Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : استاندار گیلان در بازدید از مزارع روستای کوزان شفت اعلام کرد:" ... بارش باران که موجب رنجش و مشقت کشاورزان هنگام برداشت می شود اما خسارت مالی چندانی را به همراه ندارد." !؟

بدون شک این اظهار نظر استاندار ناشی از گارشی است که سازمان جهاد کشاورزی استان به ایشان ارائه نموده که عموما سازمان جهاد کشاورزی اغلب آمارها و گزارش هایش میدانی و اصولی نیست و معمولا در اتاق های دربسته و زیر کلر تهیه می شود و هرگز با آنچه در مزارع جریان دارد مطابقت نداشته و ندارد.

البته این شیوه سازمان جهاد کشاورزی مسبوق به سابقه طولانی است ولی در این بازدید جا داشت استاندار گیلان برای توجه به عمق (رنجش) کشاورزان از آنان سوال می کرد: برای عدم ایجاد رنجش چرا محصول زراعی خود را بیمه نکرده ­اند ؟! و چرا نسبت به سال زراعی گذشته رغبت چندانی به بیمه محصولات کشاورزی نداشته ­اند ؟

اگر چنین سوالی پرسیده می شد بدون شک پاسخ شنیده می شد: بیمه محصولاتی کشاورزی فقط پول دریافت می کند ولی تاوان غرامت نمی دهد که آنهم بدون ارتباط با سازمان جهاد کشاورزی نیست .

بعنوان مثال: در سال زراعی گذشته کارشناسان بیمه خسارت وارده بر شالیزارهای استان را براساس ملاک ها و مستندات خود برآورد کردند، جهت پرداخت غرامت به تهران ارسال نمودند تا تصویب و پرداخت شود .

ولی قبل از تصمیم بیمه گذار به ناگاه رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان که نماینده و حافظ منافع بیمه گذار در استان است و همچنین معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان، رشد تولید کاذبی را اعلام کردند که بیمه گذار با شنیدن این خبر خلاف واقع، دستور به کاهش شدید برآورد خسارات شالیزارها را داد .

اگر چه کارشناسان محلی بیمه بر اساس دلایل و مستندات خود حاضر به جرح و تعدیل نظرات خود نشدند ولی معلوم نشد چه دست هایی دخالت کرد خسارت ها را تا 25 درصد تقلیل داد که بر این اساس جمعی حذف شدند و سرانجام بیمه نیز به بهانه عدم اجرای تعهدات دولت واجدین دریافت خسارت را به سرنوشتی گرفتار کرد که در سال زراعی جاری بیمه محصولات کشاورزی به شدت افت کرد .

حال که استاندار گیلان میزان خسارت وارده به شالی را حدود 10درصد و غیر قابل توجه اعلام کرد حساب بیمه شدگان با کرامت الکاتبین خواهد بود که اثرات آن را در سال زراعی آینده باید دید !

جا دارد استاندار از ریاست سازمان جهاد کشاورزی سوال نماید : برآورد خسارت ناچیز ایشان بر چه اساس  و ضوابطی و در کجا صورت گرفته است؟!

جهت مزید اطلاع باید گفته شود : سالی نیست که روسای سازمان جهاد کشاورزی رشد تولید برنج اعلام نکنند ولی تا کنون کسی یا مقامی از این حضرات  سوال نکردند : با این همه رشد تولیدی که از سال 73 تا کنون اعلام شده و می شود چرا تولید شلتوک از یک میلیون 200 هزار تن و تولید برنج سفید از 750 تا حدود 850 هزار تن تجاوز نمی کند ؟

چه دست هایی در کار است که قصد دارد با این اعلام های غیر کارشناسانه برنجکار وادار نمایند بر اثر تحمل زیان های فراوان عطای برنجکاری را به لقایش ببخشد و با فروش اراضی شالی از شر هرچه برنجکاری خلاص شود ؟!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان