Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : بررسی کمبود نیروی آموزش وپرورش و تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس و پیش دبستانی و تأکید بر آموزش های عملی به دانش آموزان در مدارس ازجمله محور گفت وگوهای نشست مشترک مجمع نمایندگان گیلان با مسئولان آموزش وپرورش بود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان عصر امروز در نشست تخصصی شورای معاونین اداره کل آموزش وپرورش استان، روسای مراکز برنامه ریزی، منابع انسانی و سازمان نوسازی و تجهیزات مدارس وزارت آموزش وپرورش با تأکید بر حمایت از آموزش وپرورش اظهار کرد: تغییر چندین بار نظام آموزشی در مقاطع تحصیلی که باعجله صورت گرفت هزینه های چند صدمیلیونی به کشور وارد کرد که نباید تکرار شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به افزایش یک سال تحصیلی در مراکز فنی و حرفه و کار و دانش افزود: آموزش وپرورش تجهیزات متناسب با افزایش ساعت درسی ندارد لذا لاجرم باید به سمت دروس تئوری پیش برود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون حق التدریس، پیش دبستانی ها و خرید خدمتی ها خاطرنشان کرد: آموزش وپرورش متعهد شد که هرچقدر نیاز است از نیروی انسانی استفاده شود اما گیلان در این زمینه بااینکه مشکل بیشتر استان ها بالای ۹۰ درصد حل شد، عقب ماند.

نائب رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس توجه به تربیت و پرورش را از خواسته های مردم و نمایندگان آن ها برشمرد و افزود: بااینکه اصلی ترین رسالت آموزش وپرورش توجه به تربیت دانش آموزان است اما آموزش وپرورش باید در زمینه جبران کمبود نیروی انسانی ازجمله در گیلان گام اساسی بردارد.

جبار کوچکی نژاد با تأکید بر اینکه مربیان حق التدریس و مربیان پیش دبستانی تجارب خوبی را در زمینه تدریس کسب کرده اند خاطرنشان کرد: سال ها آموزش وپرورش زمینه تدریس را برای این مربیان فراهم کرده و نباید این سرمایه ها به راحتی نادیده گرفته شوند.

*آموزش وپرورش نباید از رسالت آموزش و تربیت دور شود

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه آموزش وپرورش نباید از رسالت آموزش و تربیت دور شود اظهار کرد: آموزش وپرورش به موضوعات متعددی توجه می کند اما باید حواسش باشد در تدوین نظام آموزشی رسالت خود را مورد هدف قرار دهد.

منوچهر جمالی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در آموزش وپرورش افزود: باید نیروهای حق التدریس و پیش دبستانی برای حضور در کلاس های سال تحصیلی جدید تعیین تکلیف شوند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با تأکید بر اجرای عدالت آموزشی در مناطق محروم گفت: شنیده شده که برخی از واحد های آموزشی در مناطق صعب العبور و کوهستانی در معرض تعطیلی قرارگرفته اند که لازم است در شرایط کنونی این تصمیم منتفی شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با متصور شدن آینده ای روشن برای تربیت نسل آینده با تلاش های مسئولان گفت: توجه به تربیت و آموزش ازجمله مناطق کم برخوردار باید از سوی مدیران موردتوجه قرار بگیرد و این نیرو توان در مدیران آموزش وپرورش امر عادی و دستیابی به آن ممکن است.

*کمبود بیش از 50 نیروی انسانی معلم در تالش

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تأکید بر لزوم مشاهده عملی از پروژه های عمرانی آموزش وپرورش اظهار کرد: گزارش ها همیشه از سوی مدیران ارائه می شود اما باید عملاً مدیران در محل پروژه ها برای ارزیابی پیشرفت پروژه حضور پیدا کنند.

محمود شکری با بیان اینکه در شهرستان تالش بالای ۵۰ نیروی انسانی معلم کمبود داریم افزود: متأسفانه امروزه از مدیران و معاونان آموزش در مدارس برای ارائه دروس استفاده می شود که این تصمیم درستی نیست.

وی با بیان اینکه آموزش وپرورش رکن است و آینده توسعه کشور به دست دانش آموزان است گفت: تاکنون من مصوبه ای ندیده ام که مدیر و یا معاون در کلاس برای تدریس حاضر شود و این برایم جای سؤال دارد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه در تالش افزایش ورود دانش آموزان پایه دوازدهم را داریم خاطرنشان کرد: آموزش پرورش با کمبود نیروی انسانی مواجه است و این تغییر نظام آموزشی با این کمبود نیرو جمع پذیر نیست.

*تأکید بر تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس و پیش دبستانی

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه علیرغم کمبود منابع مالی در چهار ماه اخیر وضعیت مالی خوبی برخوردار بودیم اظهار کرد: ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های عمرانی طی چهارماهه اخیر پرداخت شده که در نوع خود بی نظیر است.

مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به کاهش فروش نفت افزود: احتمال کاهش بیشتر فروش نفت وجود دارد که با در نظر گرفتن شرایط فعلی باید حواس همه دستگاه ها جمع باشد و بتوانند سهم بیشتری را دریافت کنند.

وی با اشاره به حمایت مجمع نمایندگان گیلان از آموزش وپرورش گفت: نمایندگان گیلان در مجلس از سه هزار میلیارد دلار ذخیره ارزی سهم قابل توجهی را به آموزش وپرورش تخصیص داده اند که باید نسبت به آن ها بیشتر توجه شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس بر لزوم تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس و پیش دبستانی تأکید کرد و افزود: برخی از حق التدریس ها جذب شده اند که لازم است دستور جذب آن ها صادر شود تا حجم بالای نارضایتی در قشر معلم کاهش پیدا کند.

*آموزش وپرورش گیلان ناکارآمد است

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه آموزش وپرورش گیلان ناکارآمد است اظهار کرد: آموزش پرورش فعلی گیلان همچون بیک لوکوموتیو فرسوده است که تنها سیاسی عمل است.

اسدالله عباسی با بیان اینکه تنها در عملکرد مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان رضایتمندی وجود دارد افزود: گیلان با تمام استان ها متفاوت و عمر ساختمان های آموزشی نسبت به سایر استان ها بسیار کم است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی بر لزوم افزایش و توسعه مراکز تفریحی و رفاهی آموزش وپرورش گیلان تأکید کرد و گفت: مراکز رفاهی و تفریحی آموزش وپرورش گیلان در شأن معلمان نیست و ضرورت دارد افزایش پیدا کند.

* واحدهای آموزشی حذف شده به مراکز تفریحی ورزشی تبدیل شود

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به فرسوده بودن برخی از ادارات آموزش وپرورش ازجمله لاهیجان اظهار کرد: نیاز است حمایت ها از ادارات آموزش وپرورش در جهت احداث و توسعه ساختمان بیشتر شود.

ذبیح الله نیکفر با اشاره به مخالفت مردم نسبت به تبدیل واحدهای آموزشی حذف شده به کمپ ترک اعتیاد افزود: با توجه به تفاهم نامه ای که بین آموزش وپرورش ورزش و جوانان است لازم است این واحدها به مراکز تفریحی ورزشی تبدیل شود.

وی همچنین از مسئولان وزارتخانه خواست تا نسبت به توسعه و تجهیز مراکز فنی و حرفه ای شهرستان های لاهیجان و سیاهکل اهتمام ویژه ای داشته باشند.

* کمبود نیروی انسانی مشکل غالب آموزش وپرورش است

مدیرکل آموزش وپرورش استان گیلان نیز در این نشست، گردهمایی مجمع نمایندگان با مدیران آموزش وپرورش را مثمر ثمر خواند و اظهار کرد: امیدواریم با عنایت مجمع نمایندگان و معاونین وزیر کمبودهای استان رفع و گام های بلندی در جهت موانع برداشته شود.

نادر جهان آرای غالب مشکلات ادارات آموزش وپرورش را کمبود نیروی انسانی در حوزه های مختلف برشمرد و افزود: با توجه به اینکه پایه دوازدهم در مقاطع آموزشی گنجانده می شود کمبود نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید بیشتر احساس می شود.

وی با بیان اینکه درگذشته هنرجویان هنرستان درگذشته دو سال اما در نظام آموزشی جدید سه سال تحصیلی در هنرستان و کار و دانش حضور دارند. گفت: با توجه به افزایش ساعات کلاس و تعداد دانش آموزان نیازمند تجهیزات و نیروی انسانی بیشتری هستیم.

مدیرکل آموزش وپرورش استان گیلان با اشاره به اینکه مربیان پیش دبستانی هنوز جذب نشده اند خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار نفر کمبود نیروی مربی پیش دبستانی در کل کشور داریم که حدود دو هزار نفر مربی پیش دبستانی در گیلان به انضمام مربیان حق التدریس احساس می شود.

جهان آرای با اشاره به پروژه های احداث مدرسه و اماکن آموزشی در گیلان تصریح کرد: از عمر چند پروژه عمرانی و آموزشی در گیلان چندین سال می گذرد که لازم تدابیری برای این پروژه های نیمه کاره اندیشیده شود.

وی با اشاره به فقدان اماکن تفریحی ورزشی برای مجموعه آموزش وپرورش گفت: گیلان باسابقه فرهنگی و آموزشی که از دیرباز شهره عام و خاص بوده و پروژه های با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی دارد از داشتن مراکز تفریحی و رفاهی ازجمله استخر شنا محروم است که توجه معاونین وزیر آموزش وپرورش و مجمع نمایندگان را می طلبند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان