Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید برای رفع موانع و مشکلات زیتون کاران اقدامات عملیاتی انجام داده و وارد این عرصه شود.

منوچهر جمالی امروز در جلسه بررسی مسائل مشکلات زیتون و فرآورده های این محصول در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان اظهار داشت: اعتلای جایگاه صنعت زیتون نیازمند اقدامات مطلوب و همت مضاعف است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در قدم نخست وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت ویژه از صنعت زیتون باید وارد این عرصه شود تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید برای رفع موانع و مشکلات زیتونکاران اقدامات عملیاتی انجام دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر باغات زیتون شهرستان رودبار دچار آسیب شوند به طور حتم سلامت مردم آن منطقه نیز به واسطه این آسیب دیدگی به خطر می افتد خاطرنشان کرد: محصول زیتون و فرآورده های آن نقشی اساسی در سلامت مردم دارد.

عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر جایگاه رفیع محصول زیتون در قرآن کریم و با اشاره به اینکه هم اکنون 4 تا 5 هزار تن روغن زیتون در کل کشور تولید می شود تصریح کرد: نیاز مصرفی کشور به روغن زیتون 16 هزار تن است و نزدیک به 12 هزار تن از این محصول از کشور های خارج وارد می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم باید از روغن های زیتون با کیفیت استفاده کنند و عدم تحقق این امر یک نگرانی بزرگ است خاطرنشان کرد: فرآیند واحد و درستی برای ارزیابی محصول روغن زیتون وجود ندارد.

جمالی با بیان اینکه معیار اندازه گیری استاندار دهای روغن زیتون باید به صورت منسجم و یکپارچه در کشور تعریف شود تا اعتبار روغن زیتون در بازار خدشه دار نشود گفت: تشکیل فراکسیون زیتون در مجلس شورای اسلامی یک فرصت در راستای اعتلای جایگاه این صنعت است.

عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه هم افزایی نهادها و دستگاه های مرتبط در اعتلای وضعیت زیتون موثر است افزود: با تبدیل باغات قدیمی زیتون به باغات اصلاح نژاد شده و افزایش کیفیت روغن زیتون می توان تولید داخلی را توسعه داد و عامل کاهش واردات این محصول شد.

به گزارش تسنیم، استان گیلان 8 هزار و 600 هکتار باغ زیتون و بیش از 22 هزار بهره بردار باغات زیتون دارد که عمده باغات مذکور در شهرستان رودبار مستقر است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان