Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : با حضور استاندار گیلان از جام مارلیک در موزه گنجینه رشت رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری صبح امروز در حاشیه آیین رونمایی از جام مارلیک در مصاحبه با خبرنگاران کشف این اثر تاریخی با قدمت حدود سه هزار ساله در گیلان و انتقال آن بعد از حدود 50 سال به موزه رشت برای بازدید عموم را اقدامی ارزشمندی دانست و افزود : با وجود این آثار غنی تاریخی در گیلان باید در جهت ایجاد موزه ای مناسب این آثار گام های جدی تری برداشته شود .

نماینده عالی دولت در گیلان آثار تاریخی را نشان دهنده قدمت، فرهنگ و تمدن هر کشوری توصیف کرد و گفت : باید با نمایش این گونه اشیاء تاریخی ، مردم را از وجود پیشینه غنی و تمدن بیش از سه هزار ساله گیلان آگاه کنیم.

استاندار گیلان بر ضرورت احیاء بناهای تاریخی دراستان تاکید کرد و افزود : بناها ی تاریخی مکان مناسبی برای به نمایش گذاشتن تمدن بسیار غنی و ارزشمند استان است .

وی تمامی آثار تاریخی را ارزشمند و غیر قابل تفکیک دانست و با بیان اینکه ارزش این آثار به قدمت و زیبایی آن از لحاظ منظر بصری است اظهار کرد : وجود نقش و نگاره ها ی هنری بسیار ظریف در این آثار تاریخی با قدمت سه هزار ساله بسیار ارزشمند است .

گفتنی است 59 قطعه از اشیا کشف شده مربوط به هزاره اول و دوم و عصر آهن در کاوش های باستان شناسی تپه مارلیک که پیش از این در موزه ملی ایران نگهداری می شد ،به مناسبت هفته میراث فرهنگی به نمایش عموم درآمد.

جام مارلیک نیز به مدت ۱۵ روز همراه با دیگر اشیا چون درخت زندگی، افسانه زندگی بز کوهی، عقاب و قوچ، سر ببر زرین، گردنبند زرین ، مهره های آویز، دکمه و سربند زرین که در سال 1342 از پنج تپه باستانی پیله قلعه، جازم کول، دوره بیجار، زینب بیجار و چراغعلی تپه (مارلیک) در دره گوهررود رحمت آباد رودبار کشف شده، در موزه رشت در معرض دید عموم قرار می گیرد.

لازم به ذکر است : برای نخستین بار است که مجموعه آثار زرین، سیمین و برجسته مارلیک در استان گیلان به نمایش گذاشته شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان