Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان امشب در گفت وگوی زنده تلویزیونی با مردم ضمن تبریک روز خبرنگار در مورد پیشنهاد ترامپ برای مذاکره و مسائل مرتبط با آمریکا، اظهارداشت: شما از بحث آمریکا و حرف هایی که مقامات آمریکایی به صورت متناقص می گویند، شروع کردید. من باید از این نکته شروع کنم که مردم ما کاملا در طول سال های گذشته تجربه بسیار خوبی از مقامات آمریکایی و دولتمردان ایرانی دارند.

وی ادامه داد: کسانی که امروز در ایران دولت را در اختیار دارند، کسانی هستند که از ابتدا شعارشان تعامل، مذاکره، گفت وگو و میز مذاکره بوده است و بر همین مبنا هم پیش رفته اند و حتی با آمریکایی ها و بقیه مذاکره کرده اند.

رئیس جمهور بیان داشت: در طول دو سال به صورت مداوم مذاکرات به نتیجه ای رسید که کم و بیش آمریکایی ها اجرا می کردند و بقیه هم بیشتر متعهد بودند و ایران هم کاملا متعهد بود.

اولین مبنای مذاکره صداقت است

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: کسی که ادعا می کند و می گوید تمایل به مذاکره دارد مذاکره مبانی دارد. اولین مبنا صداقت است که باید دو طرف به صداقت باور داشته باشند و مذاکرات به نتیجه مورد نظر برسد. کسی که امروز ادعای مذاکره می کند کسی است که بدون مذاکره از تمام تعهدات بین المللی اش از پاریس تا تعهدات تجاری اش خارج شده است و مخاطب این حرف ها دولت ایران نیست که دولت ایران بخواهد جواب بدهد. آنها به ما خطاب نمی کنند در این مذاکره به دلیل اینکه آنها از نتیجه مذاکره خارج شدند و از پشت میز مذاکره خارج شدند و کسی که ادعای مذاکره می کند ابتدایش این است که نشان دهد واقعا می خواهد با مذاکره مسئله ای حل شود.

وی اظهار داشت: همزمان با تحریم مذاکره چه معنایی می خواهد داشته باشد؟ یعنی اگر کسی در برابر فردی که رقیب و دشمنش است اگر از چاقو استفاه می کند و چاقو را به بازوی طرف فرو می برد می گوید مذاکره کنیم و حرف بزنیم. پاسخ این است که اول باید چاقویش را درآورد و چاقویش را جیبش بگذارد.

حرف های ترامپ یا برای بهره برداری داخلی و انتخابات است و یا جنگ روانی با مردم ایران

وی خاطرنشان کرد: به نظر من مخاطب آنها این است که بخواهند در این جنگ روانی مردم ایران را دچار تردید کنند و برای انتخابات کنگره در ماه های آینده استفاه کنند. بنابراین حرف های ترامپ یا برای بهره برداری داخلی و انتخابات و یا برای جنگ روانی با مردم ایران است.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما حتی در دولت جدید هم با آمریکا مذاکره کردیم. یعنی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل 1+5 با وزیر خارجه ما مذاکره صورت دادند و با وزیر امور خارجه آمریکا مذاکره شد و بعد هم در اروپا مذاکره کردند.

ترامپ از مذاکره خارج و به آن پشت کرده است 

وی با بیان اینکه این آقای ترامپ است که از مذاکره خارج شده و به آن پشت کرده، تصریح کرد: کاری که آقای ترامپ انجام می دهد بر علیه ملت و منافع ملی ایران است. بنابراین اگر صداقتی وجود داشته باشد ایران همواره از مذاکرات استقبال کرده است.

روحانی در پاسخ به این پرسش که آمریکا چگونه می تواند صداقت خود را نشان دهد، خاطرنشان کرد: صداقت با تحریم همخوانی ندارد. اگر کسی می گوید که می خواهم مذاکره کنم و به نتیجه برسم آن زمان تحریم می خواهد علیه چه کسانی شکل بدهد، علیه کودکان، بیماران، بزرگسالان یا مردم ایران است؟ این متناقض همان مثل معروف ایرانی است که قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را.

رئیس جمهور تاکید کرد: کسی که مردم ایران را تحریم می کند و ملت ایران را تحت فشار قرار می دهد و هر روز افرادی را برای تشویق عدم تعامل با ایران به کشورهای دیگر می فرستد را چگونه باید باور کرد. چرا که تحریم ترامپ فقط علیه ایران نیست بلکه همه شرکت های خارجی است که با ایران در حال فعالیت هستند.

آمریکا هم بدهکار عذرخواهی و هم بدهکار غرامت ملت ایران است 

روحانی با تاکید بر اینکه من پیش شرطی برای مذاکره با آمریکا ندارم، گفت: اگر دولت آمریکا آماده است که در خصوص نحوه پرداخت غرامت ها به ملت ایران به دلیل مداخلات آنها در زندگی مردم و کشور ایران با ما مذاکره کند، ما این آمادگی را داریم که ببینیم آمریکا چگونه می خواهد این غرامت ها را و در چند قسط و چگونه پرداخت کند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا بدهکار ملت ایران است، گفت: آمریکا به دلیل مداخلات در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی هم بدهکار غرامت است، بنابراین اگر بدهکاری خود را پرداخت کند، ما طبق آنچه در طول تاریخ نشان دادیم همواره اهل مذاکره بوده و هستیم.

آمریکا ناچار شد تنهایی از برجام خارج شود

رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا تعهدات قابل قبولی از سوی اروپایی ها می بینید و آیا فکر می کنید منافع برجام به گونه ای است که ما همچنان در آن بمانیم و موضع ما چیست، اظهار کرد: آمریکایی ها نخست دنبال این بودند که بقیه کشورهای 1+5 را با خود همراه کنند و به همین دلیل نیز آقای ترامپ در 22 دی ماه سال گذشته از شرکای خود خواست که آنها نیز در خصوص برجام مذاکره مجدد را مطرح کند اما این موفقیت آمیز نبود چرا که کسی به آن پاسخ مثبت نداد و آمریکا ناچار شد که به تنهایی از برجام خارج شود.

روحانی ادامه داد: هدف آمریکا برای خروج از برجام این بود که جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج شود تا پرونده را به شورای امنیت ببرند. بنابراین دستاورد ما در برجام قطعنامه 2231 است که این قطعنامه اولا قطعنامه های قبلی را ملغا می کند و ثانیه همه کشورهای جهان را به پشتیبانی از برجام دعوت می کند و در واقع آنچه در برجام توافق شده، در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان یک سند و پیمان بین المللی مستحکم است.

وی ادامه داد: ترامپ به دنبال این بود که همه این دستاوردها را از ایران بگیرد چرا که آمریکا نمی خواست به تنهایی برای تحریم روبروی ایران قرار بگیرد. بلکه می خواست همه دنیا را به تحریم ایران وادار کند و اکنون نیز در همین جهت تلاش می کند اما ناموفق بود. به عبارتی امروز که آمریکا می خواهد تحریم ها را علیه ایران اعمال کند اروپایی ها در برابر آمریکایی ها ایستادگی کردند و آن قانون ممانعت از تحریم را اعلام کردند و گفتند هر شرکتی که با ایران کار می کند اگر بخواهد حرف آمریکا را در تحریم قبول کند اروپا آن را تحریم می کند.

امروز اروپا روبروی آمریکا ایستاده است

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز اروپا روبروی آمریکا ایستاده است، خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که اروپا همواره متحد آمریکا بوده است اما ما امروز در سراسر جهان تنها نیستیم و به جز چند کشور محدود همه حامی ایران هستند و ایران را به عنوان متعهدی که قابل اعتماد است می شناسند.

روحانی تاکید کرد: ما مهلتی که داده ایم بر این مبنا بوده که 44+1 یا 1+5 بتوانند این تحریم را (فشار آمریکا) را جبران کند تا برجام حفظ شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رفتار آنها قابل قبول بوده است، تصریح کرد: از نظر سیاسی به نظر من سنگ تمام گذاشته اند یعنی موضع گیری ها، حرف ها و با وضع مقررات به صراحت کار آمریکا را غیرقابل قبول دانستند.

رئیس جمهور گفت: در هر صورت اروپایی ها باید برنامه ریزی کننند که چگونه می خواهند این کار را جبران کنند. البته قدم هایی در این زمینه برداشته اند و بنده نیز در سفری که به اروپا داشتم با آنها از نزدیک مذاکره کردم و همه این کشورها قول داده اند که به تحریم اعتنایی نکنند.

مشکل کشورهای اروپایی شرکت هایی است که تحت فشار آمریکا و تحریم ها قرار دارند

روحانی یادآورشد: مشکل کشورهای اروپایی شرکت هایی است که تحت فشار آمریکا و تحریم ها قرار دارند بنابراین ما هنوز منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم و بناست جلسه ای در اواخر ماه اوت بین ایران و 5 کشور دیگر بالاخص اتحادیه اروپا در اروپا برگزار شود و همچنین بناست در حاشیه اجلاس سازمان ملل نیز در سطح وزرا صحبت هایی صورت بگیرد.

وی گفت: آنچه که ما امروز می خواهیم در واقع اساس تحریم به سه ماه آینده برمی گردد که آمریکا می خواهد در نفت یا بانک وارد عمل شود که البته تحریم های امروز غیر از بانک و نفت است.

رابطه ما با روسیه و چین قابل مقایسه با اروپا نیست 

رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا چین و روسیه به اندازه اروپا به تعهدات خود عمل می کنند یا خیر، گفت: آنچه که در در روابط خارجی ما اهمیت دارد منافع ملی است و همه کشورها نیز همین رویکرد را دارند. البته رابطه ای که ما با روسیه و چین داریم قابل مقایسه با اروپا نیست. چرا که رابطه ما با این دو کشور بیشتر و بهتر است.

روحانی ادامه داد: چین اکنون در زمینه هسته ای رآکتور اراک را بر مبنای تعهدات برجامی خود دنبال می کند و به عنوان بزرگترین شریک تجاری با ما معامله می کند. بنابراین  مقامات چینی در حاشیه اجلاس شانگهای  به روابط خود با ایران و حفظ آن تاکید داشتند اما ممکن است اشکالی در اجرای تعهدات وجود داشته باشد اما در عین حال چین و روسیه به صراحت می گویند که ما ایستادگی کرده و به تعهدات خود عمل کرده و قرارردادها را اجرا می کنیم.

در شرایط فعلی ارتباط با کشورهای آسیایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است

وی یادآور شد: وقتی شرکت نفتی توتال اعلام خروج از ایران را کرد شرکت چینی بر ادامه قرارداد خود با ایران تاکید داشت بنابراین ما به دنبال روابط خوب با همه دنیا هستیم اما در شرایط فعلی کشورهای آسیایی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.به عبارتی روابط ما با چین، هند و آ .سه .آن حائز اهمیت است و این روابط نیز رو به گسترش خواهد بود و ما هیچ مانعی برای گسترش با اروپا را نداریم.

روحانی در پاسخ به سؤالی درباره التهابات ارزی در ابتدای سال جاری و میزان اجرای تصمیمات در این باره  خاطرنشان کرد: ما یکسری مشکلات اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل نیست قبل از آن مربوط به قبل از انقلاب است، برخی از آن مربوط به بعد از انقلاب است مشکلاتی که در بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری ما وجود دارد، مشکلات مزمنی است که سال ها است در کشور ما وجود دارد که در یک شرایطی بروز و ظهور پیدا می کند.

وی افزود: موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که در یک شرایطی این نقدینگی حرکت می کند و تخریب هایی را به وجود می آورد و این حرکت نقدینگی به خاطر این است که اعتماد مردم نسبت به آینده متزلزل می شود.

در تلاطم بازار ارز غیر از نقدینگی داخلی دسترسی ما به ارز مورد بحث است

رئیس جمهور اظهار داشت: در ارتباط با تلاطم بازار ارز غیر از مسئله نقدینگی داخلی دسترسی ما به ارز مورد بحث است. ممکن است ما به اندازه کافی ارز داشته باشیم اما دسترسی و روابط بانکی ما با دنیا یا مسئله ورود اسکناس، طلا و امثال آن به ایران ممکن است در شرایطی تغییر کند. اینها همه دست به دست هم می دهد همچنین توقعات و انتظاراتی که برای آینده وجود دارد و سایر عوامل ذکر شده برای شرایط جدید دست به دست هم می دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و سال اول دولت دوازدهم که آن را سپری می کنیم و در حال اتمام است روند کاری ما  اینگونه بود که در ابتدای کار ارز کاهش پیدا می کرد و ما به دنبال چاره جویی برای جلوگیری از کاهش ارز بودیم. رئیس کل بانک مرکزی به مردم گفت که قیمت دلار ۳ هزار تومان است و هرچه او می گفت دلار قیمتش کاهش پیدا می کرد و دلیل آن این بود که مردم به آینده امیدوار بودند. می دانستند که روابط ما با دنیا در حال بهبود است، سرمایه ها وارد کشور می شود، شرایط برای فعالیت های اقتصادی بهبود می یابد.

وی افزود: البته ما هم در مذاکراتی که داشتیم در طول مذاکرات برخی از منابع ارزی ما آزاد می شد هم در مذاکرات و توافقات موقت و هم در مذاکرات و توافقات بعدی ما ارزهای ما آزاد می شد و همه اینها دست به دست هم داده بود و این شرایط را به وجود آورده بود.

حوادث داخلی و حوادث خارجی دست به دست هم داد و یک نگرانی را برای جامعه به وجود آورد

رئیس جمهور اظهار داشت: مشکل ارزی از زمانی شروع شد که  دو مسئله پیش آمد و به غیر از مسائلی که در بحث نقدینگی و مسائل مزمن دیگری که من عنوان کردم که در حوزه اقتصاد داریم در دیماه سال گذشته اعتراضاتی در یکی از شهرهای کشور آغاز شد و بعد به شهرهای دیگر سرایت کرد و این اعتراض شرایط خود را داشت مردم می دانند که برخی معترض بودند و برخی به دنبال اغتشاش و سواستفاده بودند که البته هرچه بود مهار شد  و مردم هم احساس کردند که اگر اعتراض به حقی دارند عده ای به دنبال سواستفاده هستند و مردم کاملاً با دولت همکاری کردند و این اقدام مردم به داخل یک علامت مثبت داد اما متأسفانه پیامی که خارجی ها و مخصوصاً آمریکایی ها دریافت کردند این بود که فکر کردند که با فشار بیشتر می توانند مشکلات  اجتماعی و اقتصادی ما را بیشتر کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: به دنبال همین موضوع در ۲۲ دی ماه ترامپ اعلام می کند که اگر دیگران نیایند من به تنهایی از برجام خارج می شوم و این پس از حوادث دی ماه در ایران بود پس هم حوادث داخلی و هم حوادث خارجی دست به دست هم داد و یک نگرانی را برای جامعه به وجود آورد

بعد از روی کارآمدن ترامپ روابط بانکی ما دچار مشکلاتی شد

وی افزود: از سوی دیگر بعد از روی کارآمدن ترامپ روابط بانکی ما دچار مشکلاتی شد و ترامپ با شعارهایی که سر داد و فشارهایی که وارد کرد و با تهدیدهایی که داشت باعث این امر شد و هر دوی این عوامل در کنار هم قرار گرفت و باعث شد تا ما در فروردین ماه شاهد التهاب و جهش در حوزه ارز بودیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: برهمین اساس تصمیماتی اتخاذ شد تا این التهاب کنترل شود این التهاب به نظر من قابل کنترل بود اگر همه با هم همکاری می کردیم و خریدار و فروشنده ارز، صراف، بانک، واردکنندگان و صادرکنندگان در کنار هم قرار می گرفتند طرح می توانست موفقیت های خوبی داشته باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما به مردم گفتیم که هرچه می خواهید وارد کنید با قیمت مناسب به شما ارز می دهیم. «البته قیمت ۴۲۰۰ تومانی که ما برای ارز گفتیم برمبنای تفاضل تورم افزایش پیدا خواهد کرد» اما عده ای آمدند ارز گرفتند و سواستفاده کردند. جنس را وارد نکردند یا بخشی از جنس وارد کردند و بخشی را در بازار آزاد به فروش رساندند.

وی افزود: بنابراین طرح به گونه ای شد که در کنار آن رانت و فساد به وجود آمد البته این موضوع با اردیهبشت و اعلام خروج آمریکا از برجام همزمان شد و در خردادماه ما به این ذهنیت رسیدیم که روند بسته پیشنهادی ارز در شرایط فعلی دیگر کارایی ندارد. هم شرایط جدیدی که ما پیدا کرده ایم و هم سواستفاده هایی که در حال انجام است باعث شد تا این بسته کارآیی نداشته باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر سواستفاده ها از لحاظ سازوکار و مدیریتی آن را نتوانیم کنترل کنیم با دادگاه و پلیس و امثال آن امکانپذیر نیست. با بخشی از این موارد می توان برخورد کرد اما همه موارد قابل کنترل نیست.

روحانی خاطرنشان کرد: وقتی رانت وجود دارد و شرایط، شرایطی است که مردم برای آینده نگرانی دارند مشکلاتی را ایجاد می کند و ما به فکر یک بسته پیشنهادی جدید افتادیم و از خردادماه در این باره در دولت و در ستاد اقتصادی بحث هایی را داشتیم.

وی افزود: بعد از ماه رمضان شرایط به گونه ای بود که مسابقات فوتبال جام جهانی را داشتیم شرایط را برای مصاحبه نامناسب کرده بود و مردم سرشان به مسابقات فوتبال گرم بود و بخشی از کار هم به خاطر این بود که این بسته جدید آماده شود و به همین خاطر مصاحبه من با مردم به تأخیر افتاد.

بسته جدید ارزی کاملاً با بسته گذشته دارای تفاوت های اساسی است 

رئیس جمهور اظهارداشت: بسته جدید ارزی کاملاً با بسته گذشته دارای تفاوت های اساسی است در بسته گذشته بانک مرکزی بود که بار سنگینی را بر دوش داشت و می گفت متعهدم و همه ارزها را با یک قیمت قابل قبول و متعادل تأمین می کنم و از سوی دیگر شرایطی وجود داشت که رانت هایی ایجاد می شود و این مسئله مشکل درست کرده بود.

روحانی خاطرنشان کرد: در شرایط جدید تعهد بانک مرکزی خیلی کمتر است. امروز بانک مرکزی ما برای کالاهای ضروری و اساسی از جمله مواد غذایی ضروری مردم و همچنین دارو و ملزومات پزشکی متعهد است که با قیمت متعادل و یا حتی قیمت ثابت ارز لازم را اختصاص دهد و دولت برای ثبات یارانه لازم در این باره تخصیص می دهد و وزارتخانه های مختلف همچون وزارت بهداشت،  صنعت، کشاورزی توافقات شان را انجام دادند و عنوان کردند که فهرست جدید کالاهای مورد نیازشان تا شب به بانک مرکزی اعلام می کنند و حتماً تا الان به بانک مرکزی اعلام شده است.

نوسانات ارز تأثیری بر فهرست کالاهای ضروری وارداتی با ارز دولتی نخواهد داشت 

وی افزود: مردم باید اعتماد داشته باشند که نوسانات ارز تأثیری بر فهرست کالاهای ضروری وارداتی با ارز دولتی نخواهد داشت و با یک اعتماد و اطمینانی نسبت به آینده می توانند نگاه کنند.

تا پایان فروردین سال آینده نرخ ۴۲۰۰ تومان ارز برای کالاهای اساسی تغییری نخواهد کرد

رئیس جمهور اظهارداشت: من در جلسه هیأت دولت به وزرا گفتم که ارزی که برای کالاهای اساسی (۴۲۰۰تومان است) و از فردا اختصاص آن اجرایی می شود ادامه خواهد داشت و مردم باید بدانند که حداقل تا پایان فروردین سال آینده این نرخ ۴۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی تغییری نخواهد کرد و کالاهای اساسی در این بسته نیز بازتر از کالاهای اساسی مورد نظر مردم است، ما به عنوان نمونه حبوبات و مواد شوینده را نیز به کالاهای اساسی اضافه کردیم

روحانی خاطرنشان کرد: ارزی که داده می شود باید به صورت شفاف به مردم گفته شود که ارز ۴۲۰۰ تومانی به چه کسانی و چه شرکت هایی اختصاص داده شده و بنا است چه کالاهایی وارد کنند و قرار ما با همه وزرا این شده این ارز ۴۲۰۰ تومانی که در واقع یارانه ای است تا رسیدن به دست مصرف کننده همه بر روند کار نظارت کنند و همه دستگاه های نظارتی باید با هم همکاری داشته باشند تا کالاها با قیمت مورد نظر به دست مردم برسد تا خیال مردم نسبت به ضروریات زندگی راحت باشد.

روحانی در پاسخ به این سؤال که فکر می کنید چقدر امکان کنترل بازار ارز وجود داشته باشد، گفت: آنوقت چند هزار عدد کالا بود و کنترلش بسیار سخت بود ما هم می خواستیم کنترل کنیم و خیلی از پرونده ها هم الان در سایه همان کنترل ها آماده شده است و در یک بخش دیگری ممکن است آنها را بیان کنم ولی الان اقلام محدود است یعنی وزارت جهاد کشاورزی ما می گوید من مشکلی برای کنترل ندارم یعنی تمام مواد اولیه ای که برای پروتئین است مثل ذرت، کنجد و کنجاله یا کود و سم که شامل همین ارز خواهد بود و به مواد غذایی پروتئین و سایر اقلام که مدنظر باشد تعلق خواهد گرفت.

وی گفت: این کنترلش خیلی آسان تر است چون اقلام محدود است اگر بخواهیم داخل نوسانات ارزی قرار دهیم برای مردم نگرانی ایجاد می کند. دهک های پایین ما در فشار شدید قرار می گیرند البته برای آنها هم باید فکرهای دیگر بکنیم و اما این بخش که هر چه می شود بین 15 تا 20 میلیارد دلار ما در سال برای این اقلام پرداخت می کنیم.

رئیس جمهور بیان داشت: این موضوع را دولت و بانک مرکزی متعهد است و بانک مرکزی این پول را پرداخت می کند و با قیمت ثابت یعنی تا پایان فروردین سال آینده با همین قیمت 4200 تومان خواهد بود و تغییری نمی کند اما بقیه از داخل یک بازار می آید و این قیمت را بازار هست که تعیین می کند. البته در اواخر آن بسته قبلی این طرح آمد که تحت عنوان بازار دوم بود منتها اشکالش آن وقت این بود که ارز همه صادرکنندگان نمی آمد و بخشی از صادرکنندگان ارزشان در این بازار می آمد. الان برنامه ریزی این است که تمام صادرات غیرنفتی ما داخل این بازار بیاید و در سال حدود 40 یا 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که همه آن داخل این بازار می آید.

روحانی اضافه کرد: حتی فرآورده های نفتی را نیز دیشب تصمیم گرفتیم که به همین بازار بیاید. بنابراین بازار بزرگی است و رقم بزرگی ارز وارد می شود. حال این سؤال پیش می آید که چه کسانی می توانند از این ارز برداشت کنند. این هم چارچوبش را تعیین کردیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید ببیند چه چیزی برای کشور لازم است که وارد شود.

لیست اقلام ممنوعه را اعلام کرده ایم

وی با تاکید بر اینکه یک لیست اقلام ممنوعه را اعلام کرده ایم، ادامه داد: این اقلام ممنوعه شامل هزار و خرده ای قلم می شود که سر جای خودش است و ممنوعیت آن برداشته نمی شود. مگر اینکه ببینیم شرایط بعدی آیا شرایط مناسبی است یا خیر.

رئیس جمهور اظهار داشت: اقلامی که آزاد است بر مبنای ثبت سفارش و بر مبنای چارچوبی که وزارت صمت مشخص کرده به بانک مرکزی اعلام می شود و بانک مرکزی آنها را پرداخت می کند. بنابراین ارز به این صورت درمی آید که یک بخشی ارز 4200 است که باقی می ماند و یک بخشی دیگر از ارز که به بازار آزاد می آید و بازار آزاد قیمت آن را مشخص می کند.

هفته آینده تمام بسته جدید به طور کامل اجرا می شود 

روحانی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح از فردا آغاز می شود، بیان داشت:بخش هایی از این طرح ممکن است تا یکی دو روز دیگر اجرایش طول بکشد اما هفته آینده تمام این بسته به طور کامل اجرا می شود و بازار خودش را به قول معروف پیدا می کند و ارز به بازار آزاد می آید و نرخی پیدا می کند که از نظر ما یک نرخ متعادلی خواهد بود. منتها در این نرخ دولت وارد نمی شود. به خاطر اینکه همه ارز صادراتی را در این بازار می آوریم در واقع با عرضه و تقاضا داریم آن را کنترل می کنیم.

وی با اشاره به اینکه این ارز به صورت حواله خواهد بود، خاطرنشان کرد: چون صرافی ها از فردا فعالیت شان آزاد می شود و ورود اسکناس و طلا آزاد می شود و حتی بدون گمرک و مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود بنابراین یک مقداری تسهیل می شود. صرافی ها می توانند در چارچوبی که بانک مرکزی به آنها اعلام می کند ارز را در اختیار متقاضیان قرار دهند. بانک مرکزی باید موارد را مشخص کند. 35 الی 36 مورد نیازمندی هایی است که مردم دارند که از قبل تعیین شده. این ارز در واقع اسکناسش در صرافی ها خواهد بود.بنابراین ما آن حالتی که قبلا داشتیم و ارزها ممنوع بود را نداریم. از طرفی جذب اسکناس را خواهیم داشت قبلا مردم اگر دلار شان را به بانک می بردند ممنوع و قاچاق بود اما از فردا دیگر قاچاق نیست و ارز شان را می توانند داخل بانک ببرند.

رئیس جمهور گفت: قبلا وقتی بانک پول را می گرفت و بعد می خواست به طرف بدهد می گفت که من به ریال حساب می کنم و به شما می دهم اما در این بسته جدید بانک مرکزی متعهد می شود.

روحانی در مورد نقش بانک مرکزی در طرح ارزی جدید بیان داشت: هر کس ارز را در بانک سپرده می گذارد بانک مرکزی متعهد می شود همان ارز را به او پرداخت کند و سودش را که درصدش اعلام می شود به او پرداخت کند. این هم باعث اعتماد مردم است و دولت و بانک مرکزی نسبت به آن متعهد است. همه اینها در کنار هم فکر می کنم بازار را متعادل کند. به دلیل اینکه ما ارز به اندازه نیاز کافی جامعه داریم.

وی تصریح کرد: در تمام این طرح ها دولت و مردم باید در کنار هم قرار گیرند. مردم باید اینگونه در نظر بگیرند که امروز ارز به یک معنا عِرض و آبروی ما است یعنی یک آبروی ملی ما هم هست و این آبروی ملی ما باید همه با همکاری از آن حراست و حفاظت کنیم. اگر دولت تلاش کند ارز بیشتر بیاورد و مردم تلاش کنند ارز بیشتری را جمع کنند و به یک گوشه ای ببرند هیچ وقت ما موفق نمی شویم و دولت و مردم در کنار هم قرار نمی گیرند و از هم فاصله می گیرند اما اگر مردم و دولت در کنار هم باشند و این را هر دو وظیفه خودمان بدانیم و مردم به دولت اعتماد کنند که با همه وجود دنبال حل مشکلات است و من اینجا به مردم عزیز می گویم که همه اعضای دولت که شب ساعت 11 با آنها تماس می گیرم که بعضی از وزرا تا دیروقت در دفتر کارشان هستند، جمعه بعداز ظهرها با همه وزرا در تماس هستم که همه آنها در حال فعالیت هستند یا در شهرستان در حال بازدید و افتتاح هستند یا در دفتر کارشان و در دسترس هستند.یعنی همه وزرای ما در شبانه روز دارند فعالیت می کنند.

رئیس جمهور در این باره خاطرنشان کرد: مردم ما باید مطمئن باشند که دولت، رئیس جمهور، وزرا، معاونین، دستگاه ها، و حتی قوای دیگر همه توانشان را برای این کار گذاشته اند. مجلس و قوای دیگر همه دارند همکاری می کنند. به نظرم اگر مردم ما، دولت ما، قوای ما و همه در کنار هم قرار گیرند، اولا هیچ کسی نمی تواند ما را شکست دهد و هیچ وقت تحریم به اهدافی که آنها دارند نمی رسند.

روحانی گفت: تحریم مشکلاتی را برای ما درست می کند اما فوایدی هم دارد حتی می توانم بگویم چه فوایدی دارد. تحریم فواید، مشکلاتی و فشارهایی دارد اما من فکر می کنم ما حتما به سلامت عبور می کنیم و من معتقدم اگر ما متحد باشیم این تحریم هر چه زودتر شکسته می شود. تحریمی که امروز آمریکا شروع کرده و از قبل اجرایی شده و از دی ماه پارسال با شعارهایی که دادند، شروع شده و به طور رسمی از امروز شروع شده به نظرم اگر متحدانه با هم کار کنیم خیلی زود آمریکا را پشیمان می کنیم. ما اگر بتوانیم با دنیا خوب کار کنیم آمریکایی ها می فهمند که تحریم شان بی اثر است و نمی تواند تاثیرگذار باشد و زودتر برمی گردند./ منبع : صراط

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان