Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری کل گیلان با اشاره به برگزاری جشن های پایان سال و چهارشنبه سوری گفت: مراجع قضایی استان گیلان با هنجارشکنان و برهم زنندگان نظم عمومی برخورد جدی می کند.

احمد آقایی اظهار داشت: با توجه به در پیش بودن چهارشنبه آخر سال و استفاده برخی افراد از مواد منفجره و محترقه، مراجع قضایی با هنجارشکنان، برهم زنندگان کسب و کار مردم و نظم عمومی برخورد جدی و قاطعی خواهند داشت.

آقایی با اشاره به ماده 618 قانون مجازات اسلامی عنوان کرد: برای فردی که بخواهد با استفاده از مواد محترقه قصد ایجاد اخلال، برهم زدن نظم عمومی و ایجاد مزاحمت برای نوامیس مردم را داشته باشد از 3 ماه تا یک سال حبس و 74 ضربه شلاق در نظر گرفته شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری کل استان گیلان ابراز داشت: اگر فردی با استفاده از مواد محترقه موجبات سقط جنین زن باردار را فراهم کند بر طبق ماده 622 قانون مجازات اسلامی برای او از یک تا 3 سال حبس در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اگر این کار منجر به فوت زن باردار شود فرد خاطی به قصاص محکوم می شود افزود: بر طبق ماده 501 قانون مجازات اسلامی اگر فردی به عمد و با استفاده از مواد محترقه و آتش زا موجبات مرگ کسی را رقم بزند به قصاص محکوم می شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری کل استان گیلان خاطرنشان کرد : بر طبق ماده 501 قانون مجازات اسلامی اگر فرد خاطی با استفاده از مواد محترقه موجبات فوت غیرعمدی کسی را فراهم کند قتل شبه عمد محسوب شده و به پرداخت دیه و حبس محکوم می شود.

آقایی مجازات تخریب اموال مردم و آتش سوزی در پی استفاده از مواد محترقه را برشمرد و گفت: اگر کسی بخواهد با استفاده از مواد آتش زا اقدام به اینگونه اعمال کند بر طبق ماده 678 قانون مجازات اسلامی برای فرد خاطی از دو تا پنج سال حبس در نظر گرفته می شود.

وی با اشاره به مجازات تعیین شده برای اخلالگران نظم و امنیت عمومی بیان داشت: قانونگذار به افرادی که در جهت بر هم زدن امنیت و آرامش مردم از مواد محترقه در این ایام استفاده کند عمل وی را جرم علیه امنیت داخلی تلقی کرده و حبس سنگین برای آن در نظر گرفته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری کل استان گیلان عنوان کرد: دستگاه قضا، نهادهای امنیتی، نظامی و انتظامی با کسانی که در این شب های پایانی سال قصد سوءاستفاده و ایجاد آشوب و اغتشاش و بر هم زدن امنیت را دارند با قاطعیت، جدیت و با سرعت برخورد می کند.

آقایی مردم استان گیلان را مردمانی بسیار فهیم خواند و خاطرنشان کرد: استان گیلان دارای یک پیشینه تاریخی و غنای فرهنگی بسیار قابل توجهی است و به طور قطع عمل عده ای اخلالگر معدود نمی تواند خدشه ای در این سابقه بسیار درخشان ایجاد کند.

وی به جا آوردن آیین های سنتی و قدیمی را بین تمام نظام های اجتماعی مشترک خواند و افزود: با یک نگاه منصفانه در دنیا می بینیم مردم جوامع مختلف برای استقبال از سال نو یکسری سنت ها و رسوماتی که پیشینه تاریخی در گذشته آنان دارد را به جا می آورند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری استان گیلان ابراز داشت: در کشور ما نیز با توجه به وجود دین اسلام آموزه های دینی همچون ضرورت نظافت و حفظ پاکیزگی مورد تاکید قرار گرفته و توانسته به خوبی با آیین های ملی سرزمین کهن ایران عجین شود.

آقایی ایجاد روحیه نشاط را از مؤلفه های مورد توجه آیین های اسلامی و ملی دانست و عنوان کرد: ضرورت تغییر در نوع اندیشه ها و تفکرات در راستای قدم گذاشتن به سال جدید از مهم ترین مسائلی است که بر طبق آموزه های کهن این سرزمین به آن تاکید شده است.

وی با اشاره به برگزاری جشن های پایانی سال و چهارشنبه سوری تصریح کرد: این رسم دیرینه و پرمعنا از دیرباز به صورت سینه به سینه به ما منتقل شده و باید برای اجرا و به جا آوردن صحیح و درست آن و ایجاد نشاط حقیقی در بین خانواده ها و جوانان تلاش کنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری استان گیلان عنوان کرد: دید و بازدیدها، جشن های پایانی سال و مراسم چهارشنبه سوری از فرصت های ارزشمند جهت تحقق آداب و رسوم گذشتگان است و باید با کسانی که قصد انحراف این آموزه ها را دارند برخورد جدی شود.

آقایی نقش رسانه ها را در فرهنگ سازی مطلوب در این ایام را خطیر خواند و افزود: صدا و سیما، رسانه ها و فضای مجازی می توانند با تبلیغات مناسب در جهت ترویج فرهنگ اصیل اسلامی ای ایرانی و شناساندن راه های ایجاد نشاط حقیقی در بین مردم کمک شایانی داشته باشند.

وی با اشاره به برگزاری برنامه و جلسات مشترک این معاونت با سایر نهادها و دستگاه ها گفت: از سال 89 هر ساله در طلیعه ماه اسفند معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری جلسات چندجانبه و مشترکی را در جهت ایجاد هم افزایی و تعامل بیشتر برگزار می کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری کل استان گیلان خاطرنشان کرد: پیشگیری امری مشارکتی بوده و تنها بر عهده یک نهاد مشخص نیست بلکه تنها در سایه همکاری های متقابل دستگاه ها و نهادهای مربوطه می توان به اثربخشی هرچه بیشتر برنامه ها و اهداف دست یافت.

آقایی تعامل دستگاه ها و نهادها را با معاونت پیشگیری دادگستری مطلوب خواند و اظهار داشت: در سال های اخیر به جهت برگزاری نشست های هماهنگ و مشترک، سطح همکاری ها برای کاهش میزان وقوع حوادث و خطرات بسیار موثر واقع شده است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی و دادستان ها همواره در کنار مردم هستند تصریح کرد: نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و اداره اطلاعات همواره با تعاملی مثال زدنی در کنار مردم، از جنس مردم و یار و یاور همیشگی آن در ایجاد فضای امن در جامعه هستند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان