Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : کمپینی اخیرا در خصوص شفاف سازی درباره فعالیت آقازاده های مسئولان راه اندازی شده که نتایج قابل تاملی داشته است.

​تکرار سناریوی «دختر مظلوم وزیر» در کمپین «فرزندت کجاست؟»/ مصیبتی که ژن  خوب به سر مردم آوار می کند
پدیده آقازادگی محصول  رانتیر است. رانت و سوء استفاده از قدرت فصل ابتدایی فساد است که به موارد حادتر مانند ارتشاء و اختلاس کشیده می شود و با قدرت نمایی برابر قانون گسترش می یابد. آقازادگی البته موضوع چند وقت اخیر کشور نیست اما امروز نمود آن بیشتر از همیشه احساس می شود. بعد از سخنان فرزند محمدرضا عارف درباره «ژن خوب» موضوع آقازادگی در کشورمان وار فاز جدیدی شد. تا پیش از این کمی قبح آقازادگی و استفاده از رانت پدر برای مردم و فرزندان مسئولان وجود داشت اما پس از صحبت های فرزند رئیس فراکسیون امید مجلس، مشخص شد فرزندان مسئولان نه تنها از این مسئله شرمسار نیستند بلکه آنرا با تفاخر حق ذاتی خود می دانند. برادر زاده معاون وزیر خارجه  اخیرا خبر بازداشت معاون سابق ارزی بانک مرکزی که به تازگی کنار گذاشته بود، رسانه ها و افکارعمومی را به خود جلب کرد. این فرد کسی نبود جز «سید احمد عراقچی»، برادرزاده سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان. حجت الاسلام محسنی اژه ای با بیان اینکه در ادامه رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام پولی و بانکی کشور چند نفر دیگر تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند، گفت: «یکی از آن ها معاون ارزی بانک مرکزی است که البته شنیدم اخیرا کنار گذاشته شده بودند.» با این حال بخشی از مصیبتی که امروز مردم در خصوص التهابات بازار و گرانی دلار و پایین آمدن ارزش پول ملی کشورمان تجربه می کنند، مرهون اقدامات یکی از آقازاده هاست. در این میان اما احمد عراقچی تنها ژن خوبی نیست که با رانت جایگاه بالا و حساسی را اشغال کرده و از همان جایگاه مشکلات عدیده ای برای مردم به وجود آورده است. دختر مظلوم وزیر و حمایت تمام قد جهانگیری در مناظرات در زمان انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری نیز موضوع ژن خوب وزیر آموزش و پرورش مطرح شد که در اثنای مناظرات تلویزیونی «اسحاق جهانگیری» وی را دختر مظلومی خواند که بیکار بوده و برای اینکه کاری برای خود دست و پا کند جنس وارد کرده است. این درحالی بود که در محافل خبری مطرح می شد که این اجناس قاچاق بوده و با همین روند بسیای از کارگران بیکار شده اند تا دختر مظلوم وزیر کار پیدا کند. در این اثنا خبرهای از برخی دیگر آقازادگان می رسد که کارخانه های مهم و صنعتی که سابقه طول درازی دارند را با رانت تساحب می کنند و با ورشکستگی این کارخانه ها کارگران آنان اخراج و بیکار و شرمنده زن و فرزند خود می شوند.
ماجرای دختر پزشکیان در پتروشیمی جم  اخیرا نیز در ماجرای استیضاح وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی مسائلی در خصوص دختر یکی از نمایندگان اصلاح طلب مطرح شد. «محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در اثنای جلسه استیضاح «علی ربیعی» گفت: « آقای پزشکیان، زهرا پزشکیان مسوول فاینانس پتروشیمی جم چه نسبتی با شما دارد؟» پزشکیان هم پاسخ داد: «دختر من در پتروشیمی جم کار می کند و مسئول هم نیست بلکه در پروژه ای کار می کند در فضای مجازی گفته بودند که او ۱۰ میلیون حقوق می گیرد اما دختر من ۴ میلیون حقوق دریافت می کند و آیا من رانت خوار هستم.» در ادامه پورابراهیمی طی تذکری گفت: «ما برای آنکه یک بار باب قضیه بسته شود درباره ادعای آقای وزیر و یا صحبت های آقای پزشکیان به هیات نظارت شکایت می کنیم، البته متاسفانه خودشان هم رییس هیات هستند.» البته چندی بعد شنیده شد که پورابراهیمی گفته است: «ای کاش من در مجلس نامی از فرزند کسی نمی بردم... من از آقای پزشکیان و خانواده ایشان عذرخواهی می کنم. البته انتقادات جدی به نوع عملکرد ایشان داشته و دارم.» فعالیت پسران ربیعی و معاونش در دبی  در حین استیضاح وزیر بود که نماینده مردم رباط کریم موضوع بحث برانگیزی را درباره فعالیت پسران ربیعی و معاونش در دبی مطرح کرد. حسن نورزی در مجلس  گفت: «پسر شما با پسر تقی زاده معاون شما در دبی شرکت دارند که رابط آنها عبدالناصر موسوی جزایری است. باید در این رابطه توضیح دهید.» سئوال حاشیه ای درباره بازداشت پسر نوبخت در آخرین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه یکی از خبرنگاران از  حجت الاسلام محسنی اژه ای پرسید شنیده شده پسر آقای نوبخت با مقادیری سلاح بازداشت شده است که سخنگوی قوه قضاییه گفت: «اگر چنین چیزی باشد شما دیر یا زود متوجه می شوید.» محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در صفحه توییتر خود در واکنش به این سوال گفت: «برای اطمینان خاطر آن کسانی که سوال سفارش می دهند اعلام می نمایم هیچ یک از فرزندانم باز داشت نیستند و قبراق و سرحال کنار خانواده روزگار می گذرانند.» ماجرای دختر صفدرحسینی در مجلس بعد از افشای محتویات فیش حقوقی صفدرحسینی، رئیس مستعفی صندوق توسعه ملی که شامل تسهیلات عجیبی چون حق تفریح فرزند بود، دختر وی که به واسطه لیست امید وارد مجلس شد، درحالی که «محمود واعظی»، وزیر ارتباطات دولت یازدهم در مجلس حضور داشت و دستور جلسه بررسی موضوعات این وزارتخانه بود، بدون توجه به این مسئله پشت تریبون رفت و بیانیه ای در دفاع از خانواده خود خواند و وقت مجلس مصروف این مسئله شد. پس از این ماجرا انتقادات به لیست امید افزون تر شد. در همین راستا، «الهه کولایی» یکی از زنان اصلاح طلب درباره رانتی بودن لیست امید، افشاگری کرد. الهه کولایی فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب در این مورد اعلام کرد: "به هرحال افرادی که از امکان مالی و ارتباطات خوبی برخوردارند و چنین امکاناتی برای آن ها فراهم است، قطعاً نسبت به بقیه افراد شانس بیشتر و بهتری برای حضور در همه لیست های انتخاباتی دارند." وی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: "همیشه پول و قدرت در حوزه سیاست تأثیرگذار هستند. برخی کاندیداها از طریق رانت وارد لیست امید شدند و من این مسئله را تکذیب نمی کنم." پای آقازادگان دیگر چون حسین فریدون، برادر رئیس جمهور، مهدی جهانگیری، برادر معاون اول دولت، مهدی وکیلی فرزند محمدعلی وکیلی نماینده اصلاح طلب مجلس و ... نیز در ماجراهای مختلف رانتخواری باز است.
ماجرا و حرف و حدیث ها حول آقازاده ها بسیار است و به قولی همیشه پای یک آقازاده در محافل خبری به میان است. از این رو کمپینی تشکیل شد و افکارعمومی از مسئولان دولتی خواستند که بگویند که فرزندانشان در کجا مشغول هستند. حال مسئولان طی این کمپین اقدام به پاسخ کرده اند تا جایی که برخی از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر مطرح می کنند که این توضیحات بیشتر مظلوم نمایی و ادامه پروژه دختر مظلوم وزیر است و با این توضیحات بیشتر باید به آقازاده ها کمک شود.
با این اوصاف همانطور که پورابراهیمی در ماجرای دختر مسعود پزشکیان مطرح کرد این موضوعات باید به طور شفاف راستی آزمایی شود تا صداقت گفتار مسئولان در این موارد اثبات شود. سئوال این است با توضیحاتی که مسئولان درباره فرزندان خود عنوان می کنند و آنان را بیکار و یا کارمند ساده توصیف می کنند، پس اینهمه اخباری که درباره رانتخواری فرزندان مسئولان و اشغال پست های کلیدی منتشر می شود، چیست؟
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان