Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس از تلاش مجلس برای رفع ضعف های موجود در روند ارائه خدمات به جامعه پرستاری خبر داد.

محمد حسین قربانی با تکذیب اخباری مبنی بر مهاجرت سالانه هزاران پرستار از کشور با بیان اینکه برای فعالیت پرستاران ایرانی هیچ جایی بهتر از ایران نیست، گفت: البته درست است که ما نتوانسته ایم منویات و انتظارات جامعه پرستاری را برطرف کنیم و با توجه به کمبود تعداد پرستار مورد نیاز به ازای هر تخت در مقایسه با استاندارد جهانی فاصله زیادی داریم، ولی فرهنگ موجود در حوزه درمان کشور به گونه ای است که هم از نظر عاطفی و هم از نظر علم پزشکی رابطه عمیقی بین اعضای جامعه پزشکی و بیماران وجود دارد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، افزود: هم اکنون برای رفع دغدغه هایی که پیرامون مهاجرت پرستاران وجود دارد باید دولت و مجلس کمک کنند تا مشکلات این قشر در مورد نحوه ارائه خدمات و پرداختی ها به آنها رفع شود.

وی در ادامه ضمن تشکر از زحمات پرستاران کشور بر این مهم تاکید کرد که پرستاران از جمله زحمتکش ترین قشر از جامعه پزشکی کشور بوده و به تعبیری خط مقدم ارائه خدمات بهداشت و درمان به مردم هستند، بنابراین مجلس به دنبال رفع ضعف های موجود در روند ارائه خدمات به جامعه پرستاری است.

کمبود منابع انسانی در حوزه پرستاری امکانپذیر نیست

قربانی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر کمبود 100 هزار پرستار در کشور تصریح کرد: ضعف موجود در این مورد به جایگاه دولت برای جذب نیروی انسانی برمی گردد و این تنها محدود به جامعه پرستاری هم نمی شود به دلیل اینکه برنامه دولت برای کوچک کردن بدنه خود مانع از امکان صدور مجوز برای جذب مجدد نیروی انسانی می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در ارائه راهکار برای رفع کمبود منابع انسانی در حوزه پرستاری یادآورشد: هم اکنون برای رفع کمبود نیروی این بخش همراه با تامین حقوقشان باید بر اساس اصل 44 قانون اساسی در جهت واگذاری حوزه درمان به بخش خصوصی حرکت کنیم، ضمن اینکه این اقدام باید همراه با نظارت جامع بر روند فعالیت آنها باشد نه اینکه تنها با تفکر خصولتی سازی این بخش را رها کرده که در پی آن هم به جامعه هدف ظلم شود و هم نتوانیم به نتیجه سیاست گذاری هایی که پیش بینی شده دست پیدا کنیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: البته برغم اینکه در این مورد تجربه ناموفقی داشته ایم، نتیجه اجرای این طرح در حوزه سلامت متفاوت تر بوده و با تامین منابع بیمه ها، گاید لاین ها، تعرفه جامعه پرستاری و نظارت بر نحوه ارائه خدمات در این بخش متفاوت با سایر حوزه ها خواهد بود./منبع : خانه ملت

پایان پیام

 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان