Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : در پی بدعهدی سران کاخ سفید در برجام، مراجع عظام تقلید و علما واکنش نشان دادند و اعلام کردند: از اول فریاد زدیم که نمی توان با آمریکا عهدی بست.

توافق جامع و نهایی هسته ای وین با نام شناخته شده و رسمی برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در راستای توافق جامع بر سربرنامه هسته ای ایران و به دنبال تفاهم هسته ای لوزان، تیرماه 1394، در وین اتریش میان ایرانَ، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 منعقد شد.

اما ترامپ شب گذشته خروج از توافق نامه هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد، بر این اساس امروز، مراجع عظام تقلید و علما در درس ها و سخنرانی خود همزمان با سراسر کشور و مسئولان ارشد نظام به این بدعهدی سران کاخ سفید در برجام واکنش نشان دادند.

آیت الله مکارم شیرازی: آمریکا با خروج از برجام دیگر هیچ اعتباری ندارد

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به نقل قول مسئولان آمریکایی برای مذاکره مجدد با ایران به منظور افزودن بندهای جدید به برجام اظهار داشت: آمریکایی ها می گویند ما برجام را قبول نداریم و بیایید دوباره مذاکره کنیم و بندهایی به برجام اضافه کنیم، به فرض اینکه جمهوری اسلامی وارد مذاکره مجدد با نوبت چه تضمینی وجود دارد که چند روز بعد اعلام نکنید که این توافق جدید را هم قبول ندارید.

 وی گفت: نقض برجام توسط آمریکا ثابت کرد که حرف و تعهد مسئولان آمریکایی هیچ اعتباری ندارد.

آیت الله نوری همدانی: از اول فریاد زدیم نمی توان با آمریکا عهدی بست/ به ماندن فرانسه و انگلیس در برجام خوش بین نباشیم

آیت الله نوری همدانی نیز در جلسه درس خارج فقه خود، با اشاره به خروج ترامپ از برجام که از نظر خودشان مهم است، گفت: چهل سال است که آمریکا با گفتن دروغ که اعتمادی به او نیست از راه تهاجم جنگی و تحریم واردشده است از اول هم فریاد زدیم که با آمریکا نمی توان عهدی بست، اما تجربه کردند و دیدند که با آمریکا نمی توان پیمانی بست.

وی تأکید کرد: همیشه پیشرفت، قیام و جهاد از سوی انسان های متحرک بوده است، بنابراین هیچ گاه نباید در برابر دشمن ساکت و بی تفاوت بود، آنچه بر همه معتقدان انقلاب لازم است این است که همه در برابر حرف دشمنان محکم باشند و دیگر فریب اینکه آمریکا از برجام بیرون رفت و فریب فرانسه و انگلستان را نخوریم، ما باید هوشیار باشیم و این طور نباشد که ماندن آن ها در برجام نقشه ای در برابر ما باشد، بنابراین به ماندن این کشورها در برجام نباید خوش بین بود.

آیت الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: ایران باید به فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود ادامه دهد، همه مردم و مسئولان بر محور فکر و اراده مقام معظم رهبری حرکت کرده و از ایشان اطاعت کنند.

آیت الله جوادی آملی: با خروج آمریکا از برجام بدعهدی آن ها به اثبات رسید

آیت الله عبدالله جوادی آملی امروز در جلسه درس تفسیر قرآن خود که در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: اگر این ها از عهدنامه خارج شدند بعید نیست، غالباً این طور بودند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان کلامی از حضرت علی(ع) گفت: در این کلام نورانی آمده اگر دشمن با یک دستی عهد می کند با دست دیگر نقض می کند.

وی بیان کرد: به وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدای دولت یازدهم گفته شد، اگر می خواهید مذاکره کنید انجام دهید اما باید مراقب دسیسه افکنی های دشمن باشید، این طور نباشد که دست دادید انگشتان خود را در جیب خود قرار دهید بلکه باید انگشتان خود را بشمارید چراکه آمریکایی ها هرگز قابل اعتماد نیستند.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه با خروج آمریکا از برجام بدعهدی آنان ثابت شد، خاطرنشان کرد: انسان باید حواسش جمع باشد، اما با وجود خدای سبحان و قدرت لایزال الهی هیچ کاری از دست آمریکاییان برنمی آید.

آیت الله اعرافی: نظام استکباری به دلیل شکست در منطقه، از جمهوری اسلامی عصبانی است

آیت الله علیرضا اعرافی در حاشیه تجمع حوزویان علیه اقدامات خصمانه آمریکا در مقابل ملت ایران که در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: آمریکا بارها ثابت کرده که دارای روحیه عهدشکنی بوده و در زمینه برجام، بار دیگر این روحیه دولت آمریکا برای همگان نمایان شد.

وی افزود: با وجود عهدشکنی های دشمن، نظام اسلامی با ورود به مذاکرات برجام و امضای این توافقنامه ثابت کرد که در عرصه بین المللی نهایت تعامل را با کشورها دارد.

مدیر حوزه های علمیه گفت: در طول تاریخ، پیمان شکنی آمریکا سابقه دار بوده و آن ها توانایی دیدن عزت و اقتدار ملت بزرگ ایران را ندارند، اما با تمام این اتفاقات، خروج دولت آمریکا از برجام ازاین جهت که به اقتصاد داخلی توجه شود، برای کشور مفید بوده و با توکل به خداوند بزرگ ازاین پس متکی به ظرفیت های داخلی هستیم.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: نظام استکباری از جبهه مقاومت اسلامی که ایران آن را رهبری می کند، در منطقه شکست خورده و از این اتفاق عصبانی است و انتخاباتی که اخیراً در لبنان برگزار شد، پشتوانه عظیم مردمی مقاومت اسلامی را در لبنان برای همگان ثابت کرد و این محور ارزشمند با قاطعیت در مقابل مستکبران ایستاده است.

آیت الله اراکی: دولت به اروپایی ها اعتماد نکند و از برجام دست بکشد

آیتالله محسن اراکی در تجمع اعتراض آمیز حوزویان در مدرسه فیضیه عنوان کرد: خداوند متعال به ما بندگان تأکید کرده که در صورت پیمان شکنی طرف مقابل، ما نیز باید به مقابله به مثل بپردازیم و دولت باید به این اصل توجه کرده و با عدم اعتماد به اروپایی ها، از این پیمان یک طرفه دست بکشد، چراکه اروپایی ها در طول تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی، در تمامی صحنه ها از قبیل تحریم های ظالمانه و دیگر رویدادها در مقابل ملت ایران ایستاده اند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: ملت ایران با مقابله به مثل کردن نسبت به تصمیمات آمریکا، باید به آن ها بفهماند که ما نیازمند آن ها نیستیم، چراکه ایران مهد مقاومت بوده و نسل انقلاب، نسل صبر و ایستادگی است.

آیت الله اراکی خاطرنشان کرد: جوانان ما در دوران تحریم توانستند، به فنّاوری هسته ای دست پیداکرده و در علوم مختلف مانند پزشکی و سایر علوم به موفقیت برسند، ملت ایران به برجامی که آمریکا آن را پاره کرده هیچ بهایی قائل نیستند.

وی تأکید کرد: ترامپ و اروپا گمان نکنند که از ملت ایران پیشی گرفته اند، چراکه این ملت ایران بود که توانست با حمایت خود از جبهه مقاومت در منطقه، مشت محکمی در دهان صهیونیست ها بکوبد و امروز اسرائیل در محاصره جبهه مقاومت قرارگرفته است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حوزه علمیه قم را گوش به فرمان و آماده اطاعت از مقام معظم رهبری دانست و ابراز کرد: حوزه علمیه از رزمنده های کشور می خواهد که توان رزمی خود را بیفزایند و موشک ها و برد آن ها را ارتقا دهند، چراکه در این صورت دشمن و پشتیبانان او از موضع خود عقب نشینی کرده و در مقابل عظمت ملت ایران شکست می خورد.

یاوه گویی های ترامپ نمی تواند لطمه ای به جایگاه جمهوری اسلامی بزند

آیت الله مرتضی مقتدایی با اشاره به اقدام شب گذشته ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و توافق هسته ای با ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی بحمدالله به جایگاهی رسیده است که از این نوع دشمنی های دشمنان تأثیرپذیر نیست، و این یاوه گویی ها و این اقدامات مبتذل، نمی تواند لطمه ای به جایگاه ، عزت و به قدرت او بزند.

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با بیان اینکه از قبل هم معلوم بود این آقای ترامپ، دنبال خروج از برجام هست، گفت: ما امیدوار هستیم که ملت ایران، با زعامت و رهبری رهبر فرزانه، و اقدامات حکیمانه ای که ایشان داشتند و دارند، همان طور که 40سال، تمام این طرح های خائنانه و دشمنی ها را پشت سر گذاشته، ان شاءالله این قضیه هم به نفع جمهوری اسلامی و به فرصتی برای پیشرفت، قدرت و عزت بیشتر جمهوری اسلامی تبدیل خواهد شد و لطمه ای به جمهوری اسلامی نخواهد زد، اگرچه شرط آن، وحدت و اتحاد ملت و صبر و حوصله ملت است.

وی افزود: حالا الآن هم که آمریکا خود را از برجام خارج کرد، به نظر من به نفع ایران هست، چراکه دشمنی های آمریکا با ملت ایران کاملاً روشن شد و از طرفی برای همگان در سطح جهان هم مشخص شد که دولت آمریکا غیرقابل اعتماد است و بی اعتمادی به این دولت به اصطلاح مقتدر برای همه دنیا یک اصل خواهد شد و این هنر دولت ما بود که آمریکا را به اینجا رساند که خودش، خودش را رسوا کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان