Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر توانمندی های کشور در بخش تولید انواع داروها گفت : در حال حاضر حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تولید و عرضه می شود.

منوچهر جمالی اظهار داشت: توانمندی های موجود در صنعت داروسازی کشور با توجه به میزان و درصد بالای تولید انواع داروها بسیار مطلوب است اما آنچه که این صنعت را با مشکل و چالش مواجه کرده بحث تأمین اعتبارات مالی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: صنعت داروسازی کشور در سال های اخیر با پیشرفت های خوب و چشمگیری مواجه بوده است به طوری که در حال حاضر حدود 70 تا 80 درصد نیاز دارویی کشور در داخل تولید و عرضه می شود.

جمالی با بیان اینکه صنعت داروسازی کشور به یک نقطه با ثبات دست یافته است بیان داشت: با توجه به تهدیداتی که از سوی دشمنان با وضع تحریم های مختلف مطرح می شود استقلال مطلوب صنعت داروسازی کشور بسیاری از این تهدیدها را خنثی می کند.

وی به موضوع تأمین مواد اولیه مورد نیاز در صنعت داروسازی اشاره کرد و ابراز داشت: به اعتقاد بنده اگر روند تولید دارو در شرکت های تولیدی کشور به سمت تولید مواد اولیه مورد نیاز این صنعت سوق داده شود می توان در کاهش وابستگی کشور گامی موثر برداشت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر لزوم واردات برخی از اقلام دارویی به کشور نظیر داروهای مورد نیاز بیماران خاص و ضد سرطان اجتناب ناپذیر است اما میزان و درصد وابستگی کشور به واردات این گونه داروها زیاد چشمگیر نیست.

نماینده مردم رودبار در مجلس ابراز داشت: از موضوعاتی که می تواند به صنعت داروسازی آسیب وارد کند بخش تأمین منابع مالی است به طوری که هم اکنون فعالان این بخش با عدم پرداخت مطالبات خود از سوی بیمارستان ها، وزارت بهداشت و داروخانه ها مواجه اند.

جمالی تصریح کرد: فرآیند تولید دارو در کشور نیازمند تأمین مواد اولیه مورد نیاز است بنابراین مجلس و دولت باید در این بخش حمایت لازم خود را بر فعالان این عرصه اعمال کنند زیرا صنعت داروسازی در صورت عدم تحقق درآمدهای خود با مشکلات بسیاری مواجه می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: یکی دیگر از موارد بسیار مخربی که می تواند صنعت تولید داروی کشور را با چالش های زیادی مواجه سازد موضوع واردات و یا قاچاق داروهایی است که نمونه مشابه آن ها هم اکنون در کشور تولید می شود.

نماینده مردم رودبار در مجلس عنوان کرد: یکی از نمونه های عینی شعار حمایت از کالای ایرانی، صنعت داروسازی کشور است به طوری که اگر کنترل های لازم جهت جلوگیری از واردات داروهای قاچاق به خوبی انجام نشود فعالان این حوزه و شرکت های داخلی به سختی متضرر می شوند.

جمالی به ارتقای کیفیت داروهای تولید داخل اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش سطح کیفی داروها در فرآیند چرخه تولید باید در دستور کار شرکت های تولیدی داخلی قرار گیرد تا علاوه بر جلب اعتماد مردم امکان رقابت پذیری محصول تولید شده با نمونه مشابه خارجی به خوبی فراهم شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان