Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان گیلان گفت: آمار طلاق در گیلان ۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

احمد آقایی ظهر امروز در نشست خبری در رشت اظهار داشت: در طول یازده ماهه گذشته سال 96 تاکنون 357 هزار و 900 پرونده حقوقی و کیفری در محاکم قضایی استان گیلان تشکیل شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان تصریح کرد: استان گیلان جزء استان های امن کشور محسوب می شود و جرایم خشونت بار در آن بسیار ناچیز بوده و از درصد ارتکاب کمی در این موارد برخوردار است.

آقایی با اشاره به 10حوزه ای که بیشترین جرایم  در آن ها رخ می دهد گفت: ایراد ضرب عمدی در رتبه نخست، توهین رتبه دوم و سرقت، ایراد ضرب غیرعمد، تهدید، تخریب، نگهداری و فروش مواد مخدر، مزاحمت ملکی و کلاهبرداری در رتبه های بعد قرار دارند.

وی با اشاره به آمار پرونده های حقوقی و کیفری استان عنوان کرد: در یازده ماهه گذشته سال 96 تعداد 114 هزار و 900 فقره پرونده در بخش حقوقی و  243 هزار فقره پرونده نیز در بخش کیفری در محاکم قضایی استان گیلان تشکیل شده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان عنوان کرد: مقام معظم رهبری تاکیدات بسیاری روی برخی آسیب های اجتماعی دارند و مدیران و مسئولان کشوری را مکلف به کاهش آمار و ضریب وقوع آن ها کرده اند.

آقایی درباره آسیب های اجتماعی که کشور را تهدید می کند تصریح کرد: طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و قاچاق، چهار معضل و آسیبی است که نه تنها کشور ما و استان گیلان بلکه تمام دنیا به نوعی با آن درگیر بوده و آسیب می بیند.

وی نقش خانواده ها را در کاهش آمار آسیب های اجتماعی در کشور برشمرد و عنوان کرد: کانون گرم خانواده ها و نقش ارزشمند و بسیار تاثیر گذار پدر و مادر در ایجاد و تشکیل جامعه سالم و عاری از هرگونه جرم بسیار چشمگیر است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان ابراز داشت: تلاش دشمنان در عرصه های مختلف معطوف به وارد کردن آسیب به خانواده شده بنابراین از طریق شبکه های ماهواره ها و فضای مجازی سعی در تغییر الگوها و سنت های اصیل ایرانی را دارد.

آقایی به نقش آموزش و پرورش نیز اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه فرزندان بیشترین وقت خود را در مدرسه و با معلمان خود می گذارند بنابراین اولیاء مدرسه و مربیان می توانند با تاثیرگذاری مثبت در جهت شکل دهی شخصیت آن ها گام بردارند.

وی ابراز داشت: در یازده ماهه سال 96  برای تعداد 7 هزار و 40 0 پرونده طلاق حکم صادر شده که از این تعداد 5 هزار و 509 فقره پرونده طلاق توافقی و هزار و 891 پرونده نیز پرونده طلاق غیرتوافقی در استان است.

آقایی با اشاره به اینکه آمار طلاق در گیلان 7 درصد کاهش پیدا کرده است افزود: بر طبق آمار ثبت احوال گیلان در این زمینه در یازده ماهه گذ شته 5 هزار و 855 فقره پرونده طلاق داشته ایم که در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق به ثبت رسمی رسیده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان ابراز داشت: در بحث پرونده های مربوط به خشونت نیز در یازده ماهه گذشته از مجموع 243 هزار پرونده کیفری تشکیل شده 27 درصد آن مربوط به حوزه خشونت در استان گیلان است.

وی درباره موسسات داوری دستگاه قضایی استان گیلان اظهار داشت: در گیلان 22 موسسه داوری وجود دارد که در یازده ماهه امسال حدود 2 هزار و  59 فقره پرونده به آن ها برای مشورت ارجاع و در 616 مورد نیز حکم صادر شده است.

آقایی با اشاره به آمار خوکشی در استان گیلان نیز خاطرنشان کرد: در یازده ماهه گذشته سال 96 تاکنون تعداد 170 فقره خوکشی در گیلان به شکل های مختلفی اتفاق افتاده و در میان آن 41 نفر زن و 129 نفر آن ها مرد هستند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان افزود: بیشترین شیوه خودکشی های واقع شده به صورت حلق آویز کردن به میزان 53 درصد بوده همچنین 27 درصد نیز از طریق مسمومیت از طریق مصرف قرص برنج است.

آقایی در بحث خودکشی به رتبه گیلان در سطح کشور اشاره کرد و عنوان کرد: درباره آمار خودکشی های انجام شده، استان گیلان رتبه ششم کشوری را دارد و  به طور تقریبی هر هفته در میان 2 نفر در گیلان اقدام به خودکشی می کنند.

وی وقوع قتل را یکی از شدیدترین انواع خشونت خواند و تصریح کرد: در یازده ماهه سال 96  در استان گیلان تعداد 47 نفر به قتل رسیده اند که از این آمار اعلام شده تعداد 12 نفر آن ها زن  و 35 نفر نیز از مردان بوده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان بیان داشت: بروز تصادفات نیز در یازده ماهه گذشته جزء موارد حادث شده است که تعداد 16 هزار و 605 فقره تصادف در گیلان رخ داده و تعداد 399 نیز فوت کرده اند.

آقایی با اشاره به اهمیت حوزه منابع طبیعی در استان گیلان خاطرنشان کرد: در طول یازده ماهه سال 96 و با توجه به اهمیت حوزه منابع طبیعی نسبت به رفع تصرف هزار و 743 هکتار از اراضی منابع طبیعی استان گیلان اقدام شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان بیان داشت: در یازده ماهه امسال تعداد 509 فقره پرونده در حوزه منابع طبیعی در محاکم قضایی استان گیلان تشکیل شد و  از این تعداد، 372 فقره پرونده نیز مختومه اعلام شده است.

آقایی درباره سایر حوزه ها و پرونده های تشکیل شده نیز عنوان کرد: در یازده ماهه گذشته 2 هزار و 98 پرونده در حوزه های انفال ، محیط زیست، تصرف سواحل، تخریب اراضی زراعی و تغییر کاربری و غیره در استان گیلان تشکیل شده است.

وی با اشاره به پرونده های مختومه و رفع تصرف شده این حوزه ابراز داشت: تعداد 245 فقره پرونده مختومه اعلام شد و 3 هزار و 607 هکتار از اراضی تصرف شده استان نیز در طول یازده ماهه گذشته رفع تصرف شده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان عنوان کرد: 382 هکتار بدون حکم، رفع تصرف شدند و برای 45 هکتار تغییر کاربری قانونی، 92 هکتار کاربری مجاز داده شد و 110 هکتار نیز به وضعیت سابق خود برگشت.

آقایی درباره انفال عمومی ابراز داشت: در اصول 45 و 50 قانون اساسی از انفال به عنوان اموالی که مالک حقیقی آن خداوند، پیامبر اکرم( ص) ، ائمه اطهار، امان زمان( عج) و نایب او ولی فقیه زمان است نام برده شده است.

وی در مورد تشکیل شورای حفظ حقوق بیت المال افزود: منابع طبیعی ، مراتع، سواحل دریا، جنگل ها، تالاب ها و مواردی از این دست انفال عمومی محسوب می شوند که شورای حفظ حقوق بیت المال برای صیانت از آن فعالیت می کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان تصریح کرد: این شورا از سال 83 توسط رئیس وقت قوه قضائیه تشکیل شد و در آن نزدیک به 30 نفر از مدیران ارشد استانی مداخله کرده و جهت و حراست از حفظ انفال اقدام می کنند.

آقایی با اشاره به فعالیت های بسیار مطلوب این شورا در استان گیلان عنوان کرد: با حضور رئیس کل دادگستری در استان گیلان فعالیت های شورای حفظ حقوق بیت المال با جدیت بیشتری دنبال شده و موفقیت های بسیاری کسب کرده است.

وی سه راهبرد کاری دادگستری استان گیلان را برشمرد و گفت: اصل سلامت در کار، اصل نظم در امور و اصل کار که بر پنج مدار قانون، اخلاق، حاکمیت، شهروندنگری و تعامل استوار است جزء مهم ترین راهبرد های تعیین شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان بیان داشت: ایجاد تعامل مطلوب و کاملاً ضابطه مند در راستای احقاق حقوق بیت المال که منبعث از قانون بوده و با حفظ حریم ها و استقلال انجام می شود از مهم ترین اولویت های کاری است.

آقایی با اشاره به نقش بسیار خطیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان گفت: اگر این شورا که تاکنون با جدیت کامل در حوزه های محوله ورود کرده تشکیل نمی شد چیزی از انفال عمومی در استان گیلان نیز باقی نمی ماند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان بیان داشت: دستگاه قضایی کشور در حوزه های رسیدگی، تعقیب و صدور حکم برای پاسداشت از حقوق عامه مردم و تظلم خواهی در جهت احقاق حق شهروندان با جدیت ورود می کند.

آقایی درباره واحد های مختلف معاونت پیشگیری از وقوع جرم نیز عنوان کرد: اداره پیشگیری قضایی، پیشگیری فرهنگی و اجتماعی، پیشگیری وضعی انتظامی و پییشگیری مردمی از بخش های بسیار فعال این معاونت هستند.

وی درباره موفقیت به دست آمده در دستگیری محکومان فراری و یا دستگیر نشده تصریح کرد: از ابتدای امسال با برگزاری نشست های کاری به دستگاه های نظامی، انتظامی و امنیتی و دادستان های استان رفع این مشکل ره در دستور کار قرار دادیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان اظهار داشت: امسال اولویت کاری در مورد محکومان متواری سارق قرار داده شد و با همکاری نیروی انتظامی در سطح استان گیلان در این بخش موفقیت های چشمگیری حاصل شد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 2

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان