Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : فرمانده مرزبانی ناجا گفت: در سال های گذشته اقدامات خوبی در مورد انسداد مرزها انجام شده ولی کامل نشده و برابر برآوردهای ما ۶۰ درصد کنترل و انسداد انجام شده و ۴۰ درصد از آن باقی مانده است.

سردار قاسم رضایی صبح امروز در جمع خبرنگاران در محل پل ریلی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان اظهار داشت: با توجه به راهبردهایی که هر دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دنبال می کنند یکی از مواردی که می تواند تعاملات دو کشور را افزایش دهد تردد و رفت و آمدهای دو کشور است.

وی با اشاره به نقطه صفر مرزی دو کشور و پل ریلی آستارا-آستارا افزود: آنچه که مرزبانان را خوشحال می کند ارتقاء تعاملات هر دو کشور است که امروز این ارتقاء را شاهدیم و همین ترددها می تواند کسب و کارها را توسعه دهد و وجود این پل برای دو کشور منافع مشترکی را به دنبال خواهد داشت.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه مردم استان گیلان از این شرایط موجود استقبال می کنند تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به اینکه مردم فهیم گیلان از قوانین مرزی آشنایی کامل دارند شاهد جرائم مرزی نیستیم و هم اکنون اعتراضی بین مرزبانان دو کشور وجود ندارد.

سردار رضایی با اشاره به وضعیت مرزی دریای خزر با کشورهای همسایه گفت: با توجه به مرزهای موجود دریایی بین پنج کشور حاشیه دریای خزر تفاهمات خوبی وجود دارد و در آینده نزدیک تیمی از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به مسکو خواهد رفت و پیش نویس اولیه برای اقدامات مرزبانی نیز منعقد خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت رودخانه مشترک دو کشور در مرز مشترک آستارا خاطرنشان کرد: مسئولیت مهار رودخانه ها از سوی کمیته رودخانه های مرزی با مسئولیت اجرایی به وزرات نیرو واگذار شده و پیشنهادات مرزبانی نیز در این زمینه به این وزارتخانه ارسال شده است.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به مرز حساس ایران با افغانستان و لزوم مبارزه با قاچاقچیان و سوداگران مواد مخدر در این منطقه گفت: در سال های گذشته اقدامات خوبی در این منطقه صورت گرفته ولی کامل نشده است و برابر برآوردهای ما 60 درصد کنترل و انسداد انجام شده که 40 درصد از آن باقی مانده است.

سردار رضایی با تاکید بر اینکه در راستای انسداد مرزهای کشور اعتبارات خوبی در نظر گرفته نشده است افزود: بایستی دولت و نمایندگان مجلس در تدوین بودجه توجه جدی به انسداد مرزها داشته باشند و با طرح هایی که داده شده در سال 97 اگر اعتباری تامین شود مواردی از انسداد مرزها تکمیل شود.

وی درباره کاهش بودجه مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در لایحه بودجه سال 97 گفت: ما آنقدر عقب ماندگی در اقدامات مرزی داریم که نیاز به اقدام بزرگی داریم؛ در برخی کشورهای پیرامونی از سوی دشمنان توطئه هایی دنبال می شود و این ضرورت توجه بیشتر به مرزها را نشان می دهد.

فرمانده مرزبانی ناجا اظهار داشت: با دولت و تعدادی از نمایندگان مجلس درباره رفع مشکلات مرزی جلساتی داشته ایم که البته یک حرکت و اقدام بزرگی می خواهد؛ در غیر اینصورت با این حالت و امکانات محدود واقعاً نمی توان کار قابل توجهی انجام داد.

سردار رضایی با بیان اینکه مرزبانان در شرایط سخت از کیان و مرزهای کشور پاسداری می کنند افزود: با توجه به تهدیدات پیرامونی از دولتمردان و نمایندگان انتظار داریم که اقدام قابل توجهی را در برنامه ریزی و اعتباربخشی در حوزه مرزبانی را انجام دهند./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان