Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: تمام تلاش خود را برای مدیریت صحیح توزیع آب استان انجام می دهیم و نمی گذاریم هیچ بحرانی در بخش آب کشاورزی یا شرب بوجود آید.

کاظم لطفی روز پنجشنبه در جلسه کارگروه آب زراعی شهرستان لاهیجان اظهار داشت: گیلان در فصل زراعی جاری با 600 میلیون مترمکعب کمبود ذخیره آب مواجه است که در رهاسازی سدسفیدرود نزدیک به 300 میلیون مترمکعب آن صرفه جویی شده و بقیه نیز باید مدیریت شود.

وی ادامه داد: از مجموع این میزان کمبود آب در استان، نزدیک به 300 میلیون مترمکعب هنگام رهاسازی آب صرفه جویی می شود و در فصل آبیاری مزارع شالیزاری تا پنجم مردادماه نیز باید 300میلیون مترمکعب دیگر مدیریت کنیم.

لطفی خاطرنشان کرد: از حجم یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب ذخیره سد سفیدرود (منجیل) هم اکنون 930 میلیون مترمربع آب ذخیره و حدود 90 درصد آبگیری شده که این میزان ذخیره سازی نسبت به سال قبل، 120 میلیون مترمکعب کاهش نشان می دهد.

وی شرایط ذخیره آب سد سفیدرود را تهدید کننده دانست و افزود: میزان ورود فعلی آب به سد 75مترمکعب در ثانیه است که این میزان سال قبل 300 متر مکعب در ثانیه بود و هم اکنون آب ورودی سد سفیدرود یک چهارم سال قبل کاهش دارد که این ذخیره پشت سد باید 170 هزار هکتار اراضی تحت پوشش شبکه را آبیاری کند و این کار با برنامه ای که تدوین شده، پوشش داده خواهد شد.

لطفی حوضه آبگیری سد سفیدرود را 59 هزار کیلومتر مربع ذکر کرد و گفت: این سد از جمله معدود سدهایی در کشور است که توانسته 90 درصد آبگیری کند و در مجموع بصورت علمی و فنی امور آبیاری را مدیریت و رصد می کنیم و به کشاورزان قول می دهیم که پای کار هستیم و نخواهیم گذاشت هیچ بحرانی در آب کشاورزی و یا شرب استان بوجود آید.

وی با اشاره به تجهیز شرکت آب منطقه ای گیلان به دانش فنی افزود: از 23 هزار و 816 هکتار اراضی شالیکاری لاهیجان، 21 هزار هکتار تحت پوشش شبکه آبیاری سد سفیدرود قرار دارد و این شهرستان از بیشترین شبکه آبیاری سد سفیدرود بین شهرستان های استان برخوردار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان شرایط آبگیری سدها در گیلان و کشور را دارای وضعیتی خاص دانست و خاطرنشان کرد: از آبان ماه سال گذشته با پیش بینی وضعیت فعلی و کم آبی فصل زراعی، نسبت به ذخیره سازی آب اقدام و وضعیت آب به درستی مدیریت می شود.

وی با اشاره به وضعیت اضطراری در استان تا پایان فصل زراعی جاری گفت: باید شرایط به گونه ای مدیریت شود که در تابستان، بحران آب نداشته باشیم.

به گفته لطفی، آب سد سفیدرود از هشتم اردیبهشت رهاسازی و هدایت پیوسته آن در کانال ها تا 31 اردیبهشت ماه انجام می شود ضمن اینکه تاکنون اقدامات خوبی ازجمله لایروبی بیش از یک هزار کیلومتر انهار در استان انجام شده است.

وی آماده کردن تمامی پمپاژها در استان، لاهیجان و چاه های تحت مدیریت کشاورزان و آب منطقه ای را از اقدامات صورت گرفته در مدیریت منابع گیلان در سال جاری ذکر و اضافه کرد: در گیلان بازده آبی که از سد رهاسازی می شود تا رسیدن به مزارع، حدود 35 درصد است درحالی که 65 درصد آب رها شده از سد تا مزارع از بین می رود و بیشترین علت آن، عبور آب از کانال هایی است که پوشش انهار خوبی در داخل مزارع ندارند.

لطفی گفت: برنامه ای در دست داریم که با ترمیم کانال های درجه یک و دو ، بازده آب در حوزه کشاورزی به 50 درصد برسد و جهاد کشاورزی نیز باید نسبت بهسازی انهار درجه سه و چهار در این شهرستان اقدام کند.

** تلاش برای حل مشکلات آبرسانی، مستمر است 

فرماندار شهرستان لاهیجان نیز بیان داشت: تمام تلاش ها بر این است که در سال زراعی مشکلی برای آبیاری اراضی کشاورزی نداشته باشیم به همین سبب از زمستان، اقدامات و هماهنگی های خوبی صورت گرفته است.

امیر جانبازی افزود: حدود 24 هزار هکتار اراضی کشاورزی لاهیجان ، 10 درصد شالیزارهای استان را تشکیل می دهند و باید از همه ظرفیت های آبیاری استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: لایروبی انهار و زهکشی ها در سال گذشته 15 کیلومتر بود که امسال با سه برابر افزایش، به 45 کیلومتر رسیده و مرمت کانال ها نیز در اولویت برنامه مدیران است.

وی با اشاره به آماده به کار بودن 95 درصد ایستگاه های پمپاژ اراضی کشاورزی، استفاده از اعتبارات استانی برای احداث ایستگاه های پمپاژ را یکی از مطالبات عنوان و اضافه کرد: 53 آببندان یا پهنه آبی با مساحت یک هزار هکتار در شهرستان وجود دارد.

فرماندار لاهیجان رعایت آبیاری صرفه جویانه را به کشاورزان توصیه کرد و گفت: آنان باید با رعایت صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت آب در عین حال بتوانند محصولی کیفی و با کمیت بیشتر، تولید کنند.

سد سفیدرود (منجیل) در سال 1341 روی رودخانه سفیدرود در منجیل به منظور تامین آب شرب شهرها و کشاورزی جلگه استان گیلان با ظرفیت بیش از یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید.

استان گیلان 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود 80 درصد آبیاری اراضی آن از طریق سد سفیدرود در شهرستان رودبار تامین می شوند و اخیراً سد آیت الله بهجت (شهربیجار) برای آب شرب گیلان جایگزین آب شرب این سد شده است.

شهرستان لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان