Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان چای کشور با تأکید بر اینکه حدود ۲۲ درصد محصول چای در داخل تأمین می شود گفت: سالانه حدود ۲۴ هزار تن چای خشک در کشور تولید می شود.

محمدولی روزبهان صبح امروز در نشست خبری در رشت اظهار داشت: کارخانجات فرآوری چای شمال با تأمین حدود 22 درصد از نیاز کشور به محصول چای به طور میانگین سالانه حدود 24 هزار تن انواع چای خشک را تولید و روانه بازار داخلی می کنند.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه یکی از راه های حمایت از محصولات کشاورزی، تعیین قیمت تضمینی خرید آن است بیان داشت: دولت برای برخی از محصولات که دارای شرایط ویژه و استراتژیکی هستند خرید تضمینی آن را در دستور کار قرار می دهد که چای از جمله این محصولات محسوب می شود.

روزبهان با اشاره به اینکه دولت ها به توجه به اعتبارات موجود و رقابتی بودن محصول مورد نظر طرح خرید تضمینی را به اجرا در می آورند افزود: طبیعی است که تعیین قیمت زیر نرخ تورم سالانه می تواند مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد کند اما رقابت پذیری آن محصول را در درازمدت افزایش می دهد.

وی پرداخت تسهیلات گوناگون و حمایت های مختلفی که دولت از کشاورزان انجام می دهد را ضامن ایجاد انگیزه در آنان دانست و گفت: به طور مثال دولت در بحث آبیاری تحت فشار که می تواند در صورت اجرا، درآمد چایکاران را حدود 3 تا 5 درصد افزایش دهد معادل 85 درصد هزینه آن را به صورت یارانه پرداخت می کند.

رئیس سازمان چای کشور به فرآیند تعیین نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای اشاره کرد و در مورد آن اظهار داشت: معمولاً این نرخ ها از سوی سازمان جهاد کشاورزی و سازمان چای به شورای اقتصاد پیشنهاد می شود و در آنجا پس از بررسی های لازم بر اساس اعتبارات موجود قیمت نهایی را اعلام می کنند.

روزبهان چای را تنها محصول کشاورزی که امسال مشمول افزایش قیمت شده است اعلام کرد و ابراز داشت: هیچ کدام از محصولات کشاورزی کشور امسال بنا به تصمیم شورای اقتصاد افزایش قیمتی نداشتند و تنها قیمت محصول چای به علت شرایط خاصی که دارد حدود 4 درصد ارتقاء پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته هزار و 600 دستگاه موتور برگ چین بین کشاورزان شمال توزیع شده است خاطرنشان کرد: مجموعه اقدامات اینچنینی در کنار اعطای تسهیلات ارزان قیمت علاوه بر اینکه قدرت رقابت پذیری محصول و انگیزه چایکاران را افزایش دهد در افزایش درآمد آنان نیز مؤثر است.

رئیس سازمان چای کشور هزینه های تولید و کارگری در صنعت چای را بسیار بالا اعلام کرد و ابراز داشت: افزایش راندمان و بهبود کیفیت محصول برداشت شده و کاهش هزینه های برداشت برگ سبز چای همواره از موضوعاتی بوده است که سازمان چای با اجرای برنامه های مختلف درصدد دستیابی به آن است.

روزبهان با بیان اینکه روزهای نخستین سال با توجه به گرمای مطلوب هوا شرایط لازم جهت رسیدن برگ سبز چای را به خوبی مهیا کرد افزود: به علت وقوع بحث سرمازدگی که در طلیعه سال در سطح وسیعی از باغات چای شمال رخ داد کاهش حدود 30 درصدی برگ سبز چای دور از ذهن نیست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان