Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : آقای استاندار! من در نشست خبری جنابعالی با اصحاب کثیر رسانه حضور داشتم ، برخی از پرسش و پاسخ ها جهت دار را شنیدم که باعث ترک جلسه ام شد و تا این لحظه هم به انعکاس جلسه خبری شما اقدامی نکردم و قصد اقدام هم ندارم.

آقای استاندار! چون مطمئنم مدیران اجرایی استان در معرفی استان را طوری به شما معرفی کردند که انگار : همه چی آرومه ! همه ما خوبیم ، همگی خوشبختیم!! در حالیکه از زبان بزرگان کشور بارها شنیده شد : محرومیت گیلان در زیر سرسبزهایش پنهان است .

آقای استاندار! قصدم براین است طی سلسله مقالاتی مشکلات استان اعم : کشاورزی، آب مطمئن زراعی، چای، صادرات غیر نفتی و غیره برای شما بنویسم و تصورم این است وقتی به همشهری شاغل در شهر محروم دیلمان توجه خاصه دارید یقینا به مسایل مختلف استان هم توجه مضاعف خواهید کرد بلکه گشایشی در امور حاصل شود . ان شاء الله.

                                                                      ******

آقای استاندار ! همگان بر این مهم اتفاق نظر دارند که استان گیلان چند محصول کشاورزی دارد که اولین آن (برنج) است و قریب 40 درصد نیاز کشور را تامین می کند و در دنیا بهترین است.

روزگاری (برنج) را اینگونه تعریف می کردند : (برنج) گیاهی است پای در آب و سر در آفتاب دارد . این یعنی برنج با آب و خورشید همزاد است

در این سال ها استان برای تامین آب کشاورزی مطمئن با مشکل مواجه است و کشاورزی هر سال با حول ولا آغاز و انجام می شود و سالانه یک زیان خاموشی متوجه برنج گیلان می شود که متولیان امر اعتنایی به آن نمی کنند و بهتر است گفته شود نسبت به آن تجاهل العارف می کنند .

سد سفیدرود

در سال 1342 سد سفیدرود را با قدرت ذخیره آبی 1.8 میتیارد متر مکعب افتتاح شد تا آب مورد نیاز 90 هزار هکتار از مزارع شالیکاری گیلان را تامین نماید.

ادامه این پروژه کانال کشی و زهکشی پای سد بود که باید انجام می شد ولی تنها 50 درصد از این پروژه اجرا شد و آنهم حدود 50 درصد ناقص است و کشاورزان برنجکار را به عذاب الیم گرفتار کرده وعین خیال هیچ مسئولی هم نیست و فعلا در بخش (مدیریت منابع آب) دقیقا مثل مدیریت جامع شهری داد سخن می دهند و در نتیجه از زمانی که دولتیان وارد مدیرت منابع آب شدند تعادل امور آبیاری برنجکار به شدت بهم خورد .

خلاصه سدی که برای آبیاری 90 هزار هکتار پیش بینی شده بود علیرغم انباشت رسوب در پشت سد و تقلیل ظرفیت ذخیره آبی به زیر یک میلیارد متر مکعب امروزه گفته می شود آبخور 180 هزار هکتار از اراضی شالیکاری است !

سد طالقان :

علیرغم اینکه استان گیلان با خشکسالی دوره ای مواجه بود و هست با چراغ سبز و تایید مهندس حقیقت، مدیر عامل وقت آب منطقه گیلان سد طالقان بر روی (شاهرود) که یکی از سر شاخه سد سفیدرود است جهت انتقال آب به دشت قزوین و تهران احداث شد و آقای مدیر عامل در یک مصاحبه ای اعلام کرد ما با همین آب موجود می توانیم کشاورزی گیلان را مدیریت کنیم .

متاسفانه این مدیر نه تنها توجهی به افت سنواتی ورودی آب به پشت سد و یا عدم پیش بینی احتمال این بلیه و یا عدم توجه به 200 سد بزرگ و کوچک و ایستگاههای پمپاز ایجاد شده برروی قزل اوزون و شاهرود بعنوان سرشاخه های سد از کردستان تا کجا نکرد و حتی پیش بینی نکرد که اگر 100 سد دیگری که در دست بررسی و اجرای بر روی همین سرشاخه ها وجود دارد در صورت اجرا و عدم توانایی گیلان در وصول حق آبه خود اراضی شالیزاری گیلان به دشت لم یزرع مبدل خواهد شد .

سد اسطور:

در سال های جنگ که دولت شدیدا به دلار و پول نیازمند بود تصمیم گرفت سدی به نام (اسطور) در محدوده زنجان احداث نماید تا نقش رسوب گیر سد سفیدرود و همچنین تنظیم کننده آب این را سد را داشته باشد.

نمایندگان ادوار مختلف چقدر در وصف جمیل این سد و تلاش نکرده شان رجز ها خواندند و با نصب پرده نوشته از خود تشکرها که نکردند.

سرانجام نماینده گیلانی عضو کمیسیون انرژی مجلس با پیشنهاد (عمیلیات شاس) نسبت به سد اسطور اعلام بی نیازی کرد و بودجه اولیه سد اسطور در آن روز مثل گوشت قربانی تقسیم شد و بودجه ویژه و تحت اختیار عملیات شاس را گرفتند و ...!!؟؟ مخزن سد که در آن روز 1.2 میلیارد متر مکعب اعلام می شد نه تنها وسیعتر نشد بلکه به زیر یک میلیارد متر مکعب تقلیل یافت .

سد پلرود و شفارود

شواهد و قرائن حاکی از آن است که زادروز این دو سد یکیست و هردو متولد سال 1353 هستند که تا به امروز در انتظار اقدام و انجام هستند.

آنانی که معتقد به اتمام عمر مفید کشاورزی گیلان هستند می گویند علیرغم اینکه متولیان امر می دانند در گیلان به دلیل موقعیت جغرافیایی امکان احداث سد بزرگی مثل سفیدرود وجود ندارد ولی حاضر نیستند برای رفع مشکل کم آبی به پروژه هایی مثل سدهای اسطور و پلرود توجهی داشته باشند.

خشکسالی گیلان

 نگارنده معتقد است برنجکاری به دلیل نداشتن مدیر مجرب و کارآزموده، نه صاحب تیتر و عنوان فلان و بهمان که امروزه فوج ، فوج در دسترس می باشند از یک سو و سیاست گذاری های نادرست و شعاری در شرف نابودی است .

در سال 78 وقتی گیلان دچار خشکسالی شد آقای مهندس زرگر، معاون امور آب وزارت نیرو طی مصاحبه ای در رشت اعلام کرد ما برای جلوگیری از تکرار خشکسالی دو سد (پلرود) و (شفارود) را در دست احداث داریم و که به زودی به بهره برداری می رسد .

حالا یک سال بعد از این تاریخ در زمان وزارت مهندس پرویز فتاح در مورد سد پلرود چه نوشتند و بعدا مشاور وزیر چه ادعایی کرد و بعد از آن همه سال ها الآن در چه مرحله ای قرار دارد، بماناد !؟

شاید پیشرفت بیشتر پلرود نسبت به شفارود به خاطر پیگیری مازندرانی ها باشد که  گفته می شود بخشی از آب این سد قرار است روانه مازندران شود ؟!

تجهیز و نوسازی

سال هاست وعده می دهند برای کاهش هزینه تولید و افزایش تولید اراضی شالیزاری را تجهیز و تسطیح و نوسازی می کنند . دست شان درد نکند ولی چند سال باید منتظر ماند ؟

از سوی دیگر درست است که اراضی با تجهیز و تسطیح کش نمی آید ولی تجربه من روستایی می گوید کمی تغییر می کند و افزایش می یابد که اثبات ان در این مقاله نمی گنجد.

سلمنا اصلا توسعه پیدا نمی کند و افزایش نمی یابد، ولی پیمانکاران تجهیز و نوسازی که تا چندی قبل عمده ترین آنها پسر خود رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بود چگونه بخشی از زمین ها را اضافه می آوردند و علی الراس به برخی از کشاورزان می فروختند ؟؟!!

ماشین آلات کشاورزی

اوایل انقلاب یک تیلی کشاورزی اعم از 4.5 یا 7 میتسوبیشی و یا 5، 7 کوبوتا بین چهار و نیم تا 7 هزار تومان بود . امروزه بسیاری از این ماشین الات با تعمیر و نوسازی همچنان سرپا هستند ولی هزینه نگهداری و تعمیراتی آن سرسام آور است و کشاورز باید تاوان آن را بدهد اما تیلرهای چینی و جدید چن میلیونی و فاقد کیفیت است که با مطلقا با جنازه قدیمی ها قابل قیاس نیست .

ارزش افزوده تولید برنج

از این حرفا که بگذریم و چاره ای هم جز این نیست ولی خالی از لطف نیست به این مطلب اشاره شود که برنجکار تا سال گذشته برای ادامه حیات ناگزیر بود تحت 6 عنوان جمعا به میزان 54 درصد مالیات ارزش افزوده بابت خرید : کود، سم، بیمه محصولات کشاورزی، تبدیل شلتوک و آب بها پرداخت نماید در حالیکه به ندرت اتفاق می افتاد یک کیلو، فقط یک کیلون تولید اضافه داشته باشد!!

افزایش هزینه تولید

تورم و گرانی سالانه زندگی از جمله نهاده های کشاورزی باعث افزایش هزینه تولید شده که بیشترین عامل اصلی این افزایش سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای هستند .

وقتی زمان کشت از سه تا 4 ماه به یک ماه تقلیل پیدا می کند و قدرت فعالیت کشاورز در محدوده یک ضرب الاجل زمانی قرار می گیرد بطور طبیعی مزد کارگر و اجاره ماشین آلات عهد دقیانوس بطور سرسام آور ی بالا می رود  و از سوی دیگر برنج از کیفیت مطلوب برخوردار نخواهد بود.

در این آشفته بازار سیاست درآمدی آب منطقه ای هم بسیار جالب می نماید . آب بهای کشاورزی که هر سال بر اساس قیمت برنج به یک میزانی بالا می رود این شرکت بدون توجه به خریدار داشتن برنج تعیین قیمت می کند نه تنها بر قیمت سالانه اضافه می کند بلکه مالیات بر ارزش افزوده آن را نیز محاسبه و از کشاورز دریافت می کند؟!

با تاخیر رها سازی آب کشاورزی و متعاقب آن نوبت بندی کردن آن و هزار دنگ و فنگ بعدی چگونه مصرف آب نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می کند تا برنجکار ناگزیر به پرداخت مالیات ارزش افزوده به آب بهای کشاورزی شود ؟ بعله. تهیه و تقسیم آب انحصاری است متولی هم بدون شک می تواند آمار سازی کند و بالطبع هرچه خان بگوید عملی خواهد شد .

آمار رشد تولیدی نادرست

نگارنده از سال 73 که مسئولیت نمایندگی یک روزنامه اقتصادی را بعهده داشت با سازمان کشاورزی و پس از ادغام با جهاد کشاورزی بر سر صحت و ثقم رشد تولید دست به گریبان بود و هست.

از سال 73 تا کنون میزان تولید شلتوک گیلان یک میلیون 150 تا 200 هزار تن و برنج سفید 700 تا 800 هزار تن است . با علم براین آمار معلوم نیست چرا سازمان جهاد کشاورزی اصرار دارد سالانه افزایش تولید بین 7 تا 20 درصدی اعلام نماید.

به نظر می رسد اگر میانگین رشت تولیدی که این سازمان طی این سال ها اعلام کرده محاسبه و بر تولید شلتوک و یا برنج افزوده شود خیلی سال ها پیش فقط گیلان نه تنها برنج مورد نیاز کشور را تامین نماید بلکه باید در ردیف صادر کنندگان برنج دنیا قرار می گرفت . این همان خودکفایی برنج است که سال هاست وعده موهوم آن داده می شود .

رسوایی این آمار جعلی به جایی رسید که روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی وقتی از استان خواست به انتقاد رسانه ای نگارنده در مورد آمار جعلی پاسخ دهد ، بصورت مکتوب اعلام کردند این آمار صرفا جهت قانع کردن وزارت بازرگانی بمنظور پیشگیری از واردات بی رویه است وگرنه براساس (کیل گیری) به دست نیامده است .

بیمه محصولات کشاورزی

در سال زراعی جاری اگر افت آمار بیمه کنندگان محصولات کشاورزی مورد ملاحظه قرار گیرد مشخص می شود عامل اصلی این افت آمار نادرست رییس جهاد کشاورزی و معاون بهبود تولیدات گیاهی است که باعث شد بسیاری از برنجکاران از دریافت خسارت وارده که امری کارشناسی شده بود، محروم شوند و به تلافی این محرومیت عطای بیمه محصولات به لقایش بخشیده شد.

نتیجه

عواملی از این دست و مواردی که باعث طولانی این مقاله می شود کشاورزی را غیر اقتصادی کرده که با توجه به محرومیت  های کشاورز و سختی کار و درآمد ناچیز جوان روستایی شغل کاذب شهر را به ادامه شغل پدر ترجیه می دهد و حاضر به ادامه شغل پدری نیست علاوه براین قانون ارث اراضی را هر سال کوچک و کوچک تر کرده و زمین شالی را عملا در حال از حیز انتفاع ساقط نمودن است.

چون برنجکاری گیلان هرگز به 238 هزار هکتار نمی رسد بطور طبیعی آمار تولید شلتوک و برنج سفید نیز نمی تواند واقعیت داشته باشد .

این حرف نگارنده نیست بلکه اعتراف تلخ رییس سازمان جهاد کشاورزی باز نشسته ای است که هرگز در زمان مدیر کلی چنین اعترافی نکرد چون مغایر منافعش بود .

اقای استاندار ! با توجه به شرح برشمرده و ناگفته باز می توان ادعا کرد : بخش کشاورزی بیشترین ظرفیت اشتغال را دارد ؟؟!!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان