Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدت هاست، بحث سؤال از رئیس جمهور در مجلس مطرح است و با اینکه چندین سؤال درباره اوضاع اقتصادی از سوی نمایندگان در روزهای گذشته مطرح شده، به دلایلی این پرسش ها ناکام مانده و به طریقی از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شده است.

مدت هاست، بحث سؤال از رئیس جمهور در مجلس مطرح است و با اینکه چندین سؤال درباره اوضاع اقتصادی از سوی نمایندگان در روزهای گذشته مطرح شده، به دلایلی این پرسش ها ناکام مانده و به طریقی از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شده است.

به گزارش «تابناک»؛ با این حال، برخی نمایندگان مجلس، بار دیگر با تجمیع سؤالات از رئیس جمهور، طرح دیگری را در مجلس مطرح کرده اند که گویا به مراحل نهایی خود نزدیک و این سؤال از طریق رئیس مجلس به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است.

مجتبی ذوالنور در گفت وگو با تابناک در این باره اظهار داشت: در ماه های گذشته، برخی نمایندگان مجلس از جمله وقف چی، سؤالی از رئیس جمهور پرسیدند، ولی با تلاش دولت این سؤال از حد نصاب خارج شد؛ اما به تازگی یک پرسش دیگر مطرح شده که سیر آن تغییر کرده و اکنون مراحل آن در حال نهایی شدن است.

وی گفت: در همین خصوص نامه ای به رئیس جمهور نوشته شد تا نمایندگان خود را برای پاسخگویی در جلسه مشترک با امضاکنندگان سؤال بفرستند که متأسفانه ریاست جمهوری، از قانون تخطی کرده و نماینده خودش را معرفی نکرد. برای همین، گزارش عملکرد غیر قانونی دولت به رئیس مجلس توسط کمیسیون اقتصادی نوشته شده است.

این نماینده در ادامه افزود: اما در مرحله دیگر، پرسش دیگری مطرح شد که درباره قاچاق، بیکاری، رکود، بقای تحریم ها و افزایش نرخ ارز بود که در این خصوص هم دولت، یعنی وزرا، معاون پارلمانی معاونین رئیس جمهور، استاندارها و خیلی های دیگر کامل بسیج شدند و نمایندگان را تحت فشار قرار دادند و توانستند نامه سؤال از رئیس جمهور را از 104 امضا به 59 امضا برسانند و در واقع 14 امضا از حد نصاب پایین تر بود و باعث شد که هزینه زیادی را برای نظام ایجاد کند.

این نماینده مجلس افزود: معلوم نیست روحانی از چه چیزی وحشت دارد و چرا می ترسد به مجلس بیاید و به سؤال نماینده ها پاسخ دهد! ایشان که ادعا دارند، تابع شفافیت هستند و از نقد استقبال می کند، معلوم نیست چرا از این قانون می ترسد! رئیس جمهور به چیزی که قانون تصریح کرده، با این میزان هزینه مانع انجام کار شده و همین باعث می شود، ما حرف وی را که می گوید ما از نقد استقبال می کنیم، قبول نکنیم.

وی گفت: ما شاهد تلاشی بودیم که این کار انجام نشود. البته هیأت رئیسه مجلس هم در این قضایا بی تأثیر نبود. من این موضوع را روزی منتشر خواهم کرد و خواهم گفت، چه لابی هایی رخ داد و چه شگردهایی به کار گرفته شد که رئیس جمهور به مجلس نیاید و به سؤالات نمایندگان پاسخ ندهد.

وی در ادامه یادآور شد: با این حال، من دوباره پنج سؤال را احیا کرده ام و بسیاری از کسانی که امضای خود را پس گرفته بودند، مجدد آن را امضا کردند و امضاهای جدید هم اضافه کردیم که این امضاها، دیگر امضاهای محکمی هستند و امروز با 93 امضا در مجلس اعلام وصول شد و لاریجانی روی آن دستور داد و سؤال به کمیسیون ارجاع شد.

وقف چی نیز در این خصوص در گفت وگو با تابناک اظهار داشت: دولت از قانون تخطی کرده و باید نماینده خود را به مجلس معرفی می کرد. به هر حال، کمیسیون اقتصادی مجلس پیگیر این موضوع است و باید رئیس کمیسیون اقتصادی در این خصوص با ریاست جمهوری مکاتبه کند. نتیجه هر چه باشد به زودی مشخص خواهد شد./ منبع : تابناک

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 7

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان