اینکه جمع آوری نرده های بی آر تی در رشت یکی از این موارد است گفت: نمی خواهیم دوباره باعجله کاری مشکلاتی به شهر تحمیل شود و یقیناً اجرای این طرح بازهم تبعاتی به همراه دارد.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر رشت نیز با بیان اینکه اجرای این طرح اقدام خوبی است گفت: اجرای این طرح بار ترافیکی رشت را روان می کند.

حامد عبداللهی افزود: یقیناً اجرای این طرح با استقبال رانندگان مواجه می شود.

رئیس راهنمایی و رانندگی گیلان با اشاره به اینکه طرح مذکور دو مرحله در شورای ترافیک استان مطرح شده است گفت: هر کاری تبعاتی دارد و یقیناً این طرح نیز چنین مواردی را تجربه می کند.

محمدرضا محمدی افزود: برای کمک به رفع مشکلات ترافیکی رشت باید تبعات آن را نیز بپذیریم و این کار ۵۳ درصد تأخیر ترافیکی در شهر را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح درگیری مابین رانندگان را نیز کاهش می دهد گفت: یقیناً با اجرای آن افرادی به ما مراجعه می کنند و به طورکلی این طرح بسیار بزرگ است.

محمدی افزود: ما ناگزیر هستیم که درباره پیاده راه نیز تصمیم گیری کنیم.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه برخی از مشکلات ترافیکی شهر قدمت ۳۰ ساله دارد اظهار کرد: زمانی که خیابان تختی یک طرفه شد با اعتراضات گسترده ای مواجه شد اما در شرایط فعلی شاهد ارزش بالایی املاک آن مسیر هستیم.

جلال الدین محمد شکریه افزود: اجرای این طرح ترافیک سطح رشت را روان سازی می کند.

عضو دیگر شورای اسلامی رشت نیز با اشاره به اینکه در شهر رشت به مبانی ترافیک شهری که احترام به شهروندان، محیط زیست بی توجهی می شود گفت: با این مبحث فضای گردش اتوبوس محدود می شود.

رضا رسولی افزود: در این طرح جذابیت اتوبوس برای شهروندان و گردشگران وجود ندارد.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اعتراض به این طرح گفت: یک طرفه کردن مسیرها و افزایش اتوبوس ممکن است مشکلات ترافیکی را تا حدودی برطرف کند اما به آلودگی های زیست محیطی می افزاید.

فاطمه شیرزاد افزود: در این زمان از سال که شاهد افزایش حضور گردشگران در شهر هستیم اعمال محدودیت های ترافیکی یقیناً مشکلات را افزایش می دهد و بررسی و اجرای آن باید به زمان دیگری موکول شود.

وی با بیان اینکه شهردار رشت باید تبعات اجتماعی این طرح را بپذیرد تصریح کرد: زمانی که تختی یک طرفه شد خیابان آیت الله احسان بخش ایجاد شد و حجم آن را کاهش داد.

وی افزود: اجرای این طرح در شورای ترافیک استان تائید نشده است و شهر رشت آزمایشگاه نیست که همه چیز در اینجا آزمون وخطا بشود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه اعضای شورا نباید درباره طرح ها قبل از تصویب مصاحبه کنند اظهار کرد: سخنگوی شورا باید این موارد را رعایت کند.

فرهام زاهد افزود: در بررسی تمامی طرح ها باید در ابتدا تصمیم گیری شود و سپس مصاحبه انجام شود.

شیرزاد در پاسخ به اظهارات زاهد گفت: هر زمان صلاح بدانم مباحث را از طریق رسانه به اطلاع شهروندان می رسانم.

وی با بیان اینکه ما نمایندگان و منتخبین مردم رشت هستیم تصریح کرد: مشکلات شهر بسیار فراوان است و در شب شهادت حضرت زهرا میادین شهر رشت چراغانی و نورانی بودند و متأسفانه این مهم با سکوت برخی از افراد همراه بود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با دعوت اعضای شورا به حفظ احترام متقابل اظهار کرد: اگر اعضا بخواهند به صورت دوطرفه صحبت کنند جلسه را خاتمه می دهم.

سید امیرحسین علوی افزود: حساسیت اعضای شورا به عنوان منتخبین مردم قابل احترام است و باید در همه موارد بحث و تبادل نظر شود.

وی با اشاره به اینکه جمع آوری ساده خط بی آر تی و احداث خط ویژه در این مباحث در اولویت است تصریح کرد: گاردهای مربوط به بی آر تی امروزه جان شهروندان را به خطر انداخته و در زمان اجرا نیز باعجله اجرا شد.

رسولی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه خط ویژه در خیابان امام به صورت ناقص اجرا شد گفت: خط ویژه خیابان امام رشت عمداً به سمت ناکارآمدی پیش رفت.

وی افزود: باید به حق شهروندان بابت داشتن خط ویژه اتوبوس احترام بگذاریم.

عضو شورای رشت با اشاره به اینکه مخالف اجرای این طرح نیستم اظهار کرد: بنده معتقدم این طرح در قبل از سال جدید نباید اجرایی شود.

فاطمه شیرزاد افزود: هر طرح ترافیکی باید فرهنگ سازی و سپس اجرا شود و در غیر این صورت تبعات اجتماعی فراوانی به همراه دارد.

به گزارش فارس، طرح اصلاح ترافیکی رینگ هسته ای شهر مورد موافقت اکثریت اعضای شورا قرار گرفت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان