Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در جلسه کمیته صنعت استان، با تاکید بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های استان، گفت: اگر می خواهیم مشکل مردم استان حل شود بایستی برای تقویت و پیوند کشاورزی، گردشگری و تجارت اهتمام داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در این نشست که با محوریت موضوعات آمایش صنعتی، توسعه تجارت و پتروشیمی تشکیل شد، گفت: آمایش صنعتی را در استان نداریم و در فضایی هستیم که سلایق شخصی حاکم است و این دیدگاه مشکل آفرین است.

وی با اشاره به اینکه مزیت ها و محدودیت هایی داریم، ادامه داد: بایستی برای اجرای هر طرحی قابلیت ها را لحاظ کنیم؛ در بعضی موضوعات مزیت داریم، اما مزیت داشتن هم به معنای آن نیست که به هر موضوعی ورود کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه مخالف آوردن صنعت پتروشیمی در استان نیستم، گفت: آلایندگی بخش عمده صنعت پتروشیمی قابل کنترل است اما نباید تصور شود، آوردن این صنعت در استان معجزه می کند.

دکتر سالاری تصریح کرد: ما نمی خواهیم مردم را فریب دهیم؛ عهدمان اینست که با مردم صداقت داشته باشیم و راست بگوییم. وی افزود: بایستی ظرفیت ها را واقع بینانه نگاه کنیم؛ نماینده عالی دولت در استان، خاطرنشان کرد: پتروشیمی باید با احتیاط، رعایت ملاحظات زیست محیطی و واقع بینانه اجرا شود.

دکتر سالاری اظهار داشت: در بخش صنایع تبدیلی، تولیدات کشاورزی و توسعه گردشگری و تجارت، می توانیم با کمترین سرمایه گذاری، چندین برابر پتروشیمی اشتغالزایی فراهم کنیم.

وی گفت: آمایش صنعتی یعنی توان و ظرفیت طبیعی را با مزیت های مان و نیازهای ملی و صادراتی مان پیوند بزنیم.

استاندار گیلان تاکید کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بایستی برای طرح ها تحلیل داشته باشند و بمنظور آمایش صنعتی و توسعه تجارت در استان کارهای مطالعاتی انجام دهد و در همین راستا، از مشاور بهره بگیرد.

دکتر سالاری با بیان اینکه صنعتی شدن با ملاحظات زیست محیطی در استان قابل انجام است؛ گفت: حتما باید صنعتی شویم اما صنعتی شدن استان در پتروشیمی خلاصه نمی شود.

وی با اشاره به اجرای پروژه راه آهن در استان و لزوم بهره گیری از ظرفیت های استان گفت: اتفاقات بسیار مثبتی در استان همچون راه آهن در حال انجام است؛ راه آهن تا رشت آمده و ادامه آن تا بندرانزلی و آستارا نیز ظرف چند سال آینده انجام می شود، اما اگر با وجود بنادر و ظرفیت های استان، برنامه ای نداشته باشیم، تحولی صورت نمی گیرد.

استاندار گیلان گفت: اتصالات راه آهن به بندر انزلی و آستارا به عنوان کریدور شمال – جنوب بسیار خوب است اما ربطی به استان ندارد و اگر برنامه ریزی صحیح و اصولی نباشد و از ظرفیت های این منطقه بهره گرفته نشود، تفاوتی با قبل در اقتصاد مردم ایجاد نمی شود.

دکتر مصطفی سالاری با بیان اینکه برای تجارت خارجی زیرساخت های خوبی در استان وجود دارد، افزود: فضای سیاسی و روابط بین الملل مان تقویت شده و موانع مان در سطح کلان بسیار کمتر از گذشته شده که این موضوعات بستر خوبی را برای توسعه تجارت خارجی استان فراهم کرده است.

وی تاکید کرد: برای عملیاتی شدن توسعه تجارت خارجی بخشی از مسائل همچون اصلاح در آیین نامه ها و بخشنامه ها باید از طریق سطوح ملی و بخش دیگری هم در استان انجام شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان