Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان :  نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس برای فراهم سازی تسهیلات لازم در توسعه بیشتر مناطق آزاد قوانینی تصویب می کند تا موانع بر سر راه تحقق اهداف مورد نظر در زمان ایجاد این مناطق، رفع شود.

مسعود پزشکیان روز دوشنبه در حاشیه بازدید از منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی به سهم خود می تواند در توسعه فعالیت های مناطق آزاد و فعالان اقتصادی این منطقه، نقش ایفا کند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی به منظور توسعه خدمات و فعالیت ها در مناطق آزاد، می تواند با تصویب قوانینی ، تسهیلات لازم در بخش های تولیدی، تجارت ، واردات و صادرات در اختیار فعالان قرار دهد و از ایجاد موانع در مسیر تحقق اهداف ایجاد مناطق آزاد جلوگیری کند.

پزشکیان یادآور شد: با توسعه زیرساخت ها در منطقه آزاد انزلی، بستر مناسب برای حضور سرمایه گذاران فراهم شده و وسعت اقدامات و سرمایه گذاری جذب شده از سوی این منطقه در توسعه منطقه و استان مشهود است.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وسعت ساخت و سازها و عملیات های اجرا شده نشان دهنده آن است که کار بزرگ و سرمایه گذاری وسیعی انجام گرفته و این امر، علاوه بر تاثیرگذاری بر اقتصاد منطقه و کشور، در جذب گردشگر خارجی و داخلی نیز نقش مهمی ایفا می کند.

مسعود پزشکیان نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه) با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و از زیرساخت های تجاری و گردشگری همچون بندر کاسپین ، اسکله مارینا ، آکواریوم در حال ساخت با سرمایه گذاری بخش خصوصی خارجی، مرکز تفریحات دریایی و واحد تولیدی سرزمین شاد واقع در شهرک صنعتی شماره 2 این منطقه بازدید کرد.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای همسود ( CIS ) و نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسه های مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه آزادانزلی شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان