Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : حساسیت افکار عمومی نسبت به ثروت نجومی محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت دولت یازدهم، به این دلیل بود که وی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، تقریبا همیشه به عنوان وزیر و معاون وزیر اشتغال داشته و طبیعتاً فرصتی برای فعالیت در بخش خصوصی نداشته است!

مجله فارس پلاس: «نعمت زاده در قالب نامه ای در 24 تیرماه 96 به خسروتاج نوشته است: «با توجه به اینکه ممکن است تصمیم گیری کمیسیون زیربنایی هیأت وزیران در شیوه واردات خودرو به صورت سی بی یو که در شرف نهایی شدن است طول بکشد و این موضوع منشاء مسائلی شود که برخی به اطلاعات دسترسی پیدا کنند، از امروز ثبت سفارش انواع خودروهای سواری  به طور موقت متوقف شود.» اما علاوه بر اینکه توقف ثبت سفارش در تیرماه سال گذشته توسط وزیر وقت صنعت (نعمت زاده)، آن هم به صورت دست خط، غیرقانونی بود، باید این مساله را هم گفت که عملا دستور توقف ثبت سفارش باید از سوی مراجع بالاتری صادر می شد. به اعتقاد من اگر تمهیداتی برای نحوه بازپس گرفتن این درآمدها به کارگرفته نشود قطعاً این امر منجر به سودجویی عده ای خاص خواهد شد.»[1]جملات بالا بخش هایی از سخنان محمد شریعتمداری، وزیر فعلی صنعت علیه محمدرضا نعمت زاده وزیر سابق صنعت است که در آن به اقدام غیرقانونی وی در ایجاد رانت برای عده ای سودجو اعتراف کرده است. اما این تنها حاشیه مسن ترین وزیر دولت یازدهم نیست و وی در طول دوره وزارت خود حواشی بسیاری ایجاد کرده بود.

ثروت هزار میلیارد تومانی

از ابتدای انتصاب محمدرضا نعمت زاده به عنوان وزیر صنعت، اخبار مختلفی از میزان ثروت نجومی وی منتشر می شد. حساسیت افکار عمومی نسبت به این خبر به این دلیل بود که وی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، تقریبا همیشه به عنوان وزیر و معاون وزیر اشتغال داشته و طبیعتاً فرصتی برای فعالیت در بخش خصوصی نداشته است!

اولین بار حمید رسایی نماینده مجلس نهم با انتشار لیست مسئولیت های نعمت زاده از ابتدای انقلاب، در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت: «نعمت زاده که در طول سالهای بعداز انقلاب جز سال 88 تا 92 همیشه مسئولیت کلان داشته است، ثروت 1.000.000.000.000 را از کجا آورده؟»[2]

ده ها شرکت خصوصی آقای وزیر!

نعمت زاده که در سال های پیش از دولت روحانی همزمان با کار دولتی، ظاهرا مشغول گسترش فعالیت های خود در بخش خصوصی بوده است، علیرغم انتصاب به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم، باز هم به فعالیت خود در شرکت های شخصی خود ادامه داد!

بر همین اساس بود که برخی نمایندگان مجلس با احضار وی به مجلس، خواستار ارائه توضیحات از سوی وی شدند. او در جلسه علنی مجلس در پاسخ به سؤال حمید رسایی درباره اینکه چرا همزمان با وزارت، در هیئت مدیره 16شرکت حضور دارد، مدعی شد که «بنده در تاریخ های 13 و 14 و 15 مرداد92 به موجب اصل141 قانون اساسی از همه شرکت هایی که درآن عضو هیات مدیره بودم استعفا دادم که مدارکش نیز موجود است. اما برای طی شدن مراحل ثبتی، مجامع این شرکت ها به صورت عادی یا فوق العاده باید تشکیل می شد که زمان بندی تشکیل مجامع شرکت ها در اختیار بنده نیست. سهام بنده، به جز یکی دو شرکت خانوادگی، در مابقی شرکت ها یک یا دو سهم مدیریتی بود که از بنده امضاء و اثر انگشت گرفتند که بعد از انجام مأموریت، آن یکی دو سهم نیز در مالکیت بنده نباشد. »[3] اما بعدها مشخص شد که این ادعای وی خلاف واقع بوده است.

احمد توکلی، رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد «دیده بان شفافیت و عدالت» در نامه ای که در بهمن ماه 1395 خطاب به اسحاق جهانگیری منتشر کرد، در تشریح دلایل خود مبنی بر لزوم «عزل وزیر میلیاردر»، نوشت: «وزیر فعلی پیش از بازنشستگی، 11 سال را در سطوح بالای وزارت نفت مدیریت داشت که 8 سال آن در سمت مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده است. آقای نعمت زاده پس از بازنشستگی در سال 1388 به بخش پتروشیمی هجرت می کند و از 1390 تا 1392 یعنی طی حدود سه سال، در 19 شرکت، مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره یا عضو هیئت مدیره بوده است. آقای نعمت زاده در جلسه علنی 16آذر 94 مجلس اذعان کرد که در 19 شرکت عضو هیئت مدیره بوده ولی مدعی شد که اغلب این عضویت در هیئت مدیره ها به دلیل استفاده از تجربیات 40ساله وی و بدون سهامداری واقعی بود. این خلاف گویی در خانه ملت وقتی آشکار می شود که بدانیم که همسر وی، خانم مریم بختیار و دخترانش شبنم و زینب نعمت زاده هم اکنون در 10 شرکت مدیرعامل، رئیس، نایب رئیس و عضو هیئت مدیره یا بازرس هستند. این خانم ها هم تجربه 40 ساله دارند؟

از نکته فوق که بگذریم طبق اصل 141 قانون اساسی و قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب 1373، هیچ کس نمی تواند همزمان، هم وزیر، هم عضو هیئت مدیره یا مدیرعامل شرکت های خصوصی باشد. این در حالی است که ایشان در برخی موارد 6 ماه و گاه 13 ماه پس از تصدی وزارت نیز همچنان در هیأت مدیره شرکت ها مسئولیت داشته و حتی در خصوص شرکت صددرصد خانوادگی «توسعه تجارت نعمت» نیز 2 ماه و نیم پس از دوره وزارت، مسئولیت داشته است.»[4]

لابی برای سودآوری در حوزه پتروشیمی

احمد توکلی در نامه خود به جهانگیری به ذکر برخی تخلفات گسترده و اقدامات غیرقانونی وزیر نیز پرداخته بود: «آقای نعمت زاده در طول این سه سال و اندی صدارت، با جدیت حافظ منافع معدودی از فعالان صنعت پتروشیمی بود. به چند نمونه توجه بفرمائید:

•  در سال 92 ضمن رسیدگی و تصویب لایحه بودجه سال 93 وی به شدت از ادامه نرخ چپاولی دو و نیم سِنتی گازی که بنگاه های پتروشیمی به عنوان ماده اولیه (خوراک) مصرف می کردند، دفاع می کرد. در حالی که مجلس درباره تصحیح قیمت خوراک این بنگاه ها با استدلال علمی اصرار داشت که قیمت حداقل 13 سنت شود که بحمدالله چنین شد. چه لابی ها که انجام نشد و چه دروغ ها که گفته نشد! •  برای حذف رانت عظیم فروش همراه با تبانی محصولات پتروشیمی در بازار به اصطلاح آزاد، فروش این محصولات از پایان سال 90 در بورس کالا الزامی شد. هنوز صدارت آقای نعمت زاده به سال نرسیده بود که کوشش خود را برای خارج کردن این محصولات از بورس کالا با بخشنامه غیرقانونی معاونش (همراه او در شرکت هرمزان تجارت گستر کیش) آغاز کرد و پس از یک سال و اندی در مهر 1394 توفیق نسبی در خارج ساختن کالای پتروشیمی به دست آورد. این کار متضمن آسیب و زیان به زنجیره ای شدن صنعت پتروشیمی، پائین ماندن اشتغال زایی این صنعت و سود سرشار رانتی برای برخی بنگاه ها می شود. برآورد علمی نشان می داد که این تغییر روش فروش محصول، سالانه هزار میلیارد تومان برای معدودی از کارخانه داران پتروشیمی رانت در بر دارد. دیده بان با ارسال گزارش متقن، از جناب آقای شریعتمداری معاون محترم رئیس جمهور و مسئول تنظیم بازار خواست که از این کار ضد ملی جلوگیری کند. آقای شریعتمداری محققانه و مردانه ایستاد و مانع این رانت خواری هزار میلیارد تومانی شد.

•  حین تصویب برنامه ششم با لابی سنگین انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی که عمدتاً برنامه ریزی و اجرای آن را یک نماینده سابق در سه دوره مجلس انجام می داد، تلاش برای بازگشت به همان نرخ غارتگرانه خوراک پتروشیمی ها با حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت تکرار شد. این نماینده سابق در انتخابات مجلس نهم به دلیل سوابقش از نامزد شدن محروم شد. او که در دوران نمایندگی عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس بود، توانست بعد از پایان مجلس هشتم به دبیرکلی انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی برسد (این ماجرا خود یک نمونه فساد ناشی از پدیده درهای چرخان محسوب می شود). لابی های او حتی انجمن را قادر ساخت به ملاقات رئیس محترم مجلس برود تا زمینه الحاق یک ماده به برنامه ششم را فراهم سازد. بحمدالله با کوشش مشترک جمعی از نمایندگان عدالت خواه، وزیر محترم نفت و دیده بان شفافیت و عدالت، این ماده کنار گذاشته شد. جالب اینجاست که بخش پتروشیمی در حوزه مسئولیت وزیر نفت قرار دارد ولی وزیر صنعت خود را برای تولیدکنندگان پتروشیمی به آب و آتش می زند و در این مسیر کسانی را به کار گرفته است که تجربه درهای چرخان برای مهاجرت به کسب وکار خصوصی را داشته و حالا دوباره با او به بخش دولتی بازگشته اند.

•  اخیراً بر اساس خبرهای موثق مردمی که به دیده بان رسیده است، آقای نعمت زاده برای چندمین بار به صرافت افتاده است که محصولات پتروشیمی را از بورس کالا خارج کند. کدام فرد عادی می پذیرد که این دست و پا زدن ها بی ارتباط با منافع شخصی و خانوادگی است؟»[5]

درخواست بخشش جریمه 3 هزار میلیارد تومانی شرکت کره ای!

پس از انتشار خبر تخلف یک برند مشهور لوازم خانگی کره ای در ایران، گمرک جریمه 3000میلیارد تومانی را برای آن در نظر گرفته بود. اما نعمت زاده، در کسوت وزیر صنعت با ارسال نامه ای به گمرک خواستار تغییر حکم صادره شد. او با استناد به اینکه بر روی کالاهای واردشده این شرکت، اقداماتی نظیر جوشکاری، شارژ گاز و تست نهایی صورت می گیرد تا بر روی کالای نهایی نصب شود، این کالاها را خارج از گروه 10 و لذا مستثنی از قاعده 143 امور گمرکی و اعمال تعرفه حقوق ورودی کالای کامل را خلاف قاعده معرفی کرد.[6]

نکته مهم در این ماجرا این بود که آیا می شود به بهانه ایجاد اشتغال حاصل از مونتاژ قطعات، آن هم در حد شارژ گاز و جوشکاری نصب قطعه، تخلفات یک شرکت خارجی را نادیده گرفت؟ آیا اگر این تخلف را یک شرکت داخلی انجام داده بود هم شامل چنین حمایت گشاده دستانه ای قرار می گرفت؟

رانت 2.9 هزار میلیارد تومانی به یک تاجر کرمانشاهی

در تاریخ 18/7/92 اخباری منتشر شد که برای یک شرکت  خاص امتیازاتی در نظر گرفته اند که برای بقیه شرکت های مشابه در نظر نمی گیرند.

صورت مساله به این نحو بود که با توجه به شرایط تحریم و نحوه اختصاص ارز، در حال حاضر کشتی ها بار را حمل کرده و در آب های خلیج فارس حضور پیدا می کنند و تا زمانی که ارز تخصیص نیابد اجازه تخلیه به کشتی ها داده نمی شود. در این مدت هر واردکننده باید روزانه 25هزار دلار بابت خواب کشتی (دموراژ) بپردازد و معمولاً روند تخصیص ارز از 25 روز تا 4 ماه به طول می انجامد. از طرف دیگر تا پول به دست مبدأ صادر کننده برسد 9 تا 13 درصد هزینه انتقال ارز می شود.

اما در موردی استثنا یک تاجر خاص می توانست در عرض 2 روز ارز تخصیص داده شده به خود را توسط هالک بانک ترکیه دریافت کند که در این صورت هزینه انتقال ارز نیز به 2درصد کاهش می یافت، هزینه خواب کشتی پرداخت نمی کرد و در نهایت خواب سرمایه ای هم نداشت. البته همه این موارد، نکات مثبتی بودند ولی ایراد اصلی این بود که چرا این مزایا فقط به یک شرکت خاص اختصاص یافته.

با ورود نهادهای نظارتی و قضائی مشخص شد که اختصاص مبلغ مذکور برای واردات کنجاله سویا به یک فرد، رانت بوده است و دیوان محاسبات در گزارشی ضمن محرز دانستن رانت 650 میلیون یورویی، به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت تذکر داده است.[7]

معرفی معترضین به کیفیت خودرو به عنوان خائن و ضد انقلاب!

در تابستان 94 در شبکه های اجتماعی جریانی علیه خودروهای داخلی به راه افتاد که به کمپین نخریدن خودروی داخلی موسوم شد. این کمپین خواستار بهبود کیفیت و کاهش قیمت خودروهای داخلی شده بود.

در واکنش به این ماجرا، وزیر صنعت، به جای بررسی مشکل و تلاش برای رفع آن، عاملان ایجاد کمپین را «گناهکار»، «ضد انقلاب»، «ضد منافع ملی» و «دشمن اشتغال زایی» دانست.[8]

وی بدون اشاره به کارنامه خود در طول دوره وزارت برای بهبود کیفیت خودروی داخلی، به حمایت از خودروسازان و کیفیت کار آن ها پرداخته و بیان کرد: «مردم خودشان باید تصمیم بگیرند. ما فکر می کنیم خودروها طبق استاندارد تولید و هر روز کیفیت بهتر و بیشتر می شود، اما خیلی جای کار دارد.»[9]

خانواده پرحاشیه وزیر پرحاشیه!

حواشی پیرامون خانواده نعمت زاده که از شرکت داری آنان آغاز شده بود، از زمانی اوج گرفت که  رسانه های مختلف خبری منتشر کردند که داماد نعمت زاده به عنوان نماینده کمیسر ژنرال دولت ایران و مدیر اجرایی غرفه ایران در اکسپو میلان 2015 معرفی شده است.

بر اساس این گزارش، وزیر صنعت امتیازات مالی متعددی را نصیب داماد خود کرده بود که از آن جمله می توان به انحلال شورای داوری بخش ایران در نمایشگاه بین المللی اکسپو در میلان ایتالیا و نهایتاً سپردن امور اکسپو به داماد وزیر اشاره کرد.

به نوشته سایت اصلاح طلب «عصرایران»، برای طراحی و معماری سالن ایران در این نمایشگاه مهم اقتصادی، مسابقه ای بین شرکت های تراز اول کشور در حوزه معماری و طراحی برگزار شد که پس از ارسال آثار و به دلایل نامعلوم و درحالی که 12 اثر برتر نیز مشخص شده بودند، موضوع با دستور نعمت زاده مسکوت ماند و یک طرح نامشخص به عنوان نقشه پروژه احداث در میلان در دستور اجرا قرار گرفت. این اتفاق اعتراض شرکت کنندگان در مسابقه را در پی داشت.[10]

بدهی 350میلیارد تومانی دختر مظلوم وزیر به صنعت دارو

ماجرای بدهی چند صد میلیارد تومانی یکی از دختران محمدرضا نعمت زاده نیز از جمله اخبار جنجالی پیرامون خانواده او بود.

با انتشار ترازنامه های چند شرکت داروساز بورسی در اسفند 96 مشخص شد بدهی های میلیاردی دختر وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت منجر به بروز مشکلات مالی فراوان برای این شرکت ها شده است.

نخستین سر نخ در معارفه بورسی هلدینگ «شفادارو» به دست آمد. در این نشست که در تاریخ 16 اسفندماه 96 برگزاری شد، مدیران سازمان بورس عنوان کردند که آخرین مطالبات شفادارو از شرکت «پخش رسا» حدود 60میلیارد تومان است که شرکت در ازای آن تضامین بانکی و چک شخصی دریافت کرده است.

بدهی «پخش رسا» تنها محدود به هلدینگ شفادارو نبود و دامنه آن، بزرگ ترین آنتی بیوتیک ساز خاورمیانه که در اصفهان واقع شده را نیز دربرمی گرفت. براساس صورت های مالی 12ماهه این شرکت، چک های برگشت خورده توسعه دارویی رسا در وجه داروسازی فارابی به مبلغ 48.1میلیارد تومان رسیده بود. همین امر باعث شد تا شرکت مذکور، در سال مالی 1396 با مشکلات متعدد تأمین نقدینگی روبه رو و جمع بدهی های خود را با 31درصد افزایش به 420 میلیارد تومان برساند.

نتیجه سلسله اتفاقات مذکور، کاهش 23 درصدی فروش این شرکت اصفهانی، تحقق زیان عملیاتی به میزان 35میلیارد تومان، افزایش 47درصدی هزینه مالی و سقوط 67درصدی قیمت سهام آن بود.

شرکت داروسازی «جابر ابن حیان» نیز دیگر قربانی بدهی های شرکت پخش رسا بود که بنا بر یادداشت های حساب رس در گزارش 12ماهه، میزان طلب این شرکت از توسعه دارویی رسا به 45میلیارد تومان رسیده بود.

منصور سمیعی مدیرعامل هلدینگ شفادارو، میزان بدهی توسعه دارویی رسا به کل صنعت دارو را 350میلیارد تومان عنوان کرده است.

اما گروه دارویی رسا متعلق به کیست و چگونه موفق شده این حجم از محصولات دارویی را بدون هیچ آورده ای، از شرکت های داروساز بزرگ کشور خریداری کند و حتی پس از گذشت یک سال نیز پاسخگوی تعهدات خود نباشد؟

مطابق اطلاعات موجود در سایت روزنامه رسمی ثبت اطلاعات شرکت های جمهوری اسلامی ایران متعلق به قوه قضاییه، شرکت توسعه دارویی «رسا» به شماره ثبت 451356 در سازمان ثبت شرکت ها ثبت شده و شبنم نعمت زاده، دختر وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، ریاست هیأت مدیره این شرکت را برعهده دارد.

جالب آن که براساس اطلاعات موجود در سایت شرکت توسعه دارویی رسا، این شرکت در سال 1392 (همزمان با آغاز به کار دولت تدبیر و امید) جهت ارائه خدمات توزیع و فروش دارو، تجهیزات پزشکی، مکمل های غذایی و دارویی و محصولات بهداشتی تأسیس شده است. [11]

مدرسه 40میلیارد تومانی همسر وزیر در ولنجک

از دیگر حواشی مهمی که پیرامون خانواده نعمت زاده منتشر شد ماجرای حاتم بخشی رئیس دولت سازندگی به همسر وی بوده است. در سال 1372 که آقای نعمت زاده وزیر صنایع دولت هاشمی بود، یک قطعه زمین به مساحت 4688 مترمربع در یکی از بهترین و گران ترین مناطق تهران (ولنجک) از سوی اداره کل زمین شهری استان تهران به مریم بختیار، همسر نعمت زاده، جهت تأسیس مدرسه غیرانتفاعی واگذار می شود. این زمین در آن زمان به مبلغ بسیار ناچیز 20میلیون تومان (متری 4405تومان) ارزش گذاری می شود که خانم بختیار حتی یک ریال از آن را نیز بصورت نقد پرداخت ننموده و قرار بر پرداخت آن در 7قسط شده است.[12] این در حالی است که قیمت فروش نقد این زمین در آن سال، 545 تا 725 میلیون تومان برآورد می شود.

خانم بختیار پس از در اختیار گرفتن زمین، تنها در 2هزار مترمربع آن اقدام به ساخت مدرسه نمود و بر خلاف قانون واگذاری زمین شهری به دارندگان مجوز مدارس غیرانتفاعی، که حق فروش را از آنان سلب می کند، مابقی زمین را در اوایل دهه 80 به فروش رساند. جالب آنکه پس از بالا رفتن نجومی قیمت زمین، وی حتی از این ویژه خواری نیز پشیمان شده و زمین را به بهانه  محدودیت قانونی از خریدار پس گرفت.

قیمت فعلی هر متر مربع زمین در منطقه ولنجک بین 15 تا 20میلیون تومان محاسبه می شود و با این حساب، فقط 2688متر زمین اضافی که در اختیار همسر آقای نعمت زاده قرار گرفته، در حال حاضر بالغ بر 40 تا 54میلیارد تومان ارزش دارد که سرنوشت آن هنوز معلوم نیست.

جراحی گوش وزیر در آلمان!

پس از تعطیلات نوروزی 93، مشخص شد که نعمت زاده تعطیلات نوروزی خود را جهت عمل گوش در آلمان گذرانده است. اما اظهارنظر وی مبنی بر اینکه «تکنولوژی این عمل گوش من حدود 80 سال آینده به ایران خواهد رسید»[13] بازتاب بسیار منفی پیرامون حس خودکم بینی وی و عدم توجه به توانمندی پزشکان داخلی ایجاد کرد.

مسعود متصدی زرندی رئیس بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان تخصصی امیراعلم در گفت وگو با رسانه ها در واکنش به اظهارات وزیر صنعت، اظهار داشت: «نظر وارد شده را مطلقاً نمی پذیرم چرا که در ایران تمام اعمال جراحی گوش با کیفیت عالی قابل انجام است در جریان عمل های جراحی گوش، ایران از بسیاری از کشورهای اروپایی جلوتر است و به عنوان پیشگام در عمل جراحی گوش سال هاست که در منطقه مرجع می باشد. بنده برای این ادعا مستندات کافی و وافی دارم. ایران 20 روز دیگر میزبان سومین کنگره کاشت حلزون است که از پیشرفته ترین اعمال جراحی گوش می باشد. حتی در زمان جنگ تحمیلی که با بدترین ضایعات گوش مواجه بودیم، بیماران به خارج از کشور اعزام نشدند و اعمال جراحی در ایران انجام می شد. اگر کسی شخصاً بخواهد در کشور دیگری عمل کند این مسئله دیگری است اما اینگونه نیست که ما در ایران نتوانیم عمل جراحی انجام دهیم و درمان فقط در خارج از کشور قابل انجام باشد.»[14]

دوره وزارت محمدرضا نعمت زاده در وزارت صنعت، معدن و تجارت که ظاهرا تنها به پاس تلاش های وی در مقام رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات 92 به وی اهدا شده بود، در مردادماه 96 به پایان رسید اما تأثیر لطمات و صدمات فراوانی که وی و خانواده اش با استفاده از موقعیت ها و مناصب دولتی به پیکره اقتصادی کشور و ایجاد زمینه ثروت اندوزی و رانت خواری مهیا کردند تا مدت ها باقی خواهد ماند.

پی نوشت:

1.   https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/05/02/1784318/

2.   https://www.nasimonline.ir/Content/Detail/1043214

3.   https://old.alef.ir/vdcaemnei49n6m1.k5k4.html?315536

4.   https://www.yjc.ir/fa/news/5958625

5.   https://www.yjc.ir/fa/news/5958625

6.   www.fardanews.com/fa/news/607293

7.   www.mehrnews.com/news/3006349

8.   https://www.khabaronline.ir/detail/452407/Economy/industry

9.   www.mashreghnews.ir/news/549212

10.                 https://www.asriran.com/fa/news/385168

11.                 www.farsnews.com/news/13970412000180

12.                 https://www.rajanews.com/news/253751

13.                 https://www.jahannews.com/analysis/354912

14.                 https://www.jahannews.com/analysis/355270

منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان