Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان با تاکید بر برگزاری کرسی های اندیشی در دانشگاه ها افزود: برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها کم است و در این راستا دفاتر نهاد نمایندگی در دانشگاه ها پیگیری کنند تا برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها تقویت شود.

آیت الله رسول فلاحتی در دیدار با جمعی از روسا و مدیران دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان گیلان با بیان اینکه مسئولین استانی باید از وجود دو نهاد حوزه و دانشگاه استمداد بگیرند، اظهار کرد: اگر خواستار رونق در عرصه فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی هستیم باید از کمک این دو قشر بهره مند شویم.

وی تصریح کرد: غربی ها خواستند با تشکیل و تاسیس دانشگاه در ایران جلوی دین را بگیرند اما علاوه بر اینکه در این مورد موفق نشدند باعث رشد و تعالی جامعه ایرانی نیز شدند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به بیانات حضرت امام (ره) در خصوص رشد و تعالی دانشگاه ها، بیان کرد: در حال حاضر دانشگاه ها از رشد بسیار خوبی برخوردار هستند و ارتقای رتبه ایران از رتبه 69 به 17 جهان گویای این مطلب است؛ البته نباید از تلاش و کوشش دست برداریم و هنوز از قله های درخشان علم فاصله زیادی داریم که انشاالله شاهد رشد و شکوفایی استعدادهای درخشان این مرز و بوم در آینده ای نزدیک خواهیم بود .

فلاحتی ادامه داد:دو قشر حوزویان و دانشگاهیان یکدیگر را درک کرده و رساله طلبه های حوزه ناظر بر مشکلات در جامعه است همچنین در دانشگاه ها فکرهایی باز وجود دارد که در جهت اعتلای ایران اسلامی تلاش می کنند.

امام جمعه رشت با تاکید بر استفاده مسئولین استانی از دانشگاهیان، افزود: در همه عرصه های مدیریتی باید از دانشگاهیان کمک گرفت و از نظریه پردازی آنان بهره مند شد بطور مثال اگر بخواهیم در مورد مسائل زیست محیطی حرکت مسئولانه داشته باشیم باید از افکار خردورزان کمک گرفت.

وی با برشمردن راهکارهای ارتقای فرهنگ در دانشگاه ها، اذعان کرد: ما باید بدانیم در تغییر بینش دانشجویان چقدر موفق شده ایم و با استفاده از متخصصین در امور فرهنگی می توان در ارتقای سطح فرهنگ در دانشگاه ها اقدام کرد.

وی با تاکید بر وجود همدلی و هم آوایی در کارهای اجرایی استان، گفت: وجود همدلی و هم آوایی در مسیر اجرائیات می تواند در همسوئی کارها موثر باشد و بودجه های کلان استانی در یک مسیر با توجه به اولویت های استان هزینه شود و این همسوئی و همدلی باید در مسئولین استانی وجود داشته باشد در این راستا هر یک از بخش ها باید کمک کنند .

نماینده ولی فقیه در استان گیلان اعمال سلیقه را یکی از دردهای استان دانست و افزود: مسئولین دانشگاه ها دقت کنند تا حریت استادان حفظ شود و هویت و هنجارها شکسته نشود. اگر استادی بخواهد هویت ملی و دینی و ارزشی ما را تحت شعاع قرار دهد و دانشجو را از مسیر اصلی خود خارج کند با آن برخورد شود؛ همچنین باید در جهت حمایت از حرمت و جایگاه استادان کوشا بود و بعضی افراد زد و بندهای سیاسی را ابزاری برای جلوگیری از توسعه قرار ندهند .

امام جمعه رشت خاطرنشان کرد: دانشگاه ها باید کارآمد و به روز باشند و با توجه به نیاز جامعه و رفع مشکلات آن، با ایجاد رشته های متناسب به تربیت نیروهای مورد نیاز و متخصص اقدام کنند. امروز جامعه ما پر از جوانان پر شور و نشاط است و مسئولین باید از این نشاط جسمی و روحی بهره مند شوند و در عرصه های گوناگون باید از جوانان استفاده کنند .

فلاحتی با تاکید بر برگزاری کرسی های اندیشی در دانشگاه ها افزود: برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها کم است و باید توسط نهاد ها در دانشگاه ها احیاء شود و توسط اساتید، مسائل در این کرسی ها طوری مطرح شود تا قابل فهم برای عوام و قابل پسند برای خواص باشد و در این راستا دفاتر نهاد نمایندگی در دانشگاه ها پیگیری کنند تا برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها تقویت شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان