Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

استاندار گیلان با تأکید بر همدلی شوراها گفت: نیاز اصلی جامعه کارهای عمرانی نیست، بلکه اقتصاد و ایجاد شغل است.

مصطفی سالاری پیش از ظهر امروز در همایش روز ملی شوراها در سالن الغدیر استانداری گیلان با گرامیداشت نهم اردیبهشت روز بزرگداشت شوراها اظهار کرد: شوراها در هر اتفاقی در استان محور بوده و نقش مؤثری دارند.

وی با بیان اینکه انتخاب اعضای شورا توسط مردم از ویژگی های مهم این ظرفیت منطقه ای است گفت: مطالبات و توقعات مردم با همدلی و همفکری توسط شوراها باید انجام شود.

استاندار گیلان با اعلام آمادگی استانداری مبنی برافزایش اختیارات اعضای شوراها تصریح کرد: افزایش اختیارات منتج به انتظار بیشتر از اعضا می شود تا تحولی در محل سکونت و جامعه ایجاد شود، داشتن برنامه چهارساله شورا از انتظارات استان است و این برنامه ریزی مدون باعث انگیزه و بررسی چرایی انجام نشدن برنامه ها شده و اعضای شورا به دلیل عدم انجام آن پی خواهند برد.

سالاری با بیان اینکه نباید تمام توان شورا صرف حوزه عمرانی شود گفت: شوراها باید در محورهای انسان محور، اشتغال، فرهنگ و مباحث اجتماعی فعالیت کرده و جزئی از تکالیف خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه سراسر استان گیلان دارای ظرفیت است اظهار کرد: گاهی خودمان مانع انجام شدن بسیاری از فعالیت می شویم درصورتی که با توجه به ظرفیت موجود می توان شهر و روستای خود را منتفع کرد و به رونق رساند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اذعان به اینکه از کارهای عمرانی که منجر به افزایش شغل در استان شود حمایت می کنیم افزود: شهرها و روستاهای ساحلی دارای ظرفیت مطلوب ازجمله شنا گاه هایی است که قرار نیست آن ها را دولتی اداره و مدیریت کرد بلکه باید به سرمایه گزاری بخش خصوصی واگذار شود.

سالاری با تأکید بر استفاده از ظرفیت های دریایی استان گفت: با استفاده از ظرفیت های دریایی می توان بیش از ۲۰۰ شغل ایجاد کرد و بنابراین از شوراها انتظار خلاقیت داشته تا با جذب سرمایه گزار این امور را اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه آسفالت جاده ها تنها وظیفه شورا نیست تصریح کرد: رقابت صرف در آسفالت جاده ها منتج به کارایی یک شورا نیست و باید در حوزه های دیگر نیز چنین رقابتی از سوی شوراها انجام شود.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با تأکید بر توجه به منظر معماری استان گیلان بیان کرد: جهت دهی تنها از طریق الزامات قانونی نیست بلکه با ارتباط مردم و فرهنگ سازی باید به بحث سیما منظر استان توجه شود.

سالاری معیار توزیع اعتبارات شهر و روستاها را داشتن زیرساخت رونق اقتصادی دانست و افزود: شهرداران و دهیارانی که پیشنهادهای بهتری برای رونق اقتصادی داشته باشند از اعتبارات بیشتری برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه وفاق و همکاری در کارها در استان بسیار حائز اهمیت است گفت: گسترده کردن شورا برای اعضای آن سودمند نیست بلکه اعضای شورا باید در حیطه مسئولیتی خود عمیق ورود کنند.

استاندار گیلان با بیان اینکه گسترده کردن کار شورا به خود آن ها آسیب می زند افزود: نظارت از وظایف شوراها است و گفتنی است حوزه معاملات شورا، دارای مشکل است بنابراین اعضای شورا باید در این حوزه آموزش ببینند.

سالاری با بیان اینکه تبعیض در کارها منجر به عدم اعتماد مردم به منتخبین و مجموعه استان می شود گفت: در جذب نیرو در ادارات باید با تبعیض مقابله کرد و شوراها نیز باید علاوه بر رعایت، نظارت کنند چراکه ما حق تبعیض در معاملات و اشتغال را نداریم.

وی با تأکید بر اینکه پرده نویسی در شهر و روستا باید سامان بگیرد افزود: کارهای جاری و اعتبارات غالب شده باید بهبود پیدا کند، ورود بر سرمایه گزاری در شهر رو روستا از انتظارات مجموعه استان از شوراها خواهد بود

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه سازه های مورداستفاده باید رقابتی شود گفت: اگر برای مبلمان شهری الگو و نمایشگاهی ایجاد کنیم مناسب است.

سالاری با بیان اینکه دغدغه همه در مجموعه استان باید پسماند زیست محیطی باشد تصریح کرد: بحث تفکیک از مبدأ و فرهنگ سازی آن در اختیارات شوراهاست و بحث زباله سوز نیز از اختیارات و وظایف ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه در محورهای عبوری وضعیت زباله نامطلوب است گفت: مراکز خدمات بین راهی در جاده ها به صورت پایدار افزایش پیدا کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه ما با پول مردم برای مردم کار می کنیم گفت: اگر اداره ای نیرو می خواهد باید با برگزاری آزمون ها و دادن فراخوان لایق ترین ها را انتخاب کنیم و از تبعیض خودداری کنید.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با تأکید بر جمع آوری پرده نویسی های بیجا بیان کرد: از پرده نویسی ها کم کنید، چرا باید هر انتصابی را با پرده نویسی های بی جا تبریک و تهنیت بگوییم این مسائل باید برچیده شود.

سالاری با بیان اینکه اعتبارات و هزینه کرد شوراها غالب شده است افزود: باید به بخش سرمایه گذاری ورود کرد، برای سرمایه گذاری توجه به زیرساخت ها برای جذب اعتبارات ملی اهمیت زیادی دارد.

وی با اذعان به اینکه وضعیت محورهای جاده ای ازنظر وجود زباله ها نامطلوب است گفت: مبحث پسماند و رفع مشکلات مسائل زیست محیطی مربوط به شوراها است اما خرید زباله سوز درنهایت وظیفه استانداری است و حتماً با همکاری شوراها جلو خواهیم رفت تا با یک سرعت مطلوب وضعیت پسماند بهبود پیدا کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه گیلان با تحولی جدید مواجه است افزود: راه آهن فاصله تهران به گیلان را نزدیک کرده است، منطقه گیلان فرصت آمدوشد به گیلان را بیشتر می کند بنابراین در ماه ها آت ورودی بیشتری به استان خواهیم داشت.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه افزایش ورودی ها به استان اتفاقات مهمی را می آفریند گفت: نباید این آمدوشدها آسیبی به فیزیک استان بزند، بلکه باید برای هر نوع گردشگری و حضور افراد بیشتر برنامه مدونی داشته باشیم و با ساماندهی گردشگران از محیط زیست خود صیانت کنیم.

وی با تأکید بر اقدام جامع گردشگری گفت: اگر در این زمینه به درستی عمل کنیم 40 هزار شغل مستقیم ایجاد خواهیم کرد که این مشاغل، شغل های جانبی و غیرمستقیم نیز ایجاد خواهند کرد.

استاندار گیلان از 30 نوع فرصت شغلی در استان خبر داد و افزود: گردشگری، بوم گردی، مجتمع گردشگری، مراکز خرید و نمایشگاه های صنایع دستی و غیره از انواع فرصت های شغلی است که با توجه به فصل گردشگری می تواند برای استان درآمد و اشتغال زایی کند.

وی با اشاره به ساماندهی مراکز کوچک گردشگری بین راهی گفت: در بین پمپ های بنزین موجود و در بین هر پنج، شش کیلومتر یک مرکز خدمات بین راهی فروشگاه چندمنظوره کوچک ایجاد می کنیم و یک میز کوچک راهنمای گردشگر نیز در آن قرار می دهیم تا گردشگر از مسائل، رفاهی، بهداشتی، راهنمایی و بنزین استفاده کند و نیز رونقی برای روستاهای اطراف مسیر باشد تا زندگی شغلی و اقدامات خوبی برای روستا ایجاد خواهد کرد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به افزایش تعرفه نظام مهندسی گفت: قرار است نشستی برای ایجاد تقلیل هایی دراین باره صورت بگیرد.

سالاری با اشاره به اجرای طرح هادی در روستاها گفت: اسناد مالکیتی در روستاها نیز وضع خوبی ندارد، مسائل این چنینی با مشارکت بنیاد مسکن و ثبت اسناد و بر اساس طرح هادی مطالعات انجام شده، ما ازلحاظ تأمین اعتبار هرچقدر نیاز باشد برای رفع دغدغه مردم تأمین اعتبار می کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه استانداری آمادگی استفاده از ظرفیت شوراها را دارد گفت: دیدگاه همدلی در شهرستان، بخش و هر و پیگیری خلاقانه و کارشناسانه از وظایف شوراها است، نیاز جامعه تنها کارهای عمرانی نیست بلکه نیاز اصلی مباحث اقتصادی و ایجاد اشتغال است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان