Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : سمینار معرفی دو پروژه تحقیقاتی شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان با حضور دکتر تقوایی مدیر کل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر، مهندس معین پور مشاور مدیر عامل شرکت توانیر، مهندس داراب زاده معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان، اعضای کمیته تحقیقات شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان، نمایندگان شرکت برق منطقه ای زنجان و شرکت مهندسین برق گیلان زمین در سالن کنفرانس شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان برگزار شد.

«دکتر تقوایی» مدیر کل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر در این سمینارگفت: دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر از 5 گروه ارتباط صنعت با دانشگاه و مراکز پژوهشی ، گروه کنترل کیفیت تجهیزات برق، گروه پروژه های ملی و توسعه ای ، گروه فناوری های نو و گروه ارتباط با زیر مجموعه تشکیل شده است. دفتر تحقیقات  و توسعه فناوری شرکت توانیر سالانه 25 میلیارد تومان برای پروژه های تحقیقاتی شرکتهای برق منطقه ای و شرکتهای توزیع نیروی برق سرمایه گذاری می کند. برای پروژه های تحقیقاتی و حتی برای پروژه های خارج از اولویت و پروژه هایی که باید بنا به ضرورت در اسرع وقت اجرا شود از بابت تخصیص منابع جای نگرانی وجود ندارد و آمادگی لازم برای تخصیص منابع در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: انتظار می رود برای انجام پروژه های تحقیقاتی فقط از پتانسیل و ظرفیت استانی و منطقه ای استفاده نشود و از ظرفیت کل کشور در این خصوص استفاده لازم شود. برای موسسات و دانشگاههایی که بتوانند در قالب پروژه های تحقیقاتی یک مشکل ملی را حل کنند تسهیلات خوبی از سوی شرکت توانیر در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه حدود 700 تا  800 اولویت تحقیقاتی در شرکت توانیر در بخشهای مختلف وجود دارد گفت: دفتر تحقیقات شرکت توانیر حمایت لازم از تجهیز آزمایشگاه را انجام می دهد اما این حمایت در قالب پروژه های تحقیقاتی است که منجر به تجهیزات آزمایشگاهی بشود.

مدیر کل دفتر تحقیقات  و توسعه فناوری شرکت توانیر با بیان اینکه تدابیر لازم برای کاهش فرایند انجام پروژه های تحقیقاتی انجام شده است و تصمیماتی در رابطه با تجاری سازی اتخاذ شده است، افزود:

در قراردادهایی که محققین و اساتید دانشگاه با شرکت های برق منعقد می نمایند، مالکیت فکری و معنوی با کارفرما است و بدون اجازه کارفرما محققین حق نشر و استفاده از نتایج تحقیقات را ندارند مگر اینکه اجازه این کار را کارفرما بدهد. شرکتهای کارفرمایی اجازه دارند دستگاههای ساخته شده مورد نیاز محقق و دانشگاهها را در اختیار آنها قرار دهند.

مهندس « داراب زاده» معاون برنامه ریزی و تحقیقات  شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در ابتدای این سمینارگفت: مطابق سیاست گذاری که در ابتدای سال 96 انجام شد و با توجه به تاکید مهندس بلبل آبادی مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان توجه و اهتمام ویژه ای به امور تحقیقاتی در شرکت شده است به نحوی که شاهد رشد و جهشی در فعالیتهای تحقیقات شرکت بودیم.

وی افزود: کمیته تحقیقات شرکت بطور منظم جلسات پرمحتوایی را در طول سال برگزار کرد و در این جلسات ارائه مطالب تحقیقاتی از سوی محققین نیز انجام شد که خروجی این جلسات، اتخاذ تصمیم گیریهای خوب و موثری بود که به مشخص کردن اولویتهای تحقیقاتی کمک شایانی کرد. با تلاش و انجام کار گروهی توانستیم 100 درصد بودجه تحقیقاتی شرکت را جذب کنیم و در سال 96 برای 10 اولویت تحقیقاتی عقد قرارداد انجام شد.

معاون برنامه ریزی و تحقیقات در ادامه گفت: در سال 96 با توجه به نیازسنجی و اولویتهایی که داشتیم حدود 100 عنوان تحقیقاتی از واحدهای مختلف، مراکز علمی و دانشگاهها داشتیم، به عبارتی این عناوین تحقیقاتی منجر به تنظیم اولویتهای تحقیقاتی برای سال 97 شد و نقشه راه ما را برای سال آتی تا حدودی مشخص کرد.

در ادامه نتایج پروژه تحقیقاتی«مطالعات جامع برنامه ریزی توان راکتیو در شبکه فوق توزیع و انتقال برق منطقه ای گیلان» توسط دکتر افراخته و پروژه تحقیقاتی« اتوماسیون یکی از پستهای فوق توزیع قدیمی شرکت برق منطقه ای گیلان و ایجاد قابلیت کنترل از راه دور پست مزبور» توسط نماینده شرکت مهندسین برق گیلان زمین برای حضار ارائه شد.

شایان ذکر است در خاتمه این سمینار با اهدا لوح سپاس از محققین پروژه های تحقیقاتی ارائه شده و تلاشها و زحمات مهندس قنبرزاده ناظر یکی از پروژه های تحقیقاتی خاتمه یافته قدردانی شد. / منبع : روابط عمومی شرکت برق منطقه ای گیلان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان