Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، : 60درصد باغات فندق،گردو و گل و گاوزبان رودسر دچار سرمازدگی و خسارت شدند.

با توجه به بارش برف در اشکورات رحیم آباد،وارسته سرپرست فرمانداری رودسر بجهت بررسی وضعیت سرمازدگی محصول فندق وگردوی اشکورات به زیاز اشکورات رفت و در بازدید میدانی از وضعیت محصولات باغی و دیدار تعدادی از کشاورزان و کارشناسان نسبت به این وضعیت دستورات مقتضی را اعلام کرد .

وی با اشاره به تشکیل ضرب الاجلی کمیته تعیین خسارت محصولات کشاورزان افزود:طبق بررسی های بعمل آمده کارشناسان جهادکشاورزی شهرستان پیش بینی میشود،در مناطق پایین دست بنا به متغییر بودن میزان خسارت به نسبت بالادست در باغات فندق،گردو و گل و گاوزبان به میزان حداقل ۶۰ درصد از همین باغات دچار مشکل سرمازدگی و خسارت شده اند، که در این راستا جهادکشاورزی نسبت به تشکیل کمیته تعیین خسارت کشاورزان اقدام عاجل کند .

کمتر از ۵ درصد کشاورزان دارای بیمه محصولات هستند

وارسته بهدانی در این بازدید ضمن تاکید به کارشناسان در زمینه تبلیغ و نشر بیمه کشاورزان ادامه داد:طی بررسی ها نشان داده شده کمتر از ۵ درصد کشاورزان دارای بیمه محصولات هستند،که متاسفانه در این مواقع نیاز به بیمه و پرداخت خسارتهای ناشی از حوادث غیرمترقبه و سرمازدگی حساسیت موضوع را نمایان می سازد و دیگر آن زمان فایده ای بحال کشاورزان نخواهد داشت .

وی به ضرورت تشکیل کمیته بیمه کشاورزان تاکید کرد و گفت:جهادکشاورزی نسبت به تشکیل کمیته بیمه کشاورزان اقدام کند تا محصولات دیگر در بخش های مختلف در مواقع بحرانی و در صورت بروز حادثه و خسران با آن طی سپری کردن مراحل پرداخت شود و گوشه ای از مشکلات کشاورزان را برطرف سازد.

میزان خسارت تا چند روز آینده اعلام خواهد شد

سرپرست فرمانداری رودسر با اشاره به اینکه تاکنون ۸۵۰۰ خانوار از کشاورزان در بانک اطلاعاتی جهاد کشاورزی ثبت شده اند، افزود:محصولات این کشاورزان توسط کارشناسان در حال بررسی میزان خسارت است و تا چند روز آینده اعلام  رسمی خواهد شد .

وارسته بهدانی با اعلام این خبر گفت:شهرستان رودسر دارای ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار سطح زیرکشت فندق است که از این میزان ۸ هزار هکتار از آن واقع در اشکور سفلی و مابقی در اشکور علیا است .

وی ادامه داد:همچنین ۳۸۵ هکتار از باغات شهرستان اختصاص به گردو و ۴۷۰ هکتار نیز از سطح زیرکشت شهرستان مختص گل گاوزبان است .

علی وارسته با باین اینکه قشر کشاورز از زحمتکشان مظلوم جامعه هستند و این خسارات خستگی آنان را مضاعف می سازد،گفت:یقین داشته باشند در کنارشان هستیم و نسبت به پیگیری این مشکل و رسیدن به نتیجه ای که بتواند خساراتشان را تا حدودی جبران نماید از هیچ تلاشی دریع نخواهیم کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان