Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2
گیلانیان : سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم شفافیت دولت در قراردادها و بی توجهی هیئت نظارت بر برجام، خروج ترامپ از آن را بیانگر پایان برجام دانست.
سید حسین نقوی حسینی با اشاره به موضوع برجام و خروج یک طرفه ترامپ در آن اظهار کرد: توافق برجام به دنیا ثابت کرد که جمهوری اسلامی ایران اهل منطق، مذاکره و پایبند به معاهدات بین المللی است.

وی با بیان اینکه آژانس انرژی اتمی در گزارش 11 بندی خود پایبندی همه جانبه ایران در برجام را تائید کرده افزود: دبیر کل آژانس انرژی اتمی دو روز قبل از خروج ترامپ از برجام نیز پایبندی ایران به برجام را طی مصاحبه ای اعلام کرده بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه مرجع رسمی تائید کننده برجام نیز آژانس انرژی اتمی است گفت: جز سازمان انرژی اتمی مرکز راستی آزمایی دیگری برای بررسی پایبندی طرفین در برجام در دنیا وجود ندارد.

نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه روی دیگر برجام اثبات غیرقابل اعتماد بودن آمریکا است خاطرنشان کرد: برجام علاوه بر حقانیت جمهوری اسلامی و صلح طلبی، غیرقابل اعتماد بودن آمریکا را نشان داد و به دنیا ثابت کرد که آمریکا هیچ گاه اهل مذاکره، گفت وگو، منطق نیست و به تعهدات خود عمل نمی کند.

*پایان برجام با خروج ترامپ از دیدگاه ایران

عضو فراکسیون رهروان ولایت با اشاره به حرکت خلاف جهت آمریکا در مواضع و ابعاد بین المللی برجام بیان کرد: خروج آمریکا از برجام ازنظر ما پایان برجام است چون 80 درصد تحریم های قبل از برجام علیه ایران تحریم های ثانویه بوده است و با خروج آمریکا، تحریم های 80 درصدی مجدداً به کشور برمی گردد.

نقوی حسینی با تاکید بر اینکه برای 20 درصد تحریم های باقی مانده نیز ترامپ دستورهای جدیدی صادر کرده گفت: با توجه به خروج ترامپ می توان ادعا کرد که تمامی تحریم های علیه ایران که درگذشته به صورت تعلیق درآمده بود مجدداً به کشور بازگشته است.

سخنگوی کمیسیون ویژه برجام شرط هایی را برای ادامه برقراری برجام عنوان کرد و افزود: اگر دولت قصد دارد تا برجام را با کشورهای باقی مانده ادامه دهد باید به دنبال تضمین های لازم از سوی آن ها برای جبران خسارت ها باشد.

*فرصت دوباره رهبر معظم انقلاب به دولت برای گرفتن تضمین اجرای برجام

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب فرصت دوباره به دولت برای مذاکره در قالب چارچوب های گذشته را داده خاطرنشان کرد: متأسفانه مقام معظم رهبری بااینکه چارچوب های لازم را برای مذاکره با گروه 1+5 مشخص کرده بود دولت در راستای آن حرکت نکرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بندهای نه گانه ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به دولت به منظور تدوین برنامه جامع اقدام مشترک تصریح کرد: مقام معظم رهبری دربندهای نه گانه خود به دولت تاکید فرموده بودند که دولت باید گام به گام تعهدات را انجام بدهند درحالی که ایران در برجام یک طرفه تمامی تعهدات را انجام داده است.

عضو فراکسیون رهروان ولایت با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص گرفتن تضمین ها در تدوین برجام بیان کرد: مقام معظم رهبری تاکید داشتند که طرفین برجام باید ضمانت های مکتوب در رابطه با برجام ارائه کنند درحالی که ضمنانت های لازم گرفته نشده است.

نقوی حسینی با بیان اینکه طبق قوانین بین المللی در معاهدات بین المللی با خروج یک عضو اصل آن از بین نمی رود خاطرنشان کرد: برجام هنوز با اعضای فعلی استقرار دارد گرچه طبق کمیسیون ویژه برجام با پایبندی یک طرفه ایران، ادامه آن ممکن نیست.

*بی توجهی هیئت نظارت بر برجام نسبت به نقض عهدهای مکرر

وی با انتقاد از هیئت نظارت بر برجام و درست عمل نکردن این هیئت در نظارت بر روند برجام گفت: چون بیشتر اعضای عضو هیئت نظارت بر برجام دولتی هستند در مقابل نخستین نقض عهدهای برجام از سوی طرفین برخورد لازم صورت نگرفت. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای برجام در 26 دی ماه 94 و اعمال تحریم 11 شخصیت ایرانی در فردای آن روز تصریح کرد: اگر هیئت نظارت بر برجام در همان روزهای نخست حساسیت نشان می داد و برخورد قاطع و درستی به این اندازه که اجرای برجام را متوقف می کرد هیچ گاه وضعیت برجام به این نقطه ختم نمی شد.

نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از ابتدای اجرای برجام تاکنون آمریکا 20 بار آن را نقض کرده افزود: متأسفانه هیئت نظارت بر برجام در طول این دو سال برخورد جدی ای در این رابطه از خود نشان نداده و اکنون نیز انتظار می رود با انتشار بیانیه و یا اعلام موضع وضعیت برجام را در افکار عمومی مشخص کند.

*عدم شفافیت دولت ازجمله در معاهدات و قراردادها

سخنگوی کمیسیون ویژه برجام یکی از اشکالات دولت یازدهم و دوازدهم را برخلاف ادعایش عدم شفافیت و چرخش آزاد اطلاعات دانست و تصریح کرد: متأسفانه دولت اکثر مذاکرات، مناقصات و گفت وگوهای مهم را از مردم و حتی از نمایندگان مجلس پنهان نگه می دارد.

نقوی حسنی با اشاره به انعقاد قراردادهای محرمانه دولت با توتال، FATF، برجام و غیره بیان کرد: در خصوص برجام بارها ما به عنوان اعضای کمیسیون امنیت ملی از وزیر امور خارجه خواسته ایم تا پیوست های مبهم مذاکرات را برای ما تبیین کند اما صراحتاً اعلام می کنند که این نوع مذاکرات محرمانه است.

وی در تبیین نوع نظارت مجلس بر عملکرد دولت درزمینه مذاکرات محرمانه خاطرنشان کرد: مجلس نه از مذاکرات محرمانه دستگاه دیپلماسی چیزی می داند و نه می تواند نسبت به آن ها نظارت داشته باشد و در این خصوص ابزاری جز استیضاح وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری ندارد./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان